Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Choroby układu oddechowego » COVID-19 » Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) – Częste pytania
COVID-19: Jakie jest ryzyko zachorowania przez odbieranie paczek pocztowych?
Doświadczenia przeprowadzone w kontrolowanej wilgotności i temperaturze pokazują, że wirus powodujący COVID-19 może przetrwać na kartonie do 24 godzin. Jednakże, takie nie odnośi się to do rzeczywistych warunków. W praktyce, nie istnieją żadne dowody na przenoszenie COVID-19 przez skażone przesyłki. Mimo wszystko, należy trzymać się rygorystycznego i częstego mycia rąk oraz dezynfekcji powierzchni, po kontakcie z różnego rodzaju powierzchniami, w tym z paczkami, które otrzymujesz.
COVID-19: Co z pracownikami pracującymi na liniach produkcyjnych?
Wiele osób zastanawia się, czy osoby pracujące w łańcuchu dostaw, włącznie z logistyką, kontrolą usług, sprzedażą itd. mają większe szanse zachorowanie na COVID-19 w trakcie obsługi przesyłek. Pracownicy firm wysyłkowych również mają wątpliwości, czy i jakie kroki można podjąć, aby zmniejszyć ryzyko infekcji w tego rodzaju środowisku pracy.
Jak pokazują dostępne dane, pracownicy łańcucha dostaw w firmach wysyłkowych nie są narażeni na większe ryzyko zachorowania na COVID-19, wynikające z kontaktu z przesyłkami, w porównaniu do innych osób. Narażenie takich pracowników najpewniej jest powiązane z ich bliskim kontaktem z wieloma osobami, podczas dostarczania przesyłek czy pracy na poczcie i kontakcie ze współpracownikami, poprzez dzielenie tych samych pomieszczeń, stołówek lub środków transportu.
COVID-19: Czy kurierzy mogą zakazić się COVID-19 przez obsługę przesyłek?
Kurierzy nie są bardziej narażeni na zachorowanie na COVID-19, w związku z kontaktem z przesyłkami. Kurierzy, którzy dostarczają przesyłki do domów, powinni przede wszystkim zachowywać bezpieczną odległość od klientów (co najmniej metr lub najlepiej dwa metry). Ponadto, powinni często używać środków dezynfekujących na bazie alkoholu, zawsze przed i po kontakcie z klientem. Firmy kurierskie powinny umożliwić pracownikom wzięcie dnia lub kilku dni wolnego, jeśli mają objawy choroby ze strony układu oddechowego.
COVID-19: Jakie jest ryzyko zachorowania na COVID-19 w przypadku sportowców?
W branży sportowej, ryzyko zachorowania na COVID-19 jest takie samo u zawodowych sportowców, trenerów oraz całego zespołu współpracującego z drużyną. To szczególnie istotny problem w miejscach, gdzie ludzie trenują w grupach, dzielą się sprzętem, używają wspólnych pomieszczeń, w tym szatni oraz mają stały kontakt innymi osobami. Rekreacyjne uprawianie sportu przez indywidualne osoby, również może zwiększać ryzyko rozprzestrzeniania koronawirusa. Do transmisji może dochodzić wskutek bezpośredniego kontaktu pomiędzy dwoma osobami, styczności ze źródłem zakażenia lub przez zakażenie kropelkowe od zainfekowanej osoby. Niemniej jednak, w świetle zalet regularnej aktywności fizycznej, zarówno dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego, ważne jest, aby pozostać aktywnym w czasie pandemii COVID-19, mając tym samym na uwadze respektowanie rekomendacji, odnośnie społecznego dystansu i higieny osobistej.
COVID-19: Czy możliwe jest zakażenie poprzez kontakt z paczkami z żywnością?
Do tej pory, nie odnotowano przypadków zakażeń poprzez kontakt z otrzymywaną żywnością, bądź opakowaniami, w których przechowywana jest żywność. Doniesienia dotyczą zarówno produktów krajowych, jak i sprowadzanych z krajów europejskich.
Jakie jest ryzyko zachorowania na skutek kontaktu ze zwierzętami w Europie?
Obecnie, badania wskazują, że źródłem koronawirusa wywołującego chorobę są nietoperze. Badania nie wykluczają jednak udziału innych zwierząt w przenoszeniu zakażenia. Niektóre rodzaje koronawirusów mogą być przenoszone między zwierzętami i ludźmi. Wpływ zwierząt domowych oraz farm, na których hoduje się zwierzęta na przenoszenie wirusa nie jest do końca znany.
Ryzyko przenoszenia SARS-CoV-2 przez zwierzęta został udokumentowany kilka razy. Zdarzały się przypadki zakażenia kotów oraz psów przez właścicieli lub inne zwierzęta. Jednakże, dotychczasowe badania nie wykazują istotnych informacji dotyczących udziału zwierząt domowych w rozprzestrzeniania COVID-19.
COVID-19: Jakie jest ryzyko zachorowania poprzez kontakt z pieniędzmi?
Tak jak w przypadku niektórych przedmiotów, kontakt z pieniędzmi stanowi potencjalne ryzyko zakażenia SARS-CoV-2. Wirus może przedostać się drogą kropelkową na pieniądze. Badania przeprowadzone po wykryciu COVID-19 sugerują, że wirus utrzymuje się do 4 godzin na miedzi, do około 24h na kartonie oraz do mniej więcej 3 dni na stali nierdzewnej.
W chwili obecnej, nie istnieją jednak dowody na potwierdzenie lub wyeliminowanie ryzyka zakażenia poprzez kontakt z monetami lub banknotami. Tak jak w przypadku wielu innych przedmiotów, te same monety oraz banknoty są dotykane oraz podawane przez wiele osób. Dlatego, ważne aby przestrzegać zasad higieny. Po każdym kontakcie z pieniędzmi, dezynfekuj ręce.
COVID-19: Co robić, aby nie zakażać innych osób?
Jeżeli myślisz, że możesz być zakażony COVID-19, zostań w domu i przestrzegaj zaleceń dotyczących profilaktyki wirusa. Jeżeli kichasz lub masz kaszel, zasłaniaj okolice twarzy. Myj ręce mydłem z wodą, przez co najmniej 20 sekund. Noś maseczkę w odpowiedni sposób, zakrywając usta i nos.
COVID-19: Czy szczepionka przeciw grypie chroni przed zakażeniem COVID-19?
Grypa oraz wirus wywołujący COVID-19 to dwa różne wirusy. Szczepionka sezonowa przeciw grypie nie ochroni Cię przed zakażeniem COVID-19.
COVID-19: Kiedy dezynfekować ręce?
Należy myć ręce wodą z mydłem lub dezynfekować je płynem przed i po jedzeniu, spożywaniu napojów, paleniu papierosa, dotykaniu różnego rodzaju powierzchni, w tym pieniędzy.
Czy istnieje szczepionka przeciw COVID-19?
Trwają prace nad opracowaniem szczepionki przeciw COVID-19. Do chwili obecnej, zostały opublikowane badania testujące różnego rodzaju szczepionki przeciw wirusowi. Szczepionki te istnieją poza Europą i nie są dostępne w Europie. Na chwilę obecną, nie ma zatwierdzonej klinicznie szczepionki, która chroni przed COVID-19.
Czy częste dezynfekowanie rąk oraz powierzchni zadziała jak antybiotyk i uodporni mnie na COVID-19?
Antybiotyki zabijają lub dezaktywują bakterie u ludzi i zwierząt. Antybiotyki nie zabijają wirusów. Roztwory do dezynfekcji rąk i powierzchni zabijają mikroorganizmy na skórze i powierzchniach, w tym SARS-CoV-2, który powoduje COVD-19. Skład środków dezynfekujących różni się w zależności od ich rodzaju. Badania pokazują, że środki tego typu nie wykształcą odporności na wirusa. Środki należy stosować wyłącznie do użytku zewnętrznego.
Autor:
Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl
Baza wiedzy
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)
Jak otrzymać receptę ?
1. Wybierz i kup konsultację
2. Otrzymasz e-Receptę na mail
3. Wykup lek w aptece
Nasza oferta szybkich testów na koronawirusa do wykonania w domu
Test antygenowy + konsultacja online
- Szybki test w kierunku aktywnego zakażenia koronawirusem
- Wykrywa fragmenty białka wirusa
- Bezpośrednio wykrywa czynnik zakaźny
- Wymaz z nosogardła
- Wynik w 15-30 minut
- Test wykonywany pod kontrolą lekarza z omówieniem wyniku
- U Ciebie w 24h – szybka wysyłka
CENA: 129zł
Test na przeciwciała + konsultacja online
- Szybki test w kierunku przebytego zakażenia koronawirusem
- Wykrywa przeciwciała przeciw wirusowi
- Ocenia odpowiedź organizmu na zakażenie
- Próbka krwi
- Wynik w 10-20 minut
- Test wykonywany pod kontrolą lekarza z omówieniem wyniku
- U Ciebie w 24h – szybka wysyłka
CENA: 129zł