Menu
Brak produktów w koszyku.

Alergia na owady

Alergia na owady

 

Alergia na owady to stan, który powoduje poważną, a czasem śmiertelną reakcję na użądlenie owada. Owady wywołujące najpoważniejsze reakcje alergiczne to:

 

 • Pszczoły,
 • Szerszenie,
 • Osy,
 • Mrówki ogniste.

 

Te owady mają żądła z tyłu ciała, za pomocą których mogą wprowadzić jad w skórę. Ukąszenia owadów mogą powodować puchnięcie obszaru wokół użądlenia, zaczerwienienie, ból i uczucie gorąca. Zmiany te zwykle ustępują po godzinie lub dwóch. U niektórych osób pojawia się duży obrzęk w okolicy miejsca użądlenia, który może utrzymywać się nawet przez kilka dni. Może być to niebezpieczne i to nie to samo, co reakcja alergiczna.

 

Jakie objawy wywołuje alergia na owady?

 

Jeśli masz alergię na jad owadów, użądlenie może powodować reakcje takie jak: ból, obrzęk i zaczerwienienie wokół użądlenia oraz inne objawy w całym ciele. Objawy te obejmują:

 

Zaczerwienienie – Zaczerwienienie występuje wtedy, gdy skóra staje się czerwona i gorąca, szczególnie na twarzy,

Pokrzywka – Są to czerwone, wypukłe plamy na skórze, które są bardzo swędzące,

Obrzęk naczynioruchowy – Jest to obrzęk twarzy, powiek, ust, języka, dłoni i stóp.

 

Niektórzy ludzie mają poważniejszą reakcję zwaną anafilaksją. Zadzwoń po karetkę pogotowia, jeśli zostaniesz ukąszony przez owada i:

 

 • Masz problemy z oddychaniem,
 • Wystąpiła nagła chrypa lub sapanie (podczas oddychania słychać świszczący dźwięk),
 • Pojawiła się opuchlizna, szczególnie w gardle lub wokół twarzy, powiek, ust, dłoni lub stóp,
 • Odczuwasz skurcze brzucha, nudności, wymioty lub biegunkę,
 • Doszło do zawrotów głowy lub omdlenia.

 

Alergia na owady – Jak ją zdiagnozować?

 

Jeśli wystąpiła u Ciebie ciężka reakcja po użądleniu przez owada, należy udać się do specjalisty od alergii, czyli lekarza alergologa. Lekarz alergolog może zlecić wykonanie badań w kierunku alergii, w tym badania krwi oraz testów skórnych.

 

Alergia na owady – Jak ją leczyć?

 

Zabiegi leczenia alergii na owady obejmują:

 

Zastrzyki przeciwalergiczne – Te zastrzyki znacznie zmniejszają prawdopodobieństwo poważnej reakcji w przypadku ponownego użądlenia. Prawdopodobnie otrzymasz zastrzyki 1 do 3 razy w tygodniu przez kilka miesięcy. Następnie, będziesz zastrzyk wykonuje się raz w miesiącu przez co najmniej 3 lata. Niektórzy ludzie otrzymują miesięczne zastrzyki do 5 lat lub dłużej.

 

Epinefryna (adrenalina) – Ten lek pomaga zatrzymać objawy reakcji alergicznej. Występuje w fabrycznie napełnionych wstrzykiwaczach, więc w razie potrzeby można samemu wykonać zastrzyk. Jeśli w przeszłości doszło u Ciebie do poważnej reakcji alergicznej na użądlenie przez owada, zawsze należy mieć przy sobie co najmniej jeden wstrzykiwacz z adrenaliną.

 

Alergia na owady – Jak mogę zapobiegać ukąszeniom owadów?

 

Aby zapobiec ukąszeniom owadów:

 

 • Zachowaj spokój i powoli się wycofaj, jeśli zobaczysz żądlącego owada. Nie machaj rękami,
 • Trzymaj jedzenie i napoje przykryte, gdy jesteś na zewnątrz i natychmiast usuwaj wszelkie wycieki,
 • Unikaj noszenia sandałów i butów z odkrytymi palcami latem,
 • Unikaj robienia rzeczy, które mogą zakłócać spokój gniazda owadów, takich jak koszenie trawnika lub przycinanie żywopłotu,
 • Jeśli znajdziesz gniazdo owadów w domu lub w jego pobliżu, wezwij służbę zajmującą się zwalczaniem szkodników, aby bezpiecznie pozbyć się gniazda. Nie próbuj robić tego samodzielnie,
 • Jeśli mieszkasz w okolicy, w której występują mrówki ogniste, unikaj wchodzenia na kopce mrówek i noś buty i skarpetki przebywając na zewnątrz.
alergia-na-owady

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Potrzebujesz e-Recepty?

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]