Brak produktów w koszyku.

Zawroty głowy

Co to są zawroty głowy?

 

Zawroty głowy to uczucie, które może być trudne do opisania, ale często wiąże się z uczuciem, że osoba odczuwająca zawroty kręci, kołysze lub przechyla się. Osobie odczuwającej zawroty może wydawać się, że zaraz upadnie lub zemdleje. Zawroty głowy mogą również powodować uczucie oszołomienia lub trudności w chodzeniu prosto. Zawroty głowy mogą być spowodowane wieloma różnymi problemami dotyczącymi ucha wewnętrznego lub mózgu.

 

Jeśli masz zawroty głowy, możesz czuć, że:

 

  • Pokój kręci się dokoła Ciebie,
  • Przechylanie lub kołysanie,
  • Brak równowagi.

 

Te uczucia mogą przychodzić i odchodzić i mogą trwać sekundy, minuty, godziny lub dni. Możesz czuć się gorzej, gdy poruszasz głową, zmieniasz pozycję (np. wstajesz lub przewracasz się w łóżku), kaszlesz lub kichasz. W zależności od tego, co powoduje zawroty głowy, możesz również mieć inne objawy, takie jak:

 

  • Nudności lub wymioty,
  • Ból głowy lub wrażliwość na światło i hałas,
  • Podwójne widzenie, problemy z mówieniem lub połykaniem lub osłabienie,
  • Zadyszkę, pocenie się lub przyspieszone bicie serca.

 

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć zawroty głowy, skontaktuj się z lekarzem. Lekarz zapyta jak długo utrzymują się objawy, co je wywołuje i jakie inne problemy zdrowotne odczuwasz. Te wskazówki mogą pomóc wskazać przyczynę zawrotów głowy.

 

Co wywołuje zawroty głowy?

 

Zawroty głowy zwykle występują, gdy istnieje problem w układzie przedsionkowym. Układ przedsionkowy obejmuje części ucha wewnętrznego i układu nerwowego, które kontrolują równowagę. Różne warunki mogą wpływać na układ przedsionkowy. Niektóre nie są poważne, podczas gdy inne mogą zagrażać życiu. 

 

Łagodne napadowe pozycyjne zawroty głowy

 

Łagodne napadowe pozycyjne zawroty głowy to termin używany do opisania zawrotów głowy, które powstają z powodu zaburzeń w uchu wewnętrznym. Epizody zawrotów głowy są zwykle krótkie, trwające od kilku sekund do mniej niż minuty. Można je wywołać, poruszając głową w określony sposób. Często ustępują samoistnie, ale można je również skutecznie leczyć za pomocą metod repozycyjnych. Robi to lekarz, pielęgniarka lub terapeuta w gabinecie, ustawiając głowę pacjenta w określonych pozycjach. Czasami nazywa się to manewrem Epleya. Pacjent może poczuć się lepiej natychmiast po zabiegu lub w ciągu jednego lub dwóch dni po nim. Jeśli leczenie zakończy się powodzeniem, można otrzymać instrukcje, jak wykonywać podobne ruchy w domu, jeśli objawy powrócą.

 

Choroba Meniere’a

 

Choroba Meniere’a to przewlekła choroba, która jest uważana za związaną z gromadzeniem się płynu w uchu wewnętrznym. Powoduje powtarzające się zawroty głowy, a także utratę słuchu, dzwonienie w uchu i uczucie pełności w uchu. Objawy te często dotyczą jednego ucha. Epizody mogą być poważne i trwać kilka minut lub godzin. Zawrotom głowy często towarzyszą nudności i wymioty. Poczucie utraty równowagi może trwać kilka dni po epizodzie. Chociaż choroba Meniere’a jest stanem trwającym całe życie, leczenie niechirurgiczne jest skuteczne w łagodzeniu objawów u około 90% ludzi.

 

Zapalenie nerwu przedsionkowego

 

Uważa się, że zapalenie nerwu przedsionkowego, znane również jako zapalenie błędnika, jest związane z wirusem, który powoduje obrzęk wokół nerwu zaangażowanego w utrzymanie równowagi. Osoby z zapaleniem nerwu przedsionkowego mają nagłe, silne zawroty głowy, nudności, wymioty oraz trudności z chodzeniem lub wstawaniem. U niektórych osób dochodzi również do utraty słuchu w jednym uchu. Zwykle problemy te trwają kilka dni, a następnie stopniowo ustępują, chociaż niektórzy ludzie mają resztkowe zawroty głowy lub problemy z równowagą, które mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy.

 

Migrena przedsionkowa

 

Migrena może być przyczyną epizodów zawrotów głowy. Większość osób z migreną przedsionkową, ale nie wszystkie, ma również typowe migrenowe bóle głowy i inne objawy migreny (takie jak aura wzrokowa lub wrażliwość na światło). Objawy te mogą towarzyszyć atakom zawrotów głowy lub występować oddzielnie. Czas trwania zawrotów głowy jest zmienny, ale większość epizodów trwa od kilku minut do kilku godzin. Leczenie zapobiegawcze migrenowego bólu głowy może być również pomocne w przypadku migreny przedsionkowej.

 

Przeczytaj więcej na temat migreny.

 

Inne przyczyny

 

Wiele innych czynników może również powodować zawroty głowy. Obejmują one:

 

  • Uraz głowy – Urazy głowy mogą wpływać na układ przedsionkowy na różne sposoby i prowadzić do zawrotów głowy.
  • Leki – Niektóre leki mogą wpływać na czynność ucha wewnętrznego lub mózgu i prowadzić do zawrotów głowy. Rzadko niektóre leki mogą faktycznie uszkodzić ucho wewnętrzne.
  • Problemy wpływające na mózg – Udar lub przemijający napad niedokrwienny (TIA), krwawienie w mózgu lub stwardnienie rozsiane również mogą powodować zawroty głowy. Oprócz zawrotów głowy zwykle występują inne objawy, które występują przy tych problemach z mózgiem.

 

Zawroty głowy – Kiedy szukać pomocy?

 

Należy natychmiast zwrócić się o pomoc, jeśli występują zawroty głowy, a także którekolwiek z poniższych objawów:

 

  • Nowy lub silny ból głowy,
  • Gorączka wyższa niż 38oC,
  • Podwójne widzenie lub problemy z wyraźnym widzeniem,
  • Problemy z mówieniem lub słyszeniem,
  • Osłabienie ręki lub nogi,
  • Niemożność chodzenia bez pomocy,
  • Omdlenie,
  • Drętwienie lub mrowienie,
  • Ból w klatce piersiowej,
  • Wymioty, które nie ustają.

 

Ponadto, należy natychmiast zwrócić się o pomoc, jeśli występują zawroty głowy, które trwają kilka minut lub dłużej, jeśli:

 

  • Wiek pacjenta to 60 lat lub więcej,
  • W przeszłości wystąpił udar,
  • Istnieją czynniki ryzyka udaru (np. wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca lub palenie).

 

Jeśli zawroty głowy pojawiają się i znikają, ale nie ma żadnego z powyższych problemów, należy umówić się na wizytę u lekarza. Lekarz przeprowadzi badanie i zapyta o objawy oraz historię choroby.

 

Jak leczyć zawroty głowy?

 

U większości ludzi, zawroty głowy są uciążliwe, ale nie są spowodowane poważnym problemem. Leczenie zawrotów głowy ma na celu wyleczenie przyczyny (jeśli przyczyna jest znana), złagodzenie objawów i pomoc w wyzdrowieniu.

 

Leczenie specyficzne dla choroby

 

Jeśli lekarz jest w stanie zidentyfikować przyczynę zawrotów głowy, może zalecić leczenie, takie jak leki, zabiegi lub zmianę stylu życia. Czasami leczenie podstawowego stanu łagodzi lub rozwiązuje zawroty głowy. W innych przypadkach, leczenie ma na celu spowolnienie postępu choroby i poprawę ogólnego rokowania.

 

Łagodzenie zawrotów głowy i związanych z nimi objawów

 

Jeśli epizody zawrotów głowy są ciężkie lub trwają godzinami lub dniami (niezależnie od przyczyny), lekarz może zalecić leki łagodzące silne zawroty głowy i związane z nimi objawy, takie jak wymioty. Leczenie lekami zwykle nie jest zalecane, jeśli zawroty głowy trwają tylko kilka sekund lub minut.

 

Leki mogą obejmować:

 

  • Lek przeciwhistaminowy, taki jak lek na receptę – meklizyna lub leki bez recepty, takie jak dimenhydrynat lub difenhydramina. Leki te są powszechnie stosowane w leczeniu lub zapobieganiu chorobie lokomocyjnej.
  • Preparaty przeciw nudnościom wydawane na receptę, takie jak ondansetron, prometazyna lub metoklopramid.
  • Leki uspokajające na receptę, takie jak diazepam, lorazepam lub klonazepam. Leki te są powszechnie stosowane w leczeniu lęku, ale mogą również pomóc złagodzić zawroty głowy.

 

Większość z tych leków powoduje senność i nie należy ich przyjmować przed pracą lub prowadzeniem pojazdu. Należy przyjmować leki na receptę tylko w celu leczenia ciężkich objawów zawrotów głowy. Przyjmowanie leku należy przerwać, gdy objawy ulegną poprawie (zwykle w ciągu jednego lub dwóch dni). Kontynuowanie przyjmowania tych leków może wpływać na długoterminowy powrót do zdrowia.

 

Rehabilitacja przedsionkowa

 

Większość osób z zawrotami głowy czuje się lepiej, jeśli nie rusza głowy. Jednak leżenie nieruchomo i nie poruszanie głową może w dłuższej perspektywie opóźnić powrót do zdrowia. Rehabilitacja przedsionkowa może pomóc ludziom wyzdrowieć z zawrotów głowy spowodowanych problemami w układzie przedsionkowym. Polega ona na pomaganiu mózgowi w dostosowywaniu odpowiedzi na zmiany w układzie przedsionkowym. Terapia ta jest najbardziej pomocna, gdy rozpoczyna się ją tak szybko, jak to możliwe po wystąpieniu zawrotów głowy. Podczas rehabilitacji pacjent powinien pracować z fizjoterapeutą, który wskaże odpowiednie ćwiczenia, które można wykonywać w domu. Na przykład, można zacząć od skupienia się na obiekcie z pustym tłem i powoli przesuwać głowę w prawo i w lewo oraz w górę iw dół. Ćwiczenie to wykonuje się przez kilka minut, dwa do trzech razy dziennie.

 

Jeśli istnieją problemy ze staniem lub chodzeniem z powodu zawrotów głowy, zwiększa to ryzyko upadku. Jest to szczególnie niepokojące u osób starszych, ponieważ upadki mogą prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak złamanie biodra. Aby zmniejszyć ryzyko upadków, należy pozbyć się zagrożeń w domu, takich jak luźne przewody elektryczne, śliskie dywaniki i bałagan. Należy noś odpowiednie obuwie i unikać chodzenia w nieznanych miejscach, które nie są oświetlone.

zawroty-glowy

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]