Menu
Brak produktów w koszyku.

Ugryzienie przez pająka

Jak powszechne i niebezpieczne jest ugryzienie przez pająka?

 

Ukąszenia pająków są bardzo rzadkie. Kły większości pająków nie są wystarczająco mocne, aby przebić się przez skórę. Ponadto, pająki zwykle nie gryzą, chyba że zostaną zmiażdżone między tobą a innym obiektem.

 

Większość ludzi, którym wydaje się, że ugryzł ich pająk, zwykle zostali ukąszeni przez innego owada, na przykład kleszcza. Co więcej, niektóre infekcje skóry mogą wyglądać jak ukąszenie pająka.

 

Większość ukąszeń pająków jest nieszkodliwa. Trucizna, którą większość pająków wstrzykuje podczas gryzienia (zwana „jadem”), nie jest toksyczna dla ludzi. Kilka rodzajów pająków może powodować bolesne ukąszenia. W rzadkich przypadkach, ukąszenia ulegają zakażeniu lub powodują inne poważne objawy. Większość rodzajów niebezpiecznych pająków żyje tylko w Australii lub Ameryce Południowej. Jednakże, niektóre z nich znajdują się również w innych krajach na całym świecie.

 

Jakie objawy daje ugryzienie przez pająka?

 

Objawy obejmują niewielki, czerwony, wypukły guzek na skórze. Ugryzienie może swędzieć lub piec. Niektóre ukąszenia zaczynają boleć dopiero kilka godzin po ukąszeniu. Ból może być różny, od lekkiego kłucia do bardzo silnego bólu.

 

W rzadkich przypadkach, ukąszenia pająków mogą powodować:

 

 • Zaczerwienienie, obrzęk i ropę,
 • Objawy grypopodobne, takie jak zmęczenie i nudności żołądka, wymioty i gorączkę,
 • Pocenie się,
 • Bardzo silny ból mięśni,
 • Bardzo silny ból brzucha,
 • Obumieranie tkanek – w takim przypadku środek czerwonego guzka zmienia kolor na ciemnoczerwony, niebieski lub czarny, wysycha i boli. Nazywa się to martwicą i może wystąpić kilka dni po ukąszeniu przez pająka. Ból może stopniowo się zwiększać.

 

Większość ugryzień goi się po kilku tygodniach, ale niektóre trwają miesiącami.

 

Co należy zrobić, jeśli ugryzie mnie pająk?

 

W przypadku ugryzienia przez pająka należy:

 

 • Umyć miejsce ukąszenia wodą z mydłem,
 • Umieścić opakowanie zimnego żelu, torbę lodu lub torebkę mrożonych warzyw na bolesne miejsce co jedną do dwóch godzin, za każdym razem na 15 minut. Umieść cienki ręcznik między lodem (lub innym zimnym przedmiotem) a skórą,
 • Jeśli możesz, trzymaj ugryziony obszar uniesiony powyżej poziomu serca,
 • Spróbuj dowiedzieć się, jaki rodzaj pająka cię ugryzł.

 

Ugryzienie przez pająka – Kiedy należy zgłosić się do lekarza lub pielęgniarki?

 

Jeżeli ugryzie Cię pająk i wystąpi którykolwiek z rzadkich objawów wymienionych powyżej, należy zgłosić się do lekarza lub pielęgniarki.

 

Jak leczyć ugryzienie przez pająka?

 

Leczenie polega na dokładnym oczyszczeniu okolicy ukąszenia i przyjmowaniu leków w razie potrzeby. W zależności od objawów, lekarz może zalecić:

 

 • Leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen,
 • Leki stosowane w leczeniu skurczów mięśni, nazywane benzodiazepinami,
 • Zastrzyk przeciw tężcowi – Tężec to poważna infekcja powodująca skurcze i sztywność mięśni. Jest to spowodowane przez bakterie, które mogą dostać się do organizmu przez skaleczenie, zadrapanie lub ugryzienie.
 • Antybiotyki – Jeżeli wystąpią oznaki infekcji (takie jak gorączka, zaczerwienienie skóry lub ropa pochodząca z ukąszenia), lekarz przepisze antybiotyki. Jednakże, w większości przypadków ukąszeń przez pająki, nie występuje zakażenie.
 • Osoby, które mają martwą tkankę z powodu ugryzienia, czasami wymagają operacji usunięcia martwej tkanki.
 • Osoby ukąszone przez wdowę pająka, które odczuwają silny ból i skurcze mięśni, u których objawy nie ustępują po zastosowaniu innych metod leczenia, czasami otrzymują specjalny lek zwany antytoksyną.

 

Ugryzienie przez pająka – Jak można zmniejszyć jego ryzyko?

 

Aby uniknąć ukąszenia przez pająka, należy zachować szczególną ostrożność w miejscach, w których żyją niebezpieczne pająki.

ugryzienie-przez-pajaka

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Potrzebujesz e-Recepty?

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]