Brak produktów w koszyku.

Toczeń w ciąży

Toczeń w ciąży – Co to jest toczeń?

 

Toczeń rumieniowaty, nazywany potocznie toczniem, jest to choroba autoimmunologiczna. Oznacza to, że system odpornościowy atakuje tkanki i komórki organizmu. Dokładne przyczyny tocznia nie są znane. Choroba może mieć podłoże genetyczne, na tle immunologicznym, hormonalnym i środowiskowym. Toczeń w ciąży może być niebezpieczny.

 

Choroba powoduje stany zapalne, które mogą uszkodzić organizm, w tym: skórę, stawy, nerki, komórki krwi, mózg, serce i płuca. Na toczeń choruje 30-40 na 100 000 osób. Najczęściej, chorują osoby w przedziale wiekowym od około 20 do 55 roku życia, w tym częściej kobiety. Toczeń może być chorobą zagrażającą życiu.

 

Do powikłań choroby zaliczamy: zakażenia, drgawki, problemy ze wzrokiem, zakrzepicę, niewydolność nerek, choroby układu sercowo-naczyniowego, nowotwory, zakrzepicę oraz problemy w ciąży.

 

Do głównych objawów tocznia zaliczamy:

 

  • Rumień na twarzy,
  • Rumień krążkowy,
  • Zapalenie stawów,
  • Owrzodzenia jamy ustnej,
  • Nadwrażliwość na światło,
  • Problemy z nerkami,
  • Lęki,
  • Bóle głowy,
  • Problemy ze wzrokiem,
  • Napady drgawek,
  • Zaburzenia hematologiczne (związane z krwią), w tym anemię (zbyt niska ilość hemoglobiny), leukopenię (zbyt niska ilość białych krwinek), limfopenię (zbyt niska ilość limfocytów) oraz małopłytkowość (niedobór płytek krwi).

 

Toczeń często jest trudny do zdiagnozowania. Aby go rozpoznać, należy wykonać badania laboratoryjne i obrazowe. Leczenie polega na niwelowaniu objawów choroby. W tym celu, wykorzystuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwmalaryczne, kortykosteroidy, leki immunosupresyjne, kremy oraz maści przeciw promieniom UV.

 

Czy u kobiet z toczniem ciąża może przebiegać prawidłowo?

 

Tak. Kobiety z toczniem mogą przechodzić przez okres ciążowy bez powikłań. Niestety, u kobiet, u których występuje toczeń, częściej pojawiają się komplikacje podczas ciąży niż u kobiet, które go nie mają.

 

Jeśli chorujesz na toczeń, ściśle współpracuj z lekarzami przed i podczas ciąży, aby zmniejszyć ryzyko problemów. Nie powinnaś starać się zajść w ciążę, jeśli Twoja choroba nie była kontrolowana przez co najmniej 6 miesięcy.

 

toczen-w-ciazy-zagrozenia

 

Toczeń w ciąży – Co powinnam zrobić przed podjęciem próby zajścia w ciążę?

 

Bardzo ważne jest, aby przed podjęciem próby zajścia w ciążę porozmawiać z lekarzem. Możesz udać się do lekarza ginekologa, reumatologa oraz lekarza pierwszego kontaktu. Lekarze będą kontrolować Twój stan zdrowia i ciążę.

 

Twoi lekarze mogą upewnić się, że wszelkie przyjmowane przez Ciebie leki są bezpieczne podczas trwania ciąży. Przeprowadzą również kilka badań, aby mieć pewność, że Twoja choroba jest pod kontrolą i że nie masz żadnych problemów zdrowotnych, które mogłyby wpłynąć na Ciebie lub dziecko podczas ciąży.

 

Niektóre leki na toczeń są bardzo niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka i mogą powodować poważne komplikacje w ciąży, w tym wady wrodzone u płodu. Jeśli przyjmujesz którykolwiek z poniższych leków, przed zajściem w ciążę skonsultuj się z lekarzem:

 

  • Mykofenolan mofetylu – Należy przerwać stosowanie tego leku lub zamienić go na bezpieczny podczas trwania ciąży, co najmniej 6 miesięcy przed próbą zajścia w ciążę.
  • Cyklofosfamid – Należy przerwać stosowanie tego leku lub zamienić go na bezpieczny podczas trwania ciąży, co najmniej 3 miesiące przed próbą zajścia w ciążę. Lekarz musi mieć pewność, że Twoja choroba jest pod kontrolą,
  • Metotreksat – Należy odstawić co najmniej miesiąc, a jeszcze lepiej 3 miesiące przed próbą zajścia w ciążę.

 

Jeśli zajdziesz w ciążę podczas przyjmowania któregokolwiek z tych leków, natychmiast poinformuj o tym lekarza, który pomoże Ci zdecydować, czy konieczne będzie przerwanie stosowania lub zamiana przyjmowanych leków na inne. Lekarz może zalecić badania, aby upewnić się, że Twoje dziecko rozwija się prawidłowo.

 

Są to jedynie wybrane działania, które powinnaś podjąć przed próbą zajścia w ciążę. Ważne są regularne wizyty u specjalistów, którzy będą w stanie wdrożyć odpowiednie leczenie oparte na Twoim indywidulanym przypadku.

 

Jak toczeń wpłynie na moją ciążę oraz dziecko?

 

U niektórych kobiet chorych na toczeń, zwiększa się ryzyko:

 

  • Wystąpienie stanu przedrzucawkowego – To poważny stan, który dotyka niektóre kobiety w ciąży i objawia się wysokim ciśnieniem krwi i zbyt dużą ilością białka w moczu. Stan ten może powodować problemy z rozwojem dziecka,
  • Wcześniactwa – Noworodki urodzone przed 37 tygodniem ciąży,
  • Niskiej wagi urodzeniowej noworodka,
  • Śmierć płodu.

 

Toczeń może powodować u dziecka:

 

  • Chorobę zwana „noworodkowym toczniem” – Może się to czasami zdarzyć, gdy matka ma określony typ przeciwciał (białka we krwi). Nie każda kobieta z toczniem posiada te przeciwciała. Lekarz może zlecić badanie krwi, aby to sprawdzić. Czasami, toczeń noworodkowy może powodować problemy z sercem u dziecka, chociaż jest to rzadko spotykane,
  • Trudności w uczeniu się – Istnieją badania, które pokazują, że dzieci matek z toczniem mają nieco większe ryzyko wystąpienia trudności w uczeniu się.

 

Aby zapobiec powikłaniom związanym z toczniem w ciąży, zgłaszaj się na regularne wizyty do lekarza. Lekarze będą kontrolować Twój stan zdrowia, wykonywać badania oraz podawać Ci odpowiednie leki.

 

Toczeń w ciąży – Jak zażywane leki wpłyną na moją ciążę lub dziecko?

 

Niektóre leki na toczeń mogą zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. W razie potrzeby, można bezpiecznie przyjmować inne leki w czasie ciąży, ale tylko w określonych porach i w określonych ilościach:

 

  • NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne – Obejmują leki takie jak: ibuprofen, naproksen, i aspiryna. Można je bezpiecznie stosować w niektórych okresach ciąży,
  • Leki sterydowe – Te leki są dość bezpieczne w małych dawkach podczas ciąży. (To nie to samo, co sterydy, które niektórzy sportowcy przyjmują nielegalnie). Należą do nich na przykład prednizon.

 

Dostępne są również inne bezpieczne leki. Twoi lekarze mogą pomóc Ci zdecydować, jak najlepiej leczyć objawy tocznia bez narażenia dziecka.

 

Porozmawiaj z lekarzami o wszystkich przyjmowanych lekach i dokładnie przestrzegaj ich zaleceń. Nie rozpoczynaj przyjmowania żadnych nowych leków, suplementów ani preparatów ziołowych bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

 

Toczeń w ciąży – Czy ciąża może wpłynąć na objawy choroby?

 

Niektóre kobiety z toczniem zauważają, że ich objawy nasilają się podczas ciąży. Nie jest do końca stwierdzone, że ciąża rzeczywiście powoduje nasilenie objawów. Jeśli podczas zajścia w ciążę objawy nie będą kontrolowane, będzie bardziej prawdopodobne, że nasilą się w czasie ciąży.

 

Pewne objawów ciąży jest podobna do objawów tocznia. Obejmują one:

 

  • Uczucie zmęczenia,
  • Obrzęk dłoni, stóp lub kostek,
  • Ból stawów,
  • Kłopoty z oddychaniem,
  • Drętwienie lub ból rąk,
  • Ciemnienie skóry twarzy.

 

Część pacjentek z toczniem zauważa, że ich objawy nasilają się również po porodzie. Jest to bardziej prawdopodobne u kobiet, które miały objawy w czasie ciąży. Istnieje mniejsze ryzyko natężenia objawów po porodzie, jeżeli choroba była kontrolowana przed zajściem w ciążę oraz w trakcie ciąży.

 

Toczeń w ciąży – Czy będę mogła karmić piersią?

 

Kobiety z toczniem mogą karmić piersią. Muszą jednak unikać pewnych leków, aby bezpiecznie karmić dziecko. To dlatego, że niektóre leki na toczeń mogą dostać się do mleka i zostać przekazane dziecku podczas karmienia.

 

Jeśli chcesz karmić piersią, skonsultuj się z lekarzem. Może Ci powiedzieć, które leki możesz przyjmować, a których należy unikać. Większości leków, które nie są bezpieczne w czasie ciąży, należy unikać również podczas karmienia piersią. Jeśli lekarz stwierdzi, że przyjmowanie tych leków jest konieczne, możliwe, ze będziesz musiała przestać karmić piersią. Wtedy, można zastosować tak zwane sztuczne karmienie noworodka, czyli mleko modyfikowane, które zastępuje mleko matki.

 

toczen-w-ciazy

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]