Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Choroby układu oddechowego » COVID-19 » Różnica pomiędzy grypą a zakażeniem SARS-CoV-2
Różnica pomiędzy grypą a zakażeniem SARS-CoV-2
Wraz z rozwojem pandemii COVID-19, coraz więcej osób zaczyna się zastanawiać, na czym polega różnica pomiędzy grypą a zakażeniem SARS-CoV-2. Obie choroby wywołane są przez wirusy i powodują choroby układu oddechowego. Istnieją jednak istotne różnice między tymi dwoma wirusami i sposobem ich rozprzestrzeniania. Niezwykle ważne jest postepowanie zgodnie z wytycznymi dotyczącymi środków ochrony indywidualnej, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażenia SARS-CoV-2. SARS-CoV-2 to koronawirus zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej 2, który wywołuje COVID-19.
W jaki sposób wirusy COVID-19 i grypy są podobne?
Po pierwsze, COVID-19 i wirusy grypy mają podobną postać choroby. Oznacza to, że oba powodują choroby układu oddechowego. Choroby objawiają się szerokim zakresem objawów. Przebieg może być bezobjawowy, łagodny lub ciężki. Ryzyko ciężkiego przebiegu choroby, a nawet śmierci, dotyczy szczególnie osób starszych oraz z chorobami współistniejącymi. Choroby współistniejące, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu chorób to między innymi cukrzyca, choroby immunologiczne, choroby serca, płuc, nerek i nowotwory.
Po drugie, oba wirusy są przenoszone drogą kropelkową, przez kontakt z osobą zakażoną. W rezultacie, te same środki ochrony osobistej, takie jak higiena rąk i układu oddechowego są ważne, aby chronić się przed zakażeniem. Aby zapobiec infekcji pamiętaj, aby:
- Nosić maseczkę ochronną w miejscach publicznych. Maseczka powinna zakrywać nos i usta,
- Kiedy kaszlesz lub kichasz, zasłaniaj okolice twarzy łokciem,
- Regularnie i dokładnie myj i dezynfekuj ręce,
- Dezynfekuj powierzchnie, których dotykasz,
- Utrzymuj bezpieczny dystans od innych osób.
Jeżeli dotknęła Cię choroba, pamiętaj o przestrzeganiu zasad zmniejszających ryzyko przenoszenia infekcji również w domu. Stosuj zasady także względem domowników.
Jaka jest różnica pomiędzy grypą a zakażeniem SARS-CoV-2?
Szybkość transmisji jest ważną różnicą między tymi dwoma wirusami. Grypa ma krótszy średni okres inkubacji. Okres inkubacji to czas od zakażenia do pojawienia się objawów. Grypa może rozprzestrzeniać się szybciej niż COVID-19. Ponadto, transmisja wirusa w ciągu pierwszych 3-5 dni choroby lub potencjalnie przedobjawowa transmisja wirusa, jest głównym czynnikiem powodującym przenoszenie wirusa grypy. Doniesienia sugerują, że ludzie, mogą zakażać koronawirusem na 24-48 godzin przed wystąpieniem objawów.
W przypadku wirusa COVID-19, liczba wtórnych zakażeń wywołanych przez jednego zakażonego wynosi od 2 do 2,5 i jest wyższa, niż w przypadku grypy. Dzieci często przenoszą wirusa grypy w społeczności. W przypadku wirusa COVID-19 wstępne dane wskazują, że dzieci są mniej dotknięte chorobą niż dorośli. Liczba zakażeń koronawirusem w grupie wiekowej 0-19 lat jest dość niska. Wstępne dane z badań nad przenoszeniem SARS-CoV-2 w gospodarstwach domowych w Chinach sugerują, że to raczej dzieci zarażają się od dorosłych, a nie odwrotnie.
Chociaż zakres objawów dla obu wirusów jest podobny, ilość osób z ciężkim przebiegiem choroby wydaje się być inna. W przypadku COVID-19, dotychczasowe dane sugerują, że 80% zakażeń jest łagodnych lub bezobjawowych, 15% to zakażenia ciężkie, wymagające podania tlenu, a 5% to zakażenia krytyczne, wymagające wentylacji. Ilość osób o ciężkim lub krytycznym przebiegu zakażenia COVID-19 jest wyższa, niż w przypadku osób z grypą. Najbardziej narażone na ciężki przebieg grypy są dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze, osoby z chorobami przewlekłymi oraz osoby z obniżoną odpornością. W przypadku COVID-19, starszy wiek i choroby współistniejące, takie jak cukrzyca, choroby serca, płuc i nowotwory, zwiększają ryzyko ciężkiej infekcji.
Śmiertelność z powodu COVID-19 wydaje się wyższa niż w przypadku grypy, zwłaszcza grypy sezonowej. Pełne oszacowanie ryzyka śmiertelności w przypadku SARS-CoV-2 na pewno zajmie trochę czasu. Obecne dane sugerują, że śmiertelność związana z zakażeniem COVID-19 wynosi 3-4%. W przypadku grypy sezonowej, śmiertelność wynosi zwykle znacznie poniżej 0,1%. Śmiertelność w dużej mierze zależy od dostępu do opieki zdrowotnej i jej jakości.
Różnica pomiędzy grypą a zakażeniem SARS-CoV-2 – Jakie interwencje medyczne są możliwe w przypadku COVID-19 i wirusów grypy?
Na chwilę obecną, nie ma licencjonowanych szczepionek ani leków przeciw COVID-19. Przeprowadzane są liczne badania kliniczne, których celem jest opracowanie szczepionki przeciw SARS-CoV-2. Obecnie, leczenie COVID-19 polega na zwalczaniu objawów choroby. W przypadku grypy, dostępne są leki przeciwwirusowe i szczepionki. Szczepionka przeciw grypie nie jest skuteczna przeciwko wirusowi COVID-19. Zaleca się coroczne szczepienia, aby zapobiec zakażeniu grypą.
Autor:
Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl
Baza wiedzy
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)
Jak otrzymać receptę ?
1. Wybierz i kup konsultację
2. Otrzymasz e-Receptę na mail
3. Wykup lek w aptece
Nasza oferta szybkich testów na koronawirusa do wykonania w domu
Test antygenowy + konsultacja online
- Szybki test w kierunku aktywnego zakażenia koronawirusem
- Wykrywa fragmenty białka wirusa
- Bezpośrednio wykrywa czynnik zakaźny
- Wymaz z nosogardła
- Wynik w 15-30 minut
- Test wykonywany pod kontrolą lekarza z omówieniem wyniku
- U Ciebie w 24h – szybka wysyłka
CENA: 129zł
Test na przeciwciała + konsultacja online
- Szybki test w kierunku przebytego zakażenia koronawirusem
- Wykrywa przeciwciała przeciw wirusowi
- Ocenia odpowiedź organizmu na zakażenie
- Próbka krwi
- Wynik w 10-20 minut
- Test wykonywany pod kontrolą lekarza z omówieniem wyniku
- U Ciebie w 24h – szybka wysyłka
CENA: 129zł