Brak produktów w koszyku.

Podróżowanie w czasie pandemii COVID-19

Podróżowanie w czasie pandemii COVID-19

Podróże zwiększają ryzyko zarażenia i rozprzestrzeniania COVID-19. Pozostanie w domu, to najlepszy sposób na ochronę siebie i innych przed COVID-19.  Możesz zakazić się COVID-19 między innymi podczas podróży. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak wygląda podróżowanie w czasie pandemii COVID-19.

Pomimo, że możesz czuć się dobrze i nie mieć żadnych objawów choroby, nadal możesz przenosić COVID-19 na innych. Ty i Twoi towarzysze podróży, w tym dzieci,  możecie przenosić COVID-19 na inne osoby, w tym na rodzinę, przyjaciół i społeczność, przez 14 dni po kontakcie z wirusem.  Nie podróżuj, jeśli jesteś chory lub przebywałeś w pobliżu osoby z COVID-19 w ciągu ostatnich 14 dni. Nie podróżuj  również z kimś, kto ma objawy choroby.

Pamiętaj, aby nosić maseczkę za każdym razem, kiedy znajdujesz się w transporcie publicznym. Ważne, aby maseczka była poprawnie założona, czyli zasłaniała usta i nos. To zalecenie obejmuje pasażerów i pracowników w samolotach, pociągach, na statkach, promach, w metrze, w taksówkach i innych środkach publicznego transportu. Ważne, aby przestrzegać środków ochrony osobistej również na lotniskach, stacjach kolejowych, przystankach autobusowych itd.

Podróżowanie w czasie pandemii COVID-19 – Co zrobić, zanim zdecyduję się na podróż?

Rozważając podróż w dane miejsce, należy pamiętać, że im więcej przypadków zakażenia znajduje się w miejscu docelowym podróży, tym większe prawdopodobieństwo zakażenia się podczas podróży. Co więcej, oznacza to większe ryzyko rozprzestrzenienia wirusa na inne osoby po powrocie.

Weź pod uwagę fakt, że jeśli zostaniesz zarażony podczas podróży, po powrocie możesz rozprzestrzenić wirusa na bliskich, nawet jeśli nie masz objawów.

Wirusem może zostać zakażona osoba w każdym wieku. Jednakże osoby w starszym wieku i z określonymi chorobami współistniejącymi są bardziej narażone na zwiększone ryzyko ciężkiej choroby spowodowanej COVID-19.

Podróżowanie w czasie pandemii COVID-19 – Jak sprawdzić czy miejsce docelowe podróży ma wymagania lub ograniczenia dla podróżnych?

Niektóre władze stanowe, lokalne i terytorialne mają określone wymagania dotyczące podróżnych. Należą do nich między innymi wymaganie od ludzi noszenia masek i wymaganie od osób, które niedawno podróżowały, pozostania w domu do 14 dni. Przed jakąkolwiek podróżą, sprawdź witryny zdrowia publicznego danego kraju, aby uzyskać informacje, jak przygotować się do podróży. Jeśli podróżujesz za granicę, sprawdź w Urzędzie Spraw Zagranicznych, Ministerstwie Zdrowia lub na stronach internetowych, szczegółowe informacje na temat wymogów wjazdu i ograniczeń dla przybywających podróżnych, takich jak obowiązkowe testy lub kwarantanna.

Podróżowanie w czasie pandemii COVID-19 – Jakie kroki podjąć w trakcie podróży?

Podczas podróży podejmij następujące kroki, aby chronić siebie i innych przed COVID-19:

  • Noś maskę, aby zakryć nos i usta w miejscach publicznych, w tym w środkach transportu publicznego oraz w węzłach komunikacyjnych, takich jak lotniska i stacje,
  • Unikaj bliskiego kontaktu z innymi pasażerami, pozostawiając co najmniej około 2 metry odstępu,
  • Często myj ręce lub używaj środka odkażającego do rąk (co najmniej 60% alkoholu),
  • Unikaj kontaktu z chorymi,
  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.

Podróżowanie w czasie pandemii COVID-19 – Środki ostrożności w różnych środkach transportu

Podróż samolotem

Podróż samolotem często wymaga dużych ilości spędzenia czasu w terminalach lotniskowych, co może zapewnić bliski kontakt z innymi ludźmi i częstym dotykaniem różnego rodzaju powierzchni. Większość wirusów i innych zarazków nie rozprzestrzenia się łatwo podczas lotów, ponieważ powietrze krąży i jest filtrowane w samolotach. Jednakże, utrzymanie dystansu społecznego jest trudne w przypadku zatłoczonych lotnisk. Siedzenie w odległości mniejszej niż 2 metry od innych osób, czasami przez kilka godzin, może zwiększyć ryzyko zachorowania na COVID-19.  Zastanów się również, jak dostać się na lotnisko i z lotniska, ponieważ transport publiczny i wspólne przejazdy mogą zwiększyć Twoje ryzyko na zakażenie.

Podróżowanie autobusami i pociągami

Podróżowanie autobusami i pociągami przez dłuższy czas, może wymagać siedzenia lub stania w niewielkiej odległości od innych osób. To z kolei, może zwiększyć ryzyko zachorowania na COVID-19. Jeśli zdecydujesz się podróżować autobusem lub pociągiem, dowiedz się, co możesz zrobić, aby chronić siebie i innych w transporcie publicznym. Przed wszystkim, postaraj się zachować jak największy dystans od innych osób. Zawsze miej na sobie poprawnie założoną maseczkę, zakrywającą nos i usta.

Podróżowanie samochodem

Podróżowanie samochodem jest jedną z najbezpieczniejszych opcji, ponieważ nie występuje narażenia na kontakt wieloma osobami w niewielkiej odległości. Robienie postojów po drodze na gaz, jedzenie lub przerwy w łazience może spowodować, że Ty i Twoi towarzysze podróży będziecie w bliskim kontakcie z innymi ludźmi i często dotykanymi powierzchniami. Postaraj się ograniczyć do minimum postój w miejscach, gdzie istnieje ryzyko bliskiego kontaktu z większą ilością osób.

Przyczepa kampingowa

Podróżując przyczepą kampingową, rozważ zatrzymywanie się rzadziej na przerwę na jedzenie lub toaletę. Podróż samochodem kempingowym zwykle oznacza pozostawanie na noc w specjalnych miejscach oraz zaopatrywanie się w paliwo i postój w różnych miejscach publicznych. Postoje w miejscach publicznych mogą sprawić, że Ty i osoby towarzyszące będą w bliskim kontakcie z innymi osobami, co zwiększa ryzyko zakażenia.

Podróżowanie w czasie pandemii COVID-19 – Wskazówki, jak unikać zakażenia COVID-19 w typowych sytuacjach w podróży

Sprawdź co możesz zrobić, aby uniknąć ryzyka zakażenia i rozprzestrzeniania się COVID-19 podczas podróży i odwiedzania miejsc publicznych w trakcie podróży.

Miejsca publiczne

Noś maskę w miejscach publicznych, w tym w środkach transportu publicznego oraz w węzłach komunikacyjnych, takich jak lotniska i stacje.

Utrzymuj dystans społeczny, najlepiej co najmniej 2 metry od innych osób.

Toalety publiczne

Myj ręce mydłem i wodą przez co najmniej 20 sekund po skorzystaniu z łazienki i po pobycie w miejscu publicznym. Jeśli mydło i woda nie są dostępne, użyj środka odkażającego do rąk, zawierającego co najmniej 60% alkoholu. Umyj dokładnie całą powierzchnię dłoni, ocierając je jedna o drugą.

Stacja paliw

Używaj chusteczek dezynfekujących do uchwytów i przycisków przy automatach do paliwa przed ich dotknięciem. Po zatankowaniu, użyj środka dezynfekującego do rąk, zawierającego co najmniej 60% alkoholu. Jeżeli jest taka możliwość, umyj ręce wodą z mydłem, przez co najmniej 20 sekund.

Postój na posiłek

Najbezpieczniejszą opcją jest posiadanie własnego jedzenia. Jeżeli masz taką możliwość, przygotuj w domu własne posiłki na podróż. Jeśli nie masz takiej możliwości dostawy posiłku lub odbioru na wynos.

Podróżowanie w czasie pandemii COVID-19 – Co należy mieć przy sobie podczas podróży?

Pamiętaj, aby podczas jakiejkolwiek podróży, mieć przy sobie:

  • Maskę ochronną na twarz, do noszenia w miejscach publicznych i transporcie publicznym
  • Zapakuj środek dezynfekujący do rąk, zawierający co najmniej 60% alkoholu,
  • Zapakuj jedzenie i wodę na wypadek, gdyby restauracje i sklepy były zamknięte lub jeśli nie są dostępne lokale dla samochodów osobowych i na wynos oraz posiłki na świeżym powietrzu,

Co więcej, gdziekolwiek jesteś, pamiętaj o utrzymywaniu dystansu od innych osób, co może zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19.

Podróżowanie w czasie pandemii COVID-19 – Co zrobić po podróży?

Podczas podróży transportem publicznym, istnieje zwiększone ryzyko zakażenia COVID-19. Chociaż możesz czuć się dobrze i nie mieć żadnych objawów, możesz być zakażony koronawirusem i przenosić go na innych. Ty i Twoi towarzysze podróży, w tym dzieci, możecie stwarzać zagrożenie dla swojej rodziny, przyjaciół i społeczności przez 14 dni po kontakcie z wirusem. Niezależnie od tego, gdzie podróżowałeś lub co robiłeś podczas podróży, podejmij następujące działania, aby chronić innych przed zachorowaniem po powrocie:

  • Znajdując się w pobliżu innych, pozostawaj w odległości co najmniej 2 metry odległości, zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz,
  • Noś maskę, tak aby zakryć nos i usta, gdy jesteś poza domem.
  • Często myj ręce lub używaj środka odkażającego do rąk, zawierającego co najmniej 60% alkoholu, Obserwuj swoje zdrowie oraz zdrowie swoich najbliższych. Zorientuj się czy Ty lub Twoi bliscy macie objawy COVID-19.
  • Zmierz temperaturę, jeśli poczujesz się źle.
  • Po podróży, postępuj zgodnie z zaleceniami lub wymogami stanowymi, terytorialnymi i lokalnymi.

Podróżowanie w czasie pandemii COVID-19 – Działania o podwyższonym ryzyku

Niektóre rodzaje podróży i aktywności mogą narazić Cię na większe ryzyko zakażenia COVID-19. Jeśli brałaś/eś udział w zajęciach o podwyższonym ryzyku lub uważasz, że mogłaś/eś być narażony przed podróżą lub w jej trakcie na zakażenie, zastosuj dodatkowe środki ostrożności, aby chronić innych przez 14 dni po przyjeździe: 

  • Pozostań w domu jak najczęściej to możliwe,
  • Po powrocie z niektórych krajów konieczne jest odbycie kwarantanny,
  • Unikaj przebywania w pobliżu osób o podwyższonym ryzyku wystąpienia ciężkiej choroby spowodowanej COVID-19. Dotyczy to szczególnie osób starszych oraz osób z chorobami współistniejącymi,
  • Rozważ wykonanie testu na obecność COVID-19.

Oto przykłady działań i sytuacji, które mogą zwiększyć ryzyko narażenia na COVID-19: 

  • Przebywanie na obszarze, w którym występuje wysoki poziom COVID-19,
  • Chodzenie na duże spotkanie towarzyskie, takie jak wesele, pogrzeb lub przyjęcie,
  • Uczestniczenie w masowym spotkaniu, takim jak wydarzenie sportowe, koncert itp.,
  • Przebywanie w tłumie – na przykład w restauracjach, barach, na lotniskach, na dworcach autobusowych i kolejowych czy w kinach,
  • Podróż statkiem wycieczkowym lub łodzią,
  • Jakikolwiek kontakt z osobami w miejscu publicznym, bez zastosowania się do środków ochrony osobistej.
Podróżowanie w czasie pandemii COVID-19

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Nasza oferta szybkich testów na koronawirusa do wykonania w domu

Test antygenowy + konsultacja online

  • Szybki test w kierunku aktywnego zakażenia koronawirusem
  • Wykrywa fragmenty białka wirusa
  • Bezpośrednio wykrywa czynnik zakaźny
  • Wymaz z nosogardła
  • Wynik w 15-30 minut 
  • Test wykonywany pod kontrolą lekarza z omówieniem wyniku
  • U Ciebie w 24h – szybka wysyłka

CENA: 129zł

 

Test na przeciwciała + konsultacja online

  • Szybki test w kierunku przebytego zakażenia koronawirusem
  • Wykrywa przeciwciała przeciw wirusowi 
  • Ocenia odpowiedź organizmu na zakażenie
  • Próbka krwi
  • Wynik w 10-20 minut
  • Test wykonywany pod kontrolą lekarza z omówieniem wyniku
  • U Ciebie w 24h – szybka wysyłka

CENA: 129zł

 
Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]