Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Choroby kości, stawów i mięśni » Zapalenie ścięgna bicepsa
Co to jest zapalenie ścięgna bicepsa?
Zapalenie ścięgna bicepsa to inaczej zapalenie ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia. Ścięgna to wytrzymałe tkanki, które łączą mięśnie z kościami. Wykonywanie powtarzających się czynności i nadużywanie ścięgnie, może je uszkodzić, prowadząc do bólu i upośledzenia ich funkcji. Nazywa się to tendinopatią. Niektórzy ludzie nazywają ten stan zapaleniem ścięgna bicepsa, chociaż bardziej poprawnym terminem jest tendinopatia, ponieważ większość ludzi nie ma zapalenia. C
hociaż najczęstszą przyczyną tendinopatii jest używanie ścięgna na przestrzeni czasu, nadużywanie może powodować nagły obrzęk i zapalenie ścięgien. Może to być również spowodowane innymi schorzeniami, w tym chorobami reumatycznymi. Tendinopatia jest częstym problemem. Ryzyko wystąpienia tendinopatii wzrasta wraz z wiekiem i jest wyższe u osób, które rutynowo wykonują czynności wymagające powtarzalnych czynności wykonywanych ponad głową w pracy lub w sporcie. Leczenie skupia się na odprężeniu uszkodzonego ścięgna, w celu umożliwienia gojenia, zastosowaniu technik zmniejszających ból oraz ćwiczeniach poprawiających siłę mięśni i stabilność ścięgien. U większości pacjentów tendinopatia bicepsa ustępuje po leczeniu.
Mięsień bicepsa znajduje się w przedniej części ramienia i jest używany podczas podnoszenia, zginania łokcia i sięgania nad głowę. Górna część mięśnia dwugłowego przyczepia się do przedniej części barku w dwóch miejscach, a dolna do kości przedramienia. Wielokrotne podnoszenie, ciągnięcie, sięganie lub rzucanie może prowadzić do tendinopatii bicepsa, a nawet do zerwania ścięgna górnego mięśnia dwugłowego.
Jakie objawy wywołuje zapalenie ścięgna bicepsa?
Pacjenci z tendinopatią bicepsa zwykle odczuwają ból w przedniej części barku, który nasila się w nocy. Ból może się nasilać podczas podnoszenia, ciągnięcia lub powtarzającego się sięgania ponad głową. Objawy zwykle rozwijają się powoli w czasie, chociaż mogą pojawić się nagle u osób z zapaleniem ścięgna lub zerwaniem bicepsa. Jeśli proksymalne ścięgno mięśnia dwugłowego zostanie zerwane, osoba poczuje nagły ból, trzask, zasinienie i obrzęk. Możliwe jest wyczucie lub zobaczenie guzka w mięśniu dolnym bicepsa. Ból barku czasami ustępuje całkowicie po wystąpieniu zerwania. Zaskakujące jest to, że zerwanie ścięgna bliższego mięśnia dwugłowego ramienia powoduje tylko około 25% spadku siły mięśni.
Jak zdiagnozować zapalenie ścięgna bicepsa?
Tendinopatię bicepsa zwykle rozpoznaje się na podstawie historii danej osoby i badania fizykalnego. Podczas badania przedmiotowego, klinicysta ocenia ból, wykonując serię ruchów ramieniem. Zdjęcia rentgenowskie zwykle nie są pomocne w potwierdzeniu tendinopatii bicepsów lub zerwaniu mięśnia dwugłowego. Lekarz może je jednak zalecić, aby pomóc w ocenie czynników, które doprowadziły do tego stanu lub wykluczyły inne problemy. Badanie ultrasonograficzne (USG) może pomóc w potwierdzeniu rozpoznania uszkodzenia ścięgna mięśnia dwugłowego. Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (RM) może zapewnić szczegółowe obrazy ścięgna mięśnia dwugłowego, chociaż jest dość drogie i zwykle nie jest konieczne.
Jak leczyć zapalenie ścięgna bicepsa?
Leczenie zapalenia ścięgna bicepsa koncentruje się na zmniejszeniu stanu zapalnego i obrzęku, wzmocnieniu i zapobieganiu zerwaniu ścięgna. Operacja zwykle nie jest konieczna.
Leczenie wstępne
Leczenie wstępne zapalenia ścięgien mięśnia dwugłowego obejmuje:
Niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), taki jak ibuprofen lub naproksen, który jest często zalecany przez pięć do siedmiu dni.
Ograniczenie podnoszenia rąk i sięgania po coś, do momentu ustąpienia objawów. Najbezpieczniej jest zastosować następujące strategie:
- Trzymaj ramię w dół przed ciałem i blisko ciała,
- Podnoś przedmioty blisko ciała,
- Podnoś tylko lekkie ciężary poniżej poziomu ramion,
- Podczas pływania wykonuj ruchy boczne lub klasyczne,
- W przypadku bólu może być zalecany żel lub specjalny plaster. Te preparaty można nakładać na skórę.
- W razie potrzeby, nakładaj lód na 15 do 20 minut co godzinę, aby zmniejszyć ból i obrzęk.
Fizjoterapia
Jeśli objawy nie ustąpią, można zalecić fizjoterapię. Zwykle obejmuje to ćwiczenia rozciągające i wzmacniające oraz może obejmować masaż lub zabiegi ultradźwiękowe. Te zabiegi mają pomóc w utrzymaniu ruchomości i elastyczności mięśni, stawów i ścięgien.
Ćwiczenia wzmacniające
Ćwiczenia wzmacniające są wprowadzane, gdy ból jest minimalny lub go nie ma. Wzmacniają ścięgno bicepsa i jednocześnie wspomagają muskulaturę, zmniejszając w ten sposób nacisk na ścięgno.
Zastrzyki
Jeśli objawy są nasilone lub utrzymują się pomimo stosowania powyższych metod leczenia, lekarz może zalecić wstrzyknięcie steroidu w dotknięty obszar, aby zmniejszyć stan zapalny i ból. Po wykonaniu zastrzyku, pacjentom zwykle zaleca się odpoczynek, okłady z lodu, przyjmowanie paracetamolu w celu złagodzenia bólu i ćwiczenia rozciągające oraz wzmacniające.
Inne zabiegi niechirurgiczne
Można rozważyć regeneracyjną terapię z użyciem osocza bogatopłytkowego lub innych środków biologicznych, chociaż potrzebne są dalsze badania nad tymi terapiami. Inne metody leczenia mogą obejmować terapię laserową, jontoforezę i suche igłowanie, chociaż te interwencje również wymagają dalszych badań.
Chirurgia
Tendinopatia lub pęknięcie bicepsa rzadko wymaga operacji, chociaż można to rozważyć, jeśli osoba jest młoda i bardzo aktywna, odczuwa silny ból po wypróbowaniu powyższych zabiegów lub występuje problem kosmetyczny (np. z powodu pojawienia się guza w bicepsach).
Gdy możliwe jest bezbolesne poruszanie ramieniem we wszystkich kierunkach, można bezpiecznie rozpocząć powolny powrót do normalnych zajęć lub uprawiania sportu. Jeśli objawy powracają, należy ograniczyć czynności, które wymagają powtarzalnego podnoszenia i wykonywania czynności nad głową.
Autor:
Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl
Baza wiedzy
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)