Brak produktów w koszyku.

Przewlekłe zapalenie zatok

Co to jest przewlekłe zapalenie zatok?

 

Przewlekłe zapalenie zatok jest długotrwałą formą zapalenia zatok. Zapalenie zatok to stan powodujący zatkany nos, ból twarzy i wydzielinę (śluz) z nosa. Choroba może również powodować zmęczenie i ciągłe osłabienie. Zatoki to zagłębienia w kościach twarzy. Mają cienką podszewkę, która zwykle wytwarza niewielką ilość śluzu. Kiedy ta podszewka ulega zapaleniu, pęcznieje i wytwarza dodatkowy śluz. Najczęstszy rodzaj zapalenia zatok często występuje po przeziębieniu. Nazywa się to również ostrym zapaleniem zatok i zwykle ustępuje po 1–3 tygodniach. Choroba trwa co najmniej 3 miesiące. Osoby z tym schorzeniem często mają bardzo opuchnięte zatoki. Jedna lub więcej zatok może zostać wypełniona zakażonym śluzem. U niektórych osób pojawiają się narośle w nosie lub zatokach, zwane polipami. Osoby z polipami nosa często mają słaby węch.

 

Jakie objawy wywołuje przewlekłe zapalenie zatok?

 

Objawy obejmują co najmniej dwa z poniższych symptomów, przez co najmniej 3 miesiące:

 

  • Zatkany nos,
  • Żółty, zielony lub brązowy śluz, który spływa z nosa lub w dół gardła,
  • Ból, ucisk lub uczucie pełności na twarzy,
  • Pogorszenie węchu.

 

Przewlekłe zapalenie zatok – Kiedy zgłosić się do lekarza?

 

Jeśli co najmniej dwa z powyższych objawów występują dłużej niż 3 miesiące, skontaktuj się z lekarzem lub pielęgniarką. Lekarz pomoże ustalić, czy masz przewlekłe zapalenie zatok. Zadzwoń natychmiast do lekarza lub pielęgniarki, jeśli masz:

 

  • Gorączka wyższą niż 39,2°C,
  • Nagły i silny ból okolicy twarzy i głowy,
  • Kłopoty z widzeniem lub widzisz podwójnie,
  • Wystąpił obrzęk lub zaczerwienienie wokół jednego lub obu oczu,
  • Czujesz bardzo silny ból głowy lub sztywność karku.

 

Co zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na przewlekłe zapalenie zatok?

 

Prawdopodobieństwo wystąpienia przewlekłego zapalenia zatok może być większe, jeśli:

 

  • Masz alergie – alergie na pleśnie, karaluchy, roztocze (małe owady znajdujące się w kurzu) i sierść zwierząt (sierść, łupież lub skórę) najprawdopodobniej powodują problemy z zatokami. Elementy wywołujące alergie, takie jak pyłki i pleśń, nazywane są alergenami. Przeczytaj więcej na temat alergii sezonowych,
  • Masz problemy z układem odpornościowym,
  • Dotykają Cię częste przeziębienia,
  • Doszło do urazu lub deformacji nosa, która utrudnia normalne odprowadzanie śluzu,
  • Palisz papierosy lub przebywasz w pobliżu osób, które palą.

 

Jak można zdiagnozować przewlekłe zapalenie zatok?

 

Przewlekłe zapalenie zatok można zdiagnozować podczas następujących badań:

 

Tomografia komputerowa lub inne badania obrazowe – Badania obrazowe tworzą obrazy wnętrza zatok. Badania te zwykle nie są wykonywane u dzieci, chyba że ich stan nie poprawia się po leczeniu.

Badanie wnętrza zatok – W tym badaniu, lekarz wkłada cienką rurkę z kamerką na końcu do nosa i do zatok.

 

Przewlekłe zapalenie zatok – Co zrobić, aby poczuć się lepiej?

 

Jeśli palisz, rzuć. Jeśli masz alergie, porozmawiaj z lekarzem o tym, jak lepiej kontrolować objawy alergii. Możesz również wypłukać nos słoną wodą. To oczyszcza wnętrze nosa oraz zmywa alergeny i śluz z nosa. Do płukania nosa można używać różnych urządzeń.

 

Jak leczyć przewlekłe zapalenie zatok?

 

Twój lekarz może zalecić różne metody leczenia, w tym:

 

Sterydy – Leki te pomagają zmniejszyć obrzęk i wydzielinę śluzową oraz zmniejszyć polipy, jeśli je masz. To nie to samo, co sterydy, które niektórzy sportowcy przyjmują nielegalnie. Można je przyjmować w formie sprayu lub kropli, które aplikujesz do nosa. Możesz również dodać leki sterydowe do słonej wody, której używasz do płukania nosa. Twój lekarz może również przepisać tabletki sterydowe.

 

Antybiotyki – Antybiotyki są stosowane w leczeniu infekcji zatok, do których czasami dochodzi w przypadku przewlekłego zapalenia zatok.

 

Zabieg chirurgiczny – Niektóre osoby z przewlekłym zapaleniem zatok wymagają operacji, w celu ponownego otwarcia zablokowanych przewodów nosowych i usunięcia polipów lub śluzu uwięzionego w nosie. Operacja jest wskazana zwykle tylko u osób, których stan nie poprawia się po przyjmowaniu leków.

przewlekle-zapalenie-zatok

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]