fbpx
Menu
Brak produktów w koszyku.

Alergiczna aspergiloza oskrzelowo-płucna

Co to jest alergiczna aspergiloza oskrzelowo-płucna?

 

Alergiczna aspergiloza oskrzelowo-płucna (AAOP) to reakcja alergiczna, która może powodować kaszel, świszczący oddech i inne objawy. Zwykle, występuje u osób z astmą lub mukowiscydozą. Te choroby płuc utrudniają oddychanie. Osoby z AAOP są uczulone na grzyby rodzaju Aspergillus. Ta alergia jest poważniejsza, niż alergia na pyłki lub zwierzęta domowe. Alergiczna aspergiloza oskrzelowo-płucna może powodować tworzenie się blizn w drogach oddechowych płuc. Może to pogorszyć nasilenie astmy oraz innych stanów. Choroba występuje u około 10-22% chorych na astmę oraz u 8-11% chorych na mukowiscydozę.

 

Alergiczna aspergiloza oskrzelowo-płucna – Jakie są objawy?

 

Objawy AAOP obejmują:

 

 • Kaszel śluzem (czasami śluz ma brązowe plamki),
 • Odksztuszanie ropnych czopów,
 • Podwyższoną temperatura,
 • Świszczący oddech lub głośny oddech,
 • Gorączkę,
 • Mdłości,
 • U niektórych osób pojawia się krew podczas kaszlu,
 • Zapalne nacieki w badaniu radiologicznym klatki piersiowej,
 • Obecność rozstrzeni oskrzeli.

 

Alergiczna aspergiloza oskrzelowo-płucna – Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

 

Zgłoś się do lekarza, jeśli:

 • Kaszlesz krwią,
 • Masz ciężki atak astmy i objawy nasilają się lub nie poprawiają się po zastosowaniu leku, który powinien szybko przynieść ulgę.

 

Alergiczna aspergiloza oskrzelowo-płucna – Jakie badania należy wykonać?

 

Na podstawie wywiadu i objawów, lekarz może zlecić następujące badania:

 

RTG klatki piersiowej – Może pokazać zmiany w płucach spowodowane przez AAOP.

 

Tomografia komputerowa klatki piersiowej – Jest to badanie obrazowe, które wykorzystuje specjalne promieniowanie rentgenowskie do tworzenia obrazów wnętrza ciała. Może pokazać więcej szczegółów, niż zwykłe zdjęcie rentgenowskie.

 

Testy oddechowe – Podczas tych testów oddychasz mocno przez rurkę. Testy pokazują, jak dobrze pracują twoje płuca.

 

Test skórny – W tym teście, lekarz lub pielęgniarka nałoży na skórę niewielką ilość ekstraktu z Aspergillusa. Następnie, zrobi małe ukłucie w skórze. Aspergillus jest nieżywy i został poddany specjalnemu leczeniu, aby nie wywołać u Ciebie choroby. Po 15 lub 20 minutach, możesz zauważyć na skórze czerwony, swędzący guzek, który przypomina ugryzienie komara. Jeśli tak się stanie, oznacza to, że jesteś uczulony na grzyby, a alergiczna aspergiloza oskrzelowo-płucna może powodować Twoje objawy. Jeśli guzek się nie pojawi, prawdopodobnie nie dotyczy Cię AAOP. 

 

Badanie krwi – Badanie może wykazać, czy system zwalczania infekcji organizmu, czyli układ odpornościowy, wykazuje oznaki alergii na Aspergillus.

 

Alergiczna aspergiloza oskrzelowo-płucna – Jak ją leczyć?

 

Istnieją leki, które pomagają w leczeniu alergicznej aspergilozy oskrzelowo-płucnej.

 

Mogą to być leki:

 • Steroidowe, zawierające na przykład prednizon. Sterydy pomagają zmniejszyć stan zapalny w płucach. Występują jako pigułki lub w zastrzyku. Należy podkreślić, że to nie są te same sterydy, które sportowcy używają do budowy mięśni.
 • Zabijające grzyby wywołujące aspergilozę, które obejmują itrakonazol lub worykonazol,
 • Na astmę – Większość ludzi potrzebuje również leków na astmę. Należą do nich wziewne leki rozszerzające oskrzela, takie jak albuterol oraz steroidy wziewne i inhalatory, które zawierają zarówno lek rozszerzający oskrzela, jak i steroid. Jeśli zażywasz leki na astmę, ważne jest, aby wiedzieć, kiedy i jak je prawidłowo stosować. Twój lekarz lub pielęgniarka będą wykonywać badania krwi co kilka miesięcy, aby sprawdzić, czy Twój stan ulega poprawie. Lekarz może również zalecić prześwietlenie płuc, aby je ocenić.
alergiczna aspergiloza oskrzelowo-płucna

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Potrzebujesz e-Recepty?

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]