Menu
Brak produktów w koszyku.

Zapalenie skóry

Co to jest zapalenie skóry?

 

Zapalenie skóry to rodzaj wysypki skórnej, która może wystąpić, gdy Twoja skóra dotknie czegoś, co ją podrażnia lub czegoś, na co masz uczulenie. To, co podrażnia skórę, można znaleźć w produktach, których używasz na co dzień, takich jak mydła czy środki czyszczące. Niektóre rzeczy, które mogą powodować alergie skórne, obejmują:

 

 • Leki, perfumy lub kosmetyki,
 • Metal w niektórych rodzajach biżuterii,
 • Rośliny, takie jak trujący bluszcz, trujący dąb czy sumak jadowity.

 

Czasami może pojawić się wysypka, gdy pierwszy raz czegoś dotkniesz. Możliwe jest również pojawienie się wysypki na skutek dotyku czegoś, z czym wystąpił kontakt już wcześniej.

 

Jakie objawy daje zapalenie skóry?

 

Jeśli masz wysypkę, Twoja skóra może być sucha, swędząca lub popękana. U osób o jasnej karnacji, wysypka jest często czerwona. U osób o ciemniejszej karnacji, odcień zmian może wydawać się fioletowy, brązowy, szary lub czarny. Jeśli twoja wysypka jest spowodowana alergią, możesz również mieć obrzęk lub pęcherze w miejscu wysypki. Poważne objawy obejmują:

 

 • Ból,
 • Rozległy obrzęk,
 • Pęcherze, sączenie lub strupy na skórze.

 

Jak zlikwidować zapalenie skóry?

 

Aby pozbyć się zapalenia skóry postaraj się:

 

 • Unikać używania lub dotykania wszystkiego, co mogło spowodować wysypkę.
 • Chronić skórę przed wszystkim, co może ją podrażnić lub wywołać alergię. Na przykład, zakładaj rękawiczki, jeśli musisz pracować z silnymi mydłami.
 • Spróbuj użyć kojących produktów do skóry, aby złagodzić swędzenie i dyskomfort. Rzeczy, które mogą pomóc, obejmują: bezzapachowy, gęsty krem ​​nawilżający lub wazelinę, specjalny rodzaj kąpieli zwany kąpielą owsianą. Aby przygotować kąpiel owsianą należy nalać do wanny gorącej wody, wrzucić do niej szklankę zmielonych płatków owsianych oraz dodać kilka kropli olejku waniliowego. Kąpiel należy wziąć, kiedy woda delikatnie ostygnie.

 

Zapalenie skóry – Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

 

Należy zgłosić się do lekarza lub pielęgniarki, jeśli wysypka nie ustąpi w ciągu 2 tygodni lub jeśli nasili się. Twój lekarz może pomóc ustalić, co może powodować wysypkę.

 

Jak leczyć wysypki skórne?

 

Twój lekarz może zaproponować różne metody leczenia lub leki, aby złagodzić wysypkę. Mogą to być:

 

 • Kremy i maści sterydowe – To nie to samo, co sterydy, które niektórzy sportowcy przyjmują nielegalnie. Te preparaty stosowane na skórę łagodzą swędzenie i zaczerwienienie.
 • Tabletki sterydowe – Jeśli wysypka jest nasilona, może być konieczne zażywanie tabletek sterydowych przez krótki czas. Lekarz prawdopodobnie odstawić te leki jak najszybciej to będzie możliwe. Chociaż te leki pomagają, mogą również powodować efekty uboczne.
 • Mokre lub wilgotne opatrunki – Mogą być pomocne w przypadku strupów lub sączenia ze skóry. Aby użyć mokrego lub wilgotnego opatrunku, musisz założyć 2 warstwy odzieży. Najpierw nałóż na wysypkę warstwę wilgotnego bawełnianego ubrania. Następnie, na wilgotne ubranie nakłada się warstwę suchych ubrań. Osoby, które potrzebują tych opatrunków, często zakładają je w nocy, kiedy śpią.

 

Dowiedz się więcej na temat kontaktowego zapalenia skóry.

zapalenie-skory

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Potrzebujesz e-Recepty?

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]