Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Choroby kości, stawów i mięśni » Zespół bolesnego barku
Co to jest zespół bolesnego barku?
Zespół barku (SIS) to stan powodujący ból barku. Aby go zdiagnozować, lekarze szukają określonego zestawu objawów barku i pewnych wyników badań klinicznych, które łącznie sugerują, że pacjent ma tę chorobę. W zespole bolesnego braku, część barku pacjenta uciska inną część, co powoduje ból przy niektórych ruchach barku.
Ból barku występuje niezwykle często w populacji ogólnej. Stan ten jest szczególnie powszechny wśród osób wykonujących powtarzalne czynności, które obejmują podnoszenie rąk do poziomu ramion lub powyżej. Na przykład, zespół bolesnego barku jest bardziej powszechny wśród osób, które regularnie wykonują ruchy nad głową, co może obejmować następujące czynności:
- Pływanie,
- Rzucanie,
- Gra w tenisa,
- Podnoszenie ciężarów,
- Gra w golfa,
- Gra w siatkówkę,
- Uprawianie gimnastyki,
- Malowanie,
- Praca przy układaniu rzeczy na półkach, na przykład w magazynie.
Co może wywołać zespół bolesnego barku?
W zespole bolesnego barku barku może dojść do uszkodzenia wielu struktur anatomicznych w stawie barkowym i wokół niego. Zespół definiuje szereg objawów i wyników badań klinicznych, które wskazują, że tkanki w obrębie stawu barkowego i wokół niego są objęte stanem zapalnym lub są uciśnięte. Jeśli ucisk jest przewlekły, może z czasem doprowadzić do uszkodzenia strukturalnego. Poniższe etapy przedstawiają pełne spektrum schorzenia. Każdy etap ma zwykle wpływ na inną grupę wiekową:
1: Ten etap zwykle występuje u osób poniżej 25 roku życia. Obejmuje obrzęk i stan zapalny.
2: Ten etap zazwyczaj pojawia się u osób w wieku od 25 do 40 lat. Obejmuje osłabienie ścięgien barku, problem zwany tendinopatią. Ścięgna to tkanki, które łączą mięśnie z kośćmi.
3: Ten etap występuje zwykle u osób powyżej 40. roku życia. Obejmuje zerwanie stożka rotatorów, zerwanie ścięgna bicepsa lub zmiany kości barku.
Przyczyny
Zmiany związane z każdym z wymienionych powyżej etapów zachodzą, gdy mięśnie, ścięgna i inne tkanki miękkie barku zostają ściśnięte między kością ramienną, a innymi kostnymi częściami barku. Tkanki miękkie ulegają kompresji z wielu powodów. Na przykład staw może się rozluźnić, umożliwiając ruch kości ramiennej bardziej niż powinien. Kości barku mogą być ukształtowane w sposób, który zwiększa prawdopodobieństwo ich uderzania w pobliskie tkanki. Co więcej, kości mogą rozwinąć ostrogi, które wystają w stronę stawu. Ponadto, postaw ciała, szczególnie osób, które spędzają dużo czasu przy biurku lub komputerze, z głową do przodu i zgarbionymi ramionami, predysponuje nieprawidłowych ruchów barku. Sportowcy, którzy muszą często wykonywać ruch rzucania cierpią na unikalną formę zespołu bolesnego barku. Dzieje się tak, ponieważ powtarzające się pochylanie przed rzutem może spowodować ucisk tkanek w tylnej części stawu barkowego.
Jakie objawy daje zespół bolesnego barku?
Głównym objawem zespołu bolesnego barku jest ból, który pojawia się, gdy osoba unosi ręce nad głowę lub sięga do tyłu. Ból może występować na ramieniu, w pobliżu górnej części ramienia lub na zewnątrz ramienia i często pojawia się w nocy lub gdy osoba leży na chorym ramieniu. Sportowcy z zespołem bolesnego barku, na przykład osoby grające w tenisa lub siatkówkę, narzekają na sztywność ramion i trudny lub przedłużający się okres rozgrzewki. U sportowców ból zwykle pojawia się, gdy ustawiają rękę za sobą, aby przygotować się do rzutu, lub gdy zaczynają przesuwać rękę do przodu, aby rozpocząć rzut. Początkowo, sportowcom trudno jest zlokalizować ból, ale z czasem ból wyraźnie koncentruje się w tylnej części barku.
Jak zdiagnozować zespół bolesnego barku?
Przy objawach skurczu barku, lekarz jakie ruchy wywołują objawy. W ramach oceny, prawdopodobnie poprosi o obserwację jak pacjent porusza ramieniem (tzw. uch aktywny), a także porusza ręką i barkiem pacjenta (tzw. ruch bierny). W większości przypadków, pracownicy służby zdrowia mogą stwierdzić, kiedy dana osoba ma zespół bolesnego barku na podstawie wyników badania przedmiotowego. Mimo to, w niektórych przypadkach trudno jest odróżnić ten zespół od innych problemów związanych z barkiem.
Jeśli lekarz nie ma pewności co do diagnozy lub uważa, że pacjent może potrzebować operacji, może skierować chorego do lekarza specjalizującego się w problemach z mięśniami i stawami, takiego jak ortopeda, reumatolog lub specjalista z zakresu rehabilitacji. Osoby z podejrzeniem zespołu bolesnego barku zwykle nie potrzebują zdjęć rentgenowskich, ale czasami badanie ultrasonograficzne lub zdjęcie barku może pomóc w postawieniu diagnozy. Obrazy rezonansu magnetycznego są zarezerwowane dla osób, które nie czują się lepiej po wstępnym leczeniu lub dla osób, które wydają się mieć określone typy urazów lub nieprawidłowości strukturalne.
Jak leczyć zespół bolesnego barku?
Odpowiednie leczenie będzie zależeć od indywidualnej sytuacji pacjenta. Jeśli lekarz podejrzewa pęknięcie stożka rotatorów lub inny rodzaj urazu, może zalecić wizytę u specjalisty, takiego jak chirurg ortopeda, aby dowiedzieć się, jakie opcje leczenia są dostępne, w tym prawdopodobnie zabieg chirurgiczny. Jeśli lekarz nie uważa, że jest to uzasadnione, prawdopodobnie zasugeruje leki, ćwiczenia, w tym rozciągające lub unikanie wykonywania czynności powodujących ból. Możliwe, że lekarz skieruj pacjenta do fizjoterapeuty, aby dostosować indywidualny program ćwiczeń. Kiedy objawy pojawiają się po raz pierwszy, należy unikać czynności wywołujących ból i odpoczywać. Można także stosować okłady z lodu i jeśli to konieczne, zażywać leki przeciwbólowe bez recepty, takie jak paracetamol, ibuprofen lub naproksen.
Fizjoterapia
Kiedy nadejdzie czas na rozpoczęcie fizjoterapii, terapeuta zaleci odpowiednie ćwiczenia, które pomogą odzyskać jak najwięcej funkcji barku. Program rehabilitacji powinien skupiać się najpierw na przywróceniu mobilności (jeśli jest ograniczona), następnie na wzmocnieniu mięśni stabilizujących łopatkę, a później na odzyskaniu ogólnej siły i funkcji. Wykwalifikowany fizjoterapeuta może współpracować z lekarzem w celu zaprojektowania i wdrożenia skutecznego programu rehabilitacji, który ogólnie obejmuje:
- Zakres ćwiczeń ruchowych poprawiających ruch we wszystkich kierunkach,
- Ćwiczenia rozciągające tkanki otaczające staw barkowy,
- Aktywności wzmacniające,
- Ćwiczenia stabilizujące, zwykle skupione na mięśniach łopatki,
- Nauczenie prawidłowej techniki wykonywania ruchów, na przykład rzucania,
- Ćwiczenia poprawiające siłę i stabilność mięśni barku.
Zastrzyki steroidowe
Lekarze czasami sugerują zastosowanie leków zwanych glikokortykoidami, zwanymi powszechnie sterydami. Zastrzyki są podawane bezpośrednio w ramię. Sterydy pomagają złagodzić ból, a co za tym idzie, mogą ułatwić fizjoterapię.
Dwa do czterech tygodni po rozpoczęciu leczenia zespołu bolesnego barku należy skonsultować się z lekarzem, aby sprawdzić postęp terapii i sprawdzić, czy jakikolwiek aspekt leczenia powinien ulec zmianie. Obserwacja będzie prowadzona przez lekarza, fizjoterapeutę lub innego pracownika służby zdrowia. Jeśli poprawa nie nastąpi w ciągu trzech do sześciu miesięcy, lekarz może zasugerować dodatkowe badania lub konsultację ze specjalistą ortopedą. Po odzyskaniu pełnego zakresu ruchu, siły i stabilności ramion, można wznowić wykonywanie codziennych czynności. Najlepiej zacząć powoli i stopniowo zwiększać poziom aktywności.
Autor:
Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl
Baza wiedzy
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)