Brak produktów w koszyku.

Postępowanie u pacjentów z astmą w czasie pandemii

Postępowanie u pacjentów z astmą w czasie pandemii

 

Astma jest częstą chorobą, na którą chorują ludzie na całym świecie. W Polsce, osób chorych na astmę jest około 4 miliony. Przeczytaj poniżej jak wygląda postępowanie u pacjentów z astmą w czasie pandemii.

 

Chorzy na astmę nie są bardziej narażeni na zakażenie COVID-19. Osoby z umiarkowaną lub ciężką astmą, szczególnie jeśli nie są dobrze kontrolowane, mogą być bardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19. Dlatego, należy regularnie kontrolować chorobę. W oparciu o to, co obecnie wiemy o COVID-19, wytyczne dotyczące leczenia astmy nie zostały zmodyfikowane. Na podstawie dostępnych wytycznych dotyczących pacjentów z astmą, zaleca się kontynuację stosowania wziewnych kortykosteroidów. Jest to szczególnie ważne dla pacjentów już stosujących te leki. Nie ma dowodów na zwiększone ryzyko zachorowalności na COVID-19 przy stosowaniu tego rodzaju leków. Dane wskazują na zmniejszone ryzyko zaostrzenia choroby, przy regularnym kontrolowaniu choroby i zażywaniu leków. Pacjenci z astmą, ale bez objawów lub rozpoznania COVID-19, powinni kontynuować leczenie nebulizatorem.

 

Ze względu na podobne objawy, obejmujące kaszel, duszności czy świszczący oddech, można pomylić astmę z zakażeniem koronawirusem. Wiele osób nie wie, że ma astmę. Dzieje się tak między innymi ze względu na to, że astma może mieć u niektórych charakter epizodyczny. Jeżeli u pacjenta występuje gorączka, objawy mogą sugerować zakażenie. Jeżeli pacjent nie ma gorączki, a masz kaszel lub duszności, można zalecić badanie w kierunku astmy. W czasie pandemii, spirometrię, czyli badanie w kierunku rozpoznania astmy, wykonuje się tylko w niezbędnych przypadkach.

 

Postępowanie u pacjentów z astmą w czasie pandemii – Czy nasilenie choroby powinno być leczone inaczej, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia?

 

To, co obecnie wiemy o COVID-19, nie wpłynęło na wybór opcji leczenia, w ramach wytycznych dotyczących leczenia zaostrzeń astmy. W leczeniu zaostrzenia astmy należy stosować ogólnoustrojowe kortykosteroidy, zgodnie z krajowymi wytycznymi dotyczącymi astmy i aktualnymi standardami postępowania. Należy stosować leczenie, nawet w przypadku zakażenia COVID-19. Należy kontynuować krótkotrwałe stosowanie kortykosteroidów o działaniu ogólnoustrojowym w leczeniu zaostrzeń astmy. Obecnie, nie ma dowodów sugerujących, że krótkotrwałe stosowanie ogólnoustrojowych kortykosteroidów w leczeniu zaostrzeń astmy zwiększa ryzyko zachorowania i ciężkiego przebiegu COVID-19.

 

Pacjenci z astmą, ale bez objawów lub bez rozpoznania COVID-19, powinni kontynuować wszelkie zalecenia dotyczące leczenia, które otrzymali od lekarza. Jeśli pracownicy służby zdrowia muszą być obecni podczas stosowania nebulizatora wśród pacjentów, powinni stosować wymagane środki ostrożności, w tym zastosowanie odzieży ochronnej.

 

Lekarze i pacjenci mogą obawiać się, że zaostrzenie astmy jest związane zakażeniem COVID-19. W takim przypadku, lekarz może skierować pacjenta na test w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

 

 

Postępowanie u pacjentów z astmą w czasie pandemii – Jak wygląda postępowanie u chorych na astmę z COVID-19?

 

Wielu pacjentów z astmą chorych na COVID-19, leczenie nie zmienia się. W przypadku używania nebulizatora, można stosować go w domu. Nebulizator należy stosować w miejscu, które minimalizuje, a najlepiej pozwala uniknąć kontaktu z innymi członkami gospodarstwa domowego. Najlepiej, użyć nebulizatora w miejscu poza domem, na przykład na werandzie. Należy tak robić, aby nie przenosić wirusa drogą kropelkową w wydychanym powietrzu. Ograniczenie liczby osób w pomieszczeniu lub miejscu, w którym używany jest nebulizator, jest również zalecane przez wiele Towarzystw zajmujących się astmą. Nebulizatory należy używać i czyścić zgodnie z instrukcjami producenta. Jeśli użycie nebulizatora jest konieczne w placówce opieki zdrowotnej u pacjentów, u których występują objawy lub rozpoznanie COVID-19, należy stosować zalecane środki ostrożności.

 

Osoby z astmą powinny kontrolować występujące objawy. W przypadku podejrzenia kontaktu z osoba zakażoną, należy zgłosić się do lekarza. Należy sprawdzać regularnie temperaturę, aby wiedzieć czy pojawiła się gorączka. Należy także obserwować, czy kaszel lub duszności nasilają się. Jeżeli objawy zaczynają się nasilać, również należy zgłosić się do lekarza.

Postępowanie u pacjentów z astmą w czasie pandemii

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Nasza oferta szybkich testów na koronawirusa do wykonania w domu

Test antygenowy + konsultacja online

  • Szybki test w kierunku aktywnego zakażenia koronawirusem
  • Wykrywa fragmenty białka wirusa
  • Bezpośrednio wykrywa czynnik zakaźny
  • Wymaz z nosogardła
  • Wynik w 15-30 minut 
  • Test wykonywany pod kontrolą lekarza z omówieniem wyniku
  • U Ciebie w 24h – szybka wysyłka

CENA: 129zł

 

Test na przeciwciała + konsultacja online

  • Szybki test w kierunku przebytego zakażenia koronawirusem
  • Wykrywa przeciwciała przeciw wirusowi 
  • Ocenia odpowiedź organizmu na zakażenie
  • Próbka krwi
  • Wynik w 10-20 minut
  • Test wykonywany pod kontrolą lekarza z omówieniem wyniku
  • U Ciebie w 24h – szybka wysyłka

CENA: 129zł

 
Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]