Brak produktów w koszyku.

Zespół cieśni nadgarstka

Co to jest zespół cieśni nadgarstka?

 

Zespół cieśni nadgarstka to stan, który powoduje ból i drętwienie palców i dłoni, a czasami ramion. Dzieje się tak, gdy dochodzi do uciśnięcia lub uszkodzenia nerwu pośrodkowego w nadgarstku. Nerw pośrodkowy przechodzi przez kanał nadgarstka. Ten kanał jest utworzony przez kości nadgarstka i wiązadło. Specjaliści nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób nerw może zostać uciśnięty. Prawdopodobnie, może to się zdarzyć, gdy:

 

  • Ścięgna przechodzące przez ten sam kanał puchną (ścięgna to tkanki łączące mięśnie z kośćmi),
  • Tkanki otaczające ścięgna twardnieją lub nabrzmiewają,
  • Ludzie wykonują pracę z użyciem rąk, która wymaga powtarzalnych lub silnych ruchów.

 

Nerw pośrodkowy przenosi sygnały dotyczące czucia. Innymi słowy, mówi mózgowi, co czuje ręka. Nerw pobiera informacje z następujących części dłoni:

 

  • Kciuka,
  • Palca wskazującego,
  • Środkowego palca,
  • Części palca serdecznego,
  • Części dłoni najbliżej kciuka.

 

Kobiety częściej niż mężczyźni mają zespół cieśni nadgarstka. Nadwaga prawdopodobnie zwiększa ryzyko zespołu cieśni nadgarstka. Pewne schorzenia również mogą zwiększać to ryzyko, w tym cukrzyca i reumatoidalne zapalenie stawów. Kobiety w ciąży są również bardziej narażone na zespół cieśni nadgarstka, ale zwykle ustępuje on po urodzeniu dziecka.

 

Jak objawia się zespół cieśni nadgarstka?

 

Objawy obejmują ból i mrowienie kciuka, palca wskazującego, środkowego i serdecznego. Objawy są zwykle najbardziej nasilone w nocy i mogą utrudniać nieprzerwany sen. Często objawy dotyczą obu rąk, ale jedna ręka może boleć bardziej, niż druga. W niektórych przypadkach, ból i mrowienie mogą obejmować całą dłoń lub nawet nadgarstek i przedramię. Rzadko ból i mrowienie rozciągają się od łokcia do barku.  Objawy mogą również nasilać się podczas wykonywania czynności polegających na zginaniu  nadgarstka lub unoszeniu rąk. Niektóre czynności mogą wywoływać objawy u osób z zespołem cieśni nadgarstka. Ale w rzeczywistości nie powodują tego stanu. U wielu osób objawy pojawiają się i znikają. U niektórych osób objawy nie znikają i są obecne cały czas. Wtedy, chorzy mogą mieć problemy z poruszaniem palcami lub kontrolowaniem chwytu.

 

Czy istnieje badanie diagnostyczne na zespół cieśni nadgarstka?

 

Tak. Badania nerwów mogą wykazać, czy pacjent ma zespół cieśni nadgarstka, ale badania te nie zawsze są konieczne. Lekarz prawdopodobnie będzie w stanie stwierdzić, czy pacjent ma zespół cieśni nadgarstka, poznając objawy i wykonując badanie podczas wizyty. Podczas badania, lekarz może dotykać lub naciskać na nadgarstek lub poprosić o trzymanie dłoni w sposób, który nasila objawy. Lekarz może również zlecić inne badania, które mogą potwierdzić obecność cieśni nadgarstka. Mogą one obejmować:

 

  • Badania przewodnictwa nerwowego (elektroneurografia) – Badania przewodnictwa nerwowego mogą wykazać, czy nerw pośrodkowy przenosi sygnały elektryczne we właściwy sposób. U osób z zespołem cieśni nadgarstka, sygnały mogą być powolne lub słabe.
  • Elektromiografia – Elektromiografia, zwana także EMG, może wykazać, czy mięśnie dłoni i nadgarstka we właściwy sposób reagują na sygnały elektryczne. Ten test jest najbardziej przydatny w ustalaniu, czy objawy są związane z zespołem cieśni nadgarstka, czy z innym problemem.

 

Jak leczyć zespół cieśni nadgarstka?

 

Zabiegi są często łączone i mogą obejmować:

 

  • Szyny na nadgarstek – Niektórzy ludzie czują się lepiej, gdy noszą w nocy szyny, które utrzymują ręce w neutralnej pozycji. Pozycja neutralna występuje wtedy, gdy nadgarstek nie jest zgięty do przodu ani do tyłu, a palce są naturalnie wygięte w kierunku dłoni. Lekarze często sugerują szyny kobietom, które podczas ciąży chorują na zespół cieśni nadgarstka. Zwykle, nie wymagają one innego leczenia, ponieważ w większości przypadków objawy ustępują po urodzeniu dziecka.
  • Zastrzyki steroidowe lub tabletki – Steroidy to grupa leków zwalczających stany zapalne i obrzęki. W leczeniu zespołu cieśni nadgarstka, lekarze czasami wstrzykują sterydy do kanału nadgarstka. Osoby, które nie chcą dostać zastrzyku, mogą zamiast tego przyjmować sterydy w postaci tabletek. Tabletki są jednak mniej skuteczne niż zastrzyki.
  • Inne metody leczenia – Istnieją niewielkie dowody na to, że joga lub mobilizacja kości mogą pomóc niektórym osobom z zespołem cieśni nadgarstka. W celu mobilizacji kości nadgarstka, fizjoterapeuta lub terapeuta zajęciowy porusza kościami nadgarstka w specjalny sposób.
  • Chirurgia – Lekarze oferują zabiegi chirurgiczne osobom z ciągłym lub ciężkim uszkodzeniem nerwu, który powoduje objawy zespołu cieśni nadgarstka. Chirurgia zespołu cieśni nadgarstka polega na przecięciu więzadła, które rozciąga się w poprzek nadgarstka, tworząc kanał.

 

Zespół cieśni nadgarstka – Czy można mu zapobiec?

 

Nie jest jasne, czy istnieje sposób zapobiegania zespołowi cieśni nadgarstka. Ludzie czasami myślą, że stan występuje, ponieważ zbyt często używają komputera. Jednakże, badania wykazały, że korzystanie z komputera prawdopodobnie nie jest związane z zespołem cieśni nadgarstka.

zespol-ciesni-nadgarstka

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]