Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Choroby kości, stawów i mięśni » Zespół ogona końskiego
Co to jest zespół ogona końskiego?
Ogon koński to wiązka nerwów, które rozciągają się od spodu rdzenia kręgowego. Zespół ogona końskiego jest terminem medycznym określającym grupę objawów, które występują, gdy niektóre nerwy w ogonie końskim zostają ściśnięte lub uszkodzone.
Jakie objawy wywołuje zespół ogona końskiego?
Objawy zespołu ogona końskiego obejmują:
- Ból, drętwienie lub mrowienie w dolnej części pleców, rozprzestrzeniające się w dół jednej lub obu nóg,
- Osłabienie nóg lub problem zwany opadaniem stopy, gdy nie można utrzymać stopy w górze (na przykład podczas chodzenia),
- Problemy z kontrolą jelit lub pęcherza,
- Problemy ze współżyciem.
Jakie są przyczyny zespołu ogona końskiego?
Aby zrozumieć przyczyny zespołu ogona końskiego, warto najpierw dowiedzieć się trochę na temat pleców i kręgosłupa. Plecy i kręgosłup składają się z:
- Kręgów – Kości ułożone jedna na drugiej. Każda z tych kości ma w środku otwór. Po ułożeniu, kości tworzą pustą rurkę, która chroni rdzeń kręgowy.
- Rdzenia kręgowego i nerwów – Rdzeń kręgowy przebiega przez kręgi. Nerwy odchodzą od rdzenia kręgowego i przechodzą między kręgami. Stamtąd łączą się z ramionami, nogami i narządami. Dlatego problemy z plecami mogą powodować ból nóg lub problemy z pęcherzem.
- Dysków – Są to gumowe krążki znajdujące się pomiędzy każdym z kręgów, aby zapewnić amortyzację i umożliwić ruch. Dyski, które znajdują się między kręgami, mają twardą zewnętrzną powłokę i galaretowaty środek. Zewnętrzna powłoka dysków może czasami pękać. Wtedy dochodzą do wydostania się wewnętrznej substancji. To właśnie lekarze nazywają przepukliną.
- Mięśni, ścięgien i więzadeł – Mięśnie, ścięgna i więzadła nazywane są tkankami miękkimi pleców. Te miękkie tkanki wspierają plecy i pomagają je trzymać razem.
Przyczyny
Zespół ogona końskiego może wystąpić z powodu zmian w plecach, które wpływają na nerwy. Na przykład, zespół ogona końskiego może wystąpić z powodu:
- Przepukliny dysku – Materiał z pękniętego dysku może naciskać lub podrażniać nerwy.
- Infekcji lub stanu zapalnego – Różne rodzaje infekcji lub zapalenia mogą uszkodzić lub podrażnić nerwy.
- Nowotworu – U osób z nowotworem, guzy mogą tworzyć się w obrębie kręgosłupa i naciskać na nerwy.
- Stenozy kręgosłupa – Zwężenie kręgosłupa to stan, w którym kręgi tworzą guzki zwane ostrogami kostnymi. Te guzy mogą ściskać lub naciskać na nerwy ogona końskiego. U osób ze zwężeniem kręgosłupa, dyski między kręgami mają również tendencję do wysychania i kurczenia się. To powoduje, że przestrzeń między kręgami zmniejsza się, wpływając na nerwy.
Zespół ogona końskiego to nagły przypadek medyczny. W związku z tym, przypadku pojawienia się objawów zespołu ogona końskiego, bez wątpienia należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
Ważnym aspektem jest diagnoza schorzenia. Lekarz postara się zdiagnozować, co powoduje objawy i prawdopodobnie zleci badanie rezonansu magnetycznego. Jest to badanie obrazowe, które umożliwia tworzenie szczegółowych zdjęć rdzenia kręgowego i pobliskich tkanek. W rezultacie, lekarz może stwierdzić czy pacjent cierpi na schorzenie ogona końskiego czy przyczyną dolegliwości jest coś innego.
Jak leczyć zespół ogona końskiego?
Leczenie zespołu ogona końskiego obejmuje przede wszystkim leczenie wszystkich objawów, które wpływają na nerwy. Często oznacza to operację usunięcia kawałków kości, dysków lub guzów. Jeśli przyczyną zespołu ogona końskiego jest guz, opcją może być radioterapia, w celu zmniejszenia guza. Jeśli przyczyną jest infekcja lub stan zapalny, z pewnością może być wskazane stosowanie leków.
Autor:
Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl
Baza wiedzy
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)