Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Choroby kości, stawów i mięśni » Urazy nadgarstka
Jakie urazy nadgarstka można wyróżnić?
Typowe rodzaje urazów nadgarstka obejmują:
Skręcenie – Skręcenie nadgarstka występuje wtedy, gdy więzadło w nadgarstku zerwie się lub zostanie zbyt mocno rozciągnięte. Więzadła to tkanki, które łączą kości z innymi kośćmi.
Złamania – Istnieją różne rodzaje złamań nadgarstka. Niektóre obejmują złamanie jednej z małych kości w nadgarstku. Inne obejmują złamanie jednej z kości przedramienia w pobliżu nadgarstka. Typowy typ złamania nadgarstka obejmuje koniec jednej z kości przedramienia. Może się to zdarzyć, gdy osoba upadnie na wyciągniętą rękę.
Urazy nadgarstka mogą powodować:
- Ból,
- Obrzęk,
- Sińce,
- Sztywność,
- Osłabienie nadgarstka lub ramienia,
- Nadgarstek lub ramię wyglądają na zgięte.
Skręcenia zwykle powodują mniej bólu i obrzęków niż złamania, ale nie zawsze.
Podczas wizyty, lekarz zapyta o objawy i przeprowadzi badanie. Zapyta również, jak doszło do urazu np. czy na skutek upadku. Aby sprawdzić czy doszło do złamania, lekarz może zlecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Może również skierować na inne badanie obrazowe, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Badania obrazowe tworzą obrazy wnętrza ciała.
Jak leczyć urazy nadgarstka?
Leczenie zależy od rodzaju urazu i jego nasilenia. Jeśli pacjent odczuwa silny ból lub ciężki uraz, lekarz przepisze silny lek przeciwbólowy. Jeśli uraz jest łagodny, lekarz może zalecić przyjmowanie leku dostępnego bez recepty na ból. Leki dostępne bez recepty obejmują paracetamol, ibuprofen i naproksen. Leczenie zwichnięcia nadgarstka może obejmować:
- Odpoczynek nadgarstka,
- Nakładanie zimnego okładu na nadgarstek – Aby zmniejszyć obrzęk, można co 1 do 2 godzin zastosować zimny żel, worek lodu lub torebkę mrożonych warzyw w uszkodzonym miejscu, za każdym razem przez 15 minut. Pomiędzy lód (lub inny zimny przedmiot) a skórę należy położyć cienki ręcznik. Po kontuzji należy położyć lód (lub inny zimny przedmiot) na nadgarstku na kilka godzin,
- Noszenie elastycznego bandaża lub szyny,
- Leczenie chirurgiczne – Większość osób ze skręceniem nadgarstka nie wymaga operacji. Ale osoby, które zerwały więzadło, mogą potrzebować operacji. Złamanie nadgarstka jest zwykle leczone szyną lub gipsem. Przed założenie gipsu lekarz może poczekać, aż obrzęk ustąpi. Może to zająć kilka dni. Podczas oczekiwania na ustąpienie obrzęku lekarz prawdopodobnie zaleci założenie szyny. Zanim lekarz założy gips na nadgarstek, upewni się, że kość znajduje się we właściwej pozycji. Jeśli kość nie znajduje się we właściwej pozycji, lekarz może wykonać zabieg lub operację, aby ustawić kość we właściwej pozycji. Po zdjęciu gipsu lub szyny lekarz może zalecić wizytę u fizjoterapeuty. Fizjoterapeuta może pokazać odpowiednie ćwiczenia, aby wzmocnić mięśnie i ułatwić ruch stawów.
Jak długo leczy się urazy nadgarstka?
Zależy to częściowo od rodzaju urazu i jego nasilenia. Łagodne skręcenie goi się od 1 do 2 tygodni. Złamania mogą goić się od tygodni do miesięcy. Zależy to również od osoby. Zdrowe dzieci wracają do zdrowia zwykle bardzo szybko. Starsze osoby dorosłe lub dorośli z innymi problemami zdrowotnymi mogą wracać do zdrowia znacznie dłużej.
Podczas gojenia się skręcenia lub złamania należy przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza. Prawdopodobnie, lekarz zaleci zdrową dietę, która obejmuje spożywanie wystarczającej ilości wapnia, witaminy D i białka. Lekarz może zalecić również unikanie pewnych czynności, na przykład unikania wykonywania pewnych czynności fizycznych czy unikania palenia, ponieważ złamania mogą goić się dłużej. Należy unikać uszkodzenia gipsu lub zamoczenia go.
Lekarz poinformuje kiedy należy do niego zadzwonić. Ogólnie, należy skontaktować się z lekarze jeśli pacjent:
- Odczuwa silny ból,
- Zauważa, że ból lub obrzęk nasilają się,
- Czuje drętwienie lub mrowienie w palcach lub palec ma sine lub fioletowe zabarwienie
- Uszkodzi gips lub zamoczy go.
Autor:
Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl
Baza wiedzy
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)