Brak produktów w koszyku.

Migrena u dorosłych

Migrena u dorosłych

 

Migrena jest częstym rodzajem bólu głowy, dotykającym nawet 12% dorosłych. Większość bólów głowy należy do jednej z trzech kategorii, z których wszystkie mają różne cechy:

 

  • Migrena,
  • Bóle głowy typu napięciowego,
  • Klasterowe bóle głowy.

 

Chociaż w niektórych przypadkach bóle głowy mogą być ciężkie, zdecydowana większość nie jest spowodowana zaburzeniami zagrażającymi życiu. Uważa się, że migreny mają komponent genetyczny, co oznacza, że ​​mają tendencję do występowania w rodzinach. Jednakże, czynniki środowiskowe również odgrywają rolę w ich powstaniu. Migrenowe bóle głowy występują około trzy razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.

 

Jak objawia się migrena u dorosłych?

 

Typowy „napad” migreny obejmuje cztery fazy: zwiastująca, aura, ból i postdromalna. Dokładny postęp i objawy różnią się w zależności od osoby.

 

Zwiastun

 

Wiele osób zaczyna mieć objawy migreny od 24 do 48 godzin przed wystąpieniem migrenowego bólu głowy. Mogą to być zwiększone ziewanie, uczucie euforii, depresja, drażliwość, zwiększony apetyt, zaparcia i sztywność karku.

 

Aura

 

Około 25% osób z migreną doświadcza „aury” przed bólem głowy. Objawy aury mogą obejmować migające światła, jasne plamy, zygzakowate linie, zmiany widzenia lub drętwienie lub mrowienie palców u jednej ręki, warg, języka lub w dolnej części twarzy. Można mieć jeden lub więcej z tych objawów aury. Aura może również obejmować inne zmysły i mogą czasami powodować przejściowe osłabienie mięśni lub zmiany mowy. Te objawy mogą wywoływać strach u osoby dotkniętej bólem.  Objawy aury trwają zwykle od pięciu do 20 minut i rzadko trwają dłużej niż 60 minut. Ból głowy zwykle pojawia się wkrótce po ustaniu aury, chociaż niektórzy ludzie doświadczają aury bez bólu głowy. Aury związane z mięśniami mogą trwać dłużej.

 

Ból głowy

 

Ból migrenowy zwykle zaczyna się stopniowo, nasila się w ciągu jednej do kilku godzin i ustępuje stopniowo pod koniec ataku. Często dotyczy tylko jednej strony głowy. Ból głowy jest zazwyczaj tępy i stały, gdy jest nasilony od łagodnego do umiarkowanego. Ból staje się pulsujący, gdy jest cięższy. Migrenowe bóle głowy mogą być nasilane przez kichanie, wysiłek, ciągły ruch, szybkie poruszanie głową lub aktywność fizyczną. Wiele osób próbuje poczuć ulgę, kładąc się w ciemnym, cichym pokoju. U dorosłych, migrenowy ból głowy trwa zwykle kilka godzin, chociaż może trwać od czterech do 72 godzin.

 

Inne objawy

 

Migrenie często towarzyszą nudności i wymioty, a także nadwrażliwość na światło i hałas. Niektóre osoby są również bardzo wrażliwe na dotyk i mogą odczuwać ból przy wykonywaniu codziennych czynności (takich jak szczotkowanie włosów, golenie lub zakładanie soczewek kontaktowych).  Objawy typowego napadu migreny mogą być poważne i alarmujące, ale w większości przypadków nie ma trwałych negatywnych skutków zdrowotnych po zakończeniu ataku.

 

Zmiana we wzorcu bólu głowy (taka jak wzrost częstotliwości lub nasilenia ataków) lub wystąpienie innego rodzaju bólu głowy może oznaczać „czerwoną flagę”. Oznacza to, że ​​może to być poważniejszy chorobowy stan. Takie znaki obejmują bóle głowy, które pojawiają się z infekcją (której może towarzyszyć gorączka, dreszcze, nocne poty lub bóle mięśni). Mogą to być także nowe bóle głowy, które rozwijają się w przebiegu nowotworu, utraty wagi lub ciąży. Inne niepokojące objawy to bóle głowy związane ze splątaniem, podwójne widzenie, dzwonienie w uszach, sztywność karku lub osłabienie jednej strony ciała. W przypadku wystąpienia tego rodzaju objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

 

Czym może być wywołana migrena u dorosłych?

 

Migreny mogą być wywoływane przez wiele różnych czynników, w tym stres, wysiłek fizyczny, zmęczenie, brak snu, głód, niektóre zapachy, chemikalia oraz niektóre leki i substancje. U kobiet, migrenę może wywołać spadek poziomu estrogenu, który występuje każdego miesiąca przed miesiączką. Jeśli pacjent uważa, że przyjmowany lek może wywoływać migreny, powinien porozmawiać ze swoim lekarzem, który może zaproponować inny lek.

 

Dziennik bólu głowy

 

Osoby, które mają częste lub silne bóle głowy, mogą odnieść korzyści z prowadzenia dziennika bólu głowy przez jeden miesiąc. W dzienniku należy zapisywać bóle głowy i informacje o tym, jak długo trwają, ich czas i intensywność, jakie posiłki zostały przyjęte zanim wystąpiła migrena i czy były przyjmowane jakieś leki. Można to wykorzystać do określenia, co wywołuje migreny i co sprawia, że są silniejsze.

 

Migrena u dorosłych – Jak ją leczyć?

 

Leczenie zależy od częstotliwości, nasilenia i objawów migreny. Wiele osób, które regularnie doświadczają migreny, wymaga zarówno leczenia ostrego, jak i zapobiegawczego:

 

  • Ostre leczenie odnosi się do leków, które można zażywać w przypadku migreny, w celu natychmiastowego złagodzenia bólu.
  • Leczenie profilaktyczne odnosi się do leków, które można regularnie (zwykle codziennie) przyjmować, aby zapobiec migrenie w przyszłości.

 

Ostre leczenie

 

Ból związany z migrenami może być trudny do pozbycia. Leczenie najprawdopodobniej zadziała, jeśli pacjent przyjmuje leki przy pierwszych oznakach ataku. Niektórzy ludzie konsekwentnie doświadczają aury przed migrenowym bólem głowy. Dlatego, aura może służyć jako wiarygodne ostrzeżenie, że migrenowy ból głowy jest w drodze i powinna być sygnałem do zażywania leków na migrenę. Jeśli nie ma aury, najlepiej zażyć leki tak szybko, jak to możliwe, gdy zacznie się migrenowy ból głowy.

 

Leki przeciwbólowe

 

Łagodne ataki migreny mogą reagować na leki przeciwbólowe, z których niektóre są dostępne bez recepty. Obejmują one aspirynę, paracetamol i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen lub naproksen. Jeden NLPZ, indometacyna, jest również dostępny na receptę jako czopek doodbytniczy. Może to być przydatne dla osób, które mają nudności podczas migreny i nie mogą przyjmować leków doustnych.

Niektóre środki przeciwbólowe są również dostępne w połączeniu z kofeiną, dzięki czemu są bardziej skuteczne przy migrenach. Na przykład, niektóre środki przeciwbólowe zawierają połączenie paracetamolu, aspiryny i kofeiny. Leki przeciwbólowe są często zalecane jako pierwsze w przypadku łagodnych do umiarkowanych napadów migreny. Nie należy ich jednak stosować zbyt często, ponieważ może to prowadzić do bólów głowy spowodowanych nadużywaniem leków lub przewlekłych codziennych bólów głowy. Jeśli ból zareaguje na lek przeciwbólowy, można kontynuować jego przyjmowanie przy każdym napadzie, o ile nie zażywa się go częściej niż raz lub dwa razy w tygodniu. Osoby z zapaleniem błony śluzowej żołądka, wrzodami, chorobami nerek i stanami krwotocznymi nie powinny przyjmować produktów zawierających aspirynę lub NLPZ.

 

Tryptany

 

Jeśli lek przeciwbólowy nie kontroluje bólu głowy, większość lekarzy zaleca leczenie specyficzne dla migreny. Oznacza, że leczenie ​​zakłóca mechanizm, przez który rozwijają się migreny, a nie tylko celuje w ból. Obejmuje to klasę leków zwanych tryptanami. Przykłady obejmują sumatryptan, zolmitryptan, naratryptan, ryzatryptan, almotriptan, eletryptan i frowatryptan. Tryptany można przepisać do użytku w domu, pracy lub szkole i wszystkie są dostępne w postaci doustnej. Sumatryptan i zolmitryptan są również dostępne w postaci aerozolu do nosa, a sumatryptan jest dostępny w zastrzykach. Lekarz może pomóc zdecydować, które leki i preparaty są najlepsze w danej sytuacji. Stosowanie tryptanów jest zwykle ograniczone do nie więcej niż dziewięciu dni stosowania w miesiącu, aby uniknąć bólu głowy spowodowanego nadużywaniem leków.

 

W większości przypadków, osoby z określonymi schorzeniami nie powinny przyjmować tryptanów. Obejmuje to kobiety w ciąży i osoby z migreną hemiplegiczną (rzadkie zaburzenie, w którym bólowi głowy towarzyszy osłabienie mięśni po jednej stronie ciała), migrena podstawna (inna rzadka postać migreny), niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi lub historię pewnych problemów z sercem lub udar. Częste działania niepożądane sumatryptanu w zastrzyku obejmują ból w miejscu wstrzyknięcia, zawroty głowy, uczucie ciepła i mrowienie w rękach lub nogach. Większość z tych reakcji pojawia się wkrótce po wstrzyknięciu i ustępuje w ciągu 30 minut. Leki te są bezpieczne dla większości pacjentów. Aerozol do nosa sumatryptan zaczyna działać szybciej niż tabletka i ma mniej skutków ubocznych niż zastrzyk. Najczęstszym skutkiem ubocznym aerozolu do nosa jest nieprzyjemny smak.  Wydaje się, że tabletka zawierająca połączenie sumatryptanu i naproksenu (NLPZ) jest skuteczniejsza niż którykolwiek z leków przyjmowanych samodzielnie.

 

Leki przeciw nudnościom

 

Jeśli pojawiają się nudności i wymioty z migreną, można otrzymać lek przeciw nudnościom dożylnie (przez IV) lub w zastrzyku. Należą do nich metoklopramid, chloropromazyna i prochlorperazyna. Są one podawane w szpitalu. Leki przeciw nudnościom podawane doustnie są zwykle stosowane w połączeniu z innymi lekami w leczeniu ostrej migreny.

 

Lasmiditan

 

Lasmiditan to nowszy lek na migrenę. Występuje w postaci tabletek. Może to być opcja dla osób, które nie mogą przyjmować tryptanów (na przykład z powodu chorób serca lub udaru). Skutki uboczne mogą obejmować zawroty głowy, mrowienie w nogach, zmęczenie i nudności. W przypadku przyjmowania lasmiditanu należy unikać prowadzenia pojazdów (lub obsługiwania innych ciężkich maszyn) przez co najmniej osiem godzin po każdej dawce.

 

Antagoniści CGRP

 

Leki te mają na celu blokowanie przenoszenia bólu. Jeden z nich, ubrogepant, jest zatwierdzony do leczenia ostrej migreny. Efekty uboczne mogą obejmować nudności, senność i suchość w ustach.  W zapobieganiu migrenom czasami stosuje się inne leki z grupy antagonistów CGRP.

 

Deksametazon

 

Deksametazon jest lekiem glikokortykoidowym, który podawany razem z innym lekiem na ostrą migrenę może zmniejszyć ryzyko nawrotu. Lek ten można podawać dożylnie lub w zastrzyku.

 

Leczenie profilaktyczne

 

Leczenie profilaktyczne pomaga zmniejszyć częstość migreny u większości ludzi, chociaż korzyści mogą nie być widoczne przez kilka tygodni. Zazwyczaj lekarz rozpoczyna leczenie od małej dawki leku i stopniowo ją zwiększa, aż pacjent zauważy efekt. Leczenie profilaktyczne jest zwykle zalecane osobom, które mają częste, długotrwałe lub bardzo ciężkie migreny. W niektórych przypadkach, konieczne jest zarówno leczenie doraźne, jak i zapobiegawcze, aby odpowiednio kontrolować migreny.

 

Zmiany stylu życia

 

Zmiana niektórych zachowań może pomóc. Warto:

  • Dbać o higienę snu, w tym ustalić stałe pory snu i pobudki ora spać tylko tak długo, aby czuć się wypoczętym,
  • Należy unikać kofeiny, alkoholu i palenia przed snem,
  • Nie należy także patrzeć na telefon tuż przed snem,
  • Warto jeść zdrowe posiłki o tej samej porze każdego dnia,
  • Powinno się regularnie uprawiać sport,
  • Warto unikać bodźców, które mogą wywołać migrenę.

 

Unikanie bólu głowy spowodowanego nadużywaniem leków

 

Ważne jest, aby stosować leki przeciwmigrenowe zgodnie z receptą i instrukcjami lekarza. Nadużywanie niektórych leków na migrenę, w tym leków dostępnych bez recepty, takich jak paracetamol i NLPZ, lub leków na receptę, takich jak tryptany, może prowadzić do bólów głowy spowodowanych nadużywaniem leków. Jest to powtarzający się wzór częstych bólów głowy, które w celu złagodzenia wymagają przyjmowania coraz większej ilości leków.

 

Beta-blokery

 

Beta-blokery zostały pierwotnie opracowane do leczenia wysokiego ciśnienia krwi. Ponadto stwierdzono, że beta-blokery są skuteczne w zapobieganiu migrenom. Powszechnie stosowane beta-blokery obejmują metoprolol, propranolol i tymolol. Beta-adrenolityki mogą powodować depresję u niektórych osób lub impotencję u niektórych mężczyzn.

 

Leki przeciwdepresyjne

 

Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TCA) i niektóre inne leki przeciwdepresyjne są często zalecane w profilaktyce migreny. Należą do nich amitryptylina, nortryptylina i doksepina. Spośród nich, amitryptylina okazała się skuteczna w zapobieganiu migrenie, podczas gdy danych dotyczących innych trójcyklicznych leków jest mniej. Efekty uboczne są częste w przypadku trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Większość z tych leków powoduje senność, szczególnie amitryptylina i doksepina. Dlatego, leki te są zwykle przyjmowane przed snem i rozpoczynane od małej dawki. Dodatkowe skutki uboczne leków trójcyklicznych mogą obejmować suchość w ustach, zaparcia, kołatanie serca, przyrost masy ciała, niewyraźne widzenie i zatrzymanie moczu. Może wystąpić dezorientacja, szczególnie u osób starszych.

 

Leki przeciwpadaczkowe

 

Stwierdzono, że leki przeciwpadaczkowe (przeciwdrgawkowe), walproinian (zwany także diwalproeksem) i topiramat, są skuteczne w zapobieganiu migrenom.  Oba te leki mają skutki uboczne. Walproinian może powodować przyrost masy ciała i wypadanie włosów. Topiramat może powodować łagodne do umiarkowanych skutki uboczne, które mogą obejmować nieprawidłowe odczucia (często mrowienie), zmęczenie, nudności, zmiany smaku, utratę apetytu, biegunkę i utratę wagi. Mogą wystąpić bardziej poważne skutki uboczne, w tym trudności z myśleniem i koncentracją.  Kobiety w ciąży lub mogące zajść w ciążę nie powinny przyjmować walproinianu ani topiramatu, ponieważ mogą one powodować wady wrodzone.

 

Co to są migreny miesiączkowe?

 

Migreny miesiączkowe to migreny, które pojawiają się na początku miesiączki u kobiet (zwykle dwa dni przed do trzech dni po rozpoczęciu miesiączki). Uważa się, że są one wywoływane przez normalny spadek poziomu estrogenów, który występuje przed rozpoczęciem miesiączki. Migreny menstruacyjne są zwykle trwalsze, cięższe i bardziej odporne na leczenie niż inne rodzaje migreny.  Kobiety z migreną menstruacyjną mogą mieć również migreny w innych porach miesiąca. Najczęściej, nie ma aury migrenowej związanej z migrenami menstruacyjnymi, nawet jeśli kobieta zwykle ma aurę w innym czasie.

 

Leczenie

 

Początkowe leczenie ostrej migreny menstruacyjnej jest takie samo, jak leczenie migreny występującej w jakimkolwiek innym czasie. Terapie zapobiegawcze migreny miesiączkowej mogą być niespecyficzne (te, które nie odnoszą się do wyzwalacza hormonalnego) lub specyficzne (terapie oparte na hormonach). Kobiety z nieregularnymi cyklami nie są dobrymi kandydatami do tych opcji leczenia. Współistniejące problemy, takie jak nieregularne miesiączki, endometrioza i potrzeby związane z kontrolą urodzeń, mogą wpływać na wybór leczenia zapobiegawczego. Leczenie profilaktyczne może być przydatne w przypadku kobiet, które mają migreny menstruacyjne według przewidywalnego harmonogramu. Dostępne opcje leczenia obejmują:

 

  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen lub naproksen,
  • Tryptany, takie jak frowatryptan, sumatryptan lub naratryptan.

 

W celu zapobiegania migrenom miesiączkowym można zalecić leczenie hormonalne. Jednym ze sposobów jest stosowanie pigułek antykoncepcyjnych zawierających estrogen i progestagen w wydłużonym cyklu. Innym wyborem jest uzupełniający estrogen przyjmowany tuż przed miesiączką i w jej trakcie. Zabiegi te działają zapobiegając szybkiemu spadkowi poziomu estrogenu w organizmie przed miesiączką.

migrena-u-doroslych

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]