Menu
Brak produktów w koszyku.

Wstrzykiwacze z adrenaliną

Wstrzykiwacze z adrenaliną

 

Reakcje alergiczne mogą być spowodowane przez żywność, leki, ćwiczenia, lateks, użądlenia owadów lub inne alergeny. Te czynniki wyzwalające, mogą powodować nagłą, potencjalnie zagrażającą życiu reakcję alergiczną, zwaną anafilaksją. Anafilaksję leczy się adrenaliną (epinefryną). Jeśli cierpisz na poważną alergię, Twój lekarz opracuje plan leczenia, abyś Ty oraz członkowie rodziny i znajomi wiedzieli co zrobić, w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej. Przeczytaj artkuł i dowiedz się jak działają wstrzykiwacze z adrenaliną.

 

Wstrzykiwacze z adrenaliną – Co to jest?

 

Wstrzykiwacz automatyczny to urządzenie, które zawiera lek i umożliwia podanie sobie (lub komuś innemu) leku, gdy konieczne jest natychmiastowe leczenie. Istnieją różne marki autostrzykawek z adrenaliną. Auto-strzykawka, którą przepisuje lekarz, zależy od dostępności oraz wskazań. Chociaż różne urządzenia mogą działać nieco inaczej, wszystkie są podobne pod tym względem, że do wstrzyknięcia leku używają igły i każde z nich jest przeznaczone do jednorazowego użytku. Po użyciu, należy zutylizować urządzenie.

 

Czy wstrzykiwacze z adrenaliną może używać tylko osoba chora?

 

Każda osoba z alergią (lub jej opiekun) powinna nauczyć się obsługi automatycznego wstrzykiwacza adrenaliny, zanim będzie to potrzebne. Ważne jest również, aby inne osoby były świadome alergii danej osoby i wiedziały, jak używać wstrzykiwacza. Dotyczy to każdego, kto spędza dużo czasu z alergikiem, w tym członków rodziny, opiekunów, nauczycieli, przyjaciół i współpracowników.

 

Anafilaksja to stan nagły i nieprzewidywalny. Podczas gdy dana osoba może mieć łagodną reakcję na alergen raz, poważna lub nawet zagrażająca życiu reakcja może wystąpić innym razem. Kiedy pojawia się reakcja alergiczna, ludzie mogą wpadać w panikę. Wiedza o tym, gdzie znajduje się automatyczny wtryskiwacz i jak go używać, ma kluczowe znaczenie w tej sytuacji. Ponadto, konieczna jest szybka reakcja, aby zapobiec poważnym powikłaniom anafilaksji.

 

Jeśli przepisano Ci automatyczny wstrzykiwacz z adrenaliną, zrealizuj receptę niezwłocznie, aby mieć lek pod ręką. Osoby zagrożone anafilaksją powinny zawsze mieć przy sobie co najmniej jedną auto-strzykawkę. Większość alergologów zaleca posiadanie przynajmniej dwóch dawek adrenaliny, a niektórzy przepisują więcej. Powodem tego jest to, że do leczenia cięższej reakcji anafilaktycznej lub drugiej fali objawów (anafilaksja dwufazowa) może być potrzebna więcej niż jedna dawka epinefryny. Jeśli uważasz, że potrzebujesz więcej auto-strzykawek niż posiadasz, powiedz o tym swojemu lekarzowi.

 

Ćwicz przed użyciem urządzenia

 

Ćwiczenia z użyciem automatycznego wstrzykiwacza są ważne, aby czuć się komfortowo podczas wykonywania wymaganych czynności, podczas potencjalnej reakcji anafilaktycznej. Wiele wstrzykiwaczy automatycznych jest wyposażonych w urządzenie do ćwiczeń (bez igły ani leku), które można bezpiecznie używać. Możesz również znaleźć filmy online pokazujące, jak używać urządzenie. Ważne jest, aby regularnie przeglądać te informacje.

 

Przenoszenie i przechowywanie auto-strzykawki

 

Ważne jest, aby zawsze mieć urządzenie pod ręką, w tym w szkole lub w pracy, podczas imprez lub podróży, podczas ćwiczeń i podczas posiłków. Wstrzykiwacz powinien być przechowywany w miejscu, które może być łatwo zlokalizowane przez inne osoby w sytuacji awaryjnej, a rodzina i przyjaciele powinni zostać poinformowani o miejscu przechowywania urządzenia. Ważne jest również, aby upewnić się, że automatyczny wstrzykiwacz ma ważną datę, chociaż można użyć przeterminowanego automatycznego wstrzykiwacza, jeśli nie ma innej alternatywy. Adrenalinę należy przechowywać w normalnej temperaturze pokojowej, z dala od ekstremalnie niskich i wysokich temperatur. Nie należy przechowywać wstrzykiwacza w samochodzie. Jest mało prawdopodobne, aby automatyczne wstrzykiwacze adrenaliny zostały uszkodzone przez sprzęt do prześwietlania, podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku.

 

Okres ważności i skuteczność

 

Okienko wkładu epinefryny należy okresowo sprawdzać, aby upewnić się, że roztwór jest bezbarwny i nie zawiera pływających cząstek. Jeśli roztwór jest przebarwiony lub zawiera cząsteczki, stężenie adrenaliny będzie niższe i automatyczny wstrzykiwacz należy wymienić na nowy. Każdy automatyczny wtryskiwacz będzie oznaczony miesiącem i rokiem wygaśnięcia daty ważności. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać tą datę. Jeśli zdarzy się nagły wypadek i masz dostęp tylko do przeterminowanego urządzenia, użycie go jest lepsze niż nie zastosowanie żadnego leczenia, nawet jeśli roztwór wewnątrz zaczął się odbarwiać. Przeterminowane automatyczne wstrzykiwacze mogą nadal zawierać pewną ilość aktywnej substancji. Jednakże, nie jest to idealne rozwiązanie i najlepiej jest upewnić się, że przez cały czas dostępny jest nieprzeterminowany lek.

 

Jaką rolę odgrywają wstrzykiwacze z adrenaliną w leczeniu anafilaksji?

 

Podanie adrenaliny jest najlepszym sposobem leczenia anafilaksji i działa najlepiej, jeśli zostanie podana w ciągu pierwszych kilku minut od wystąpienia reakcji alergicznej. Epinefryna to to samo, co adrenalina. Jest to hormon wytwarzany przez organizm w sytuacjach stresowych lub emocjonalnych. Szybko leczy wszystkie najgroźniejsze objawy anafilaksji, w tym obrzęk gardła, trudności w oddychaniu i niskie ciśnienie krwi. Jednakże, epinefryna nie jest idealnym sposobem leczeniem. Najlepiej jest unikać wszystkiego, co mogłoby wywołać reakcję alergiczną.

 

Inne leki są również stosowane w leczeniu reakcji alergicznych i mogą pomóc w zwalczaniu niektórych objawów, ale tylko epinefryna leczy reakcję całkowicie. Leki przeciwhistaminowe, takie jak difenhydramina, pomagają przy swędzeniu i pokrzywce, a inhalatory na astmę mogą pomóc w kaszlu i świszczącym oddechu. Te leki nie leczą jednak niebezpiecznych objawów obrzęku gardła i niskiego ciśnienia krwi i nie zastępują adrenaliny. Ponadto, leki przeciwhistaminowe przyjmowane doustnie działają zbyt wolno, aby były skuteczne w szybko rozwijającym się epizodzie anafilaksji. Natomiast, wstrzyknięta epinefryna działa w ciągu kilku minut.

 

Wstrzykiwacze z adrenaliną – Kiedy ich używać?

 

Twój lekarz przedstawi Ci plan działania, zawierający szczegółowe instrukcje dotyczące wstrzyknięcia adrenaliny. Ważne jest, aby przejrzeć instrukcję i omówić to z wyprzedzeniem, aby wiedzieć, co zrobić w przypadku wystąpienia nagłej reakcji alergicznej.

 

Osoba, u której występuje reakcja alergiczna, powinna natychmiast użyć automatycznego wstrzykiwacza z adrenaliną, jeśli:

 

 • Ma problemy z oddychaniem,
 • Poczuje ucisk w gardle,
 • Czuje zawroty głowy lub myśli, że może zemdleć.

 

Wstrzykiwacz automatyczny należy również użyć natychmiast po ekspozycji na alergen, jeśli osoba ma objawy, które mogą przekształcić się w te zagrażające życiu wymienione powyżej. Mogą to być świszczący oddech, powtarzający się kaszel, obrzęk warg, języka lub gardła, pokrzywka, powtarzające się wymioty, uczucie niepokoju lub połączenie tych objawów. W przypadku łagodniejszych objawów, takich jak pokrzywka, łagodny dyskomfort w jamie brzusznej lub swędzenie, alergolog może najpierw zalecić podanie innego leku (np. leku przeciwhistaminowego). Najważniejsze jest, aby zapoznać się z planem działania, aby móc szybko reagować w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej.

 

Jeśli leczysz dziecko z reakcją alergiczną, należy również użyć automatycznego wstrzykiwacza, jeśli dziecko:

 

 • Nie reaguje, wydaje się oszołomione lub zemdlało podczas reakcji alergicznej,
 • Ma alergie pokarmowe i często wymiotuje krótko po jedzeniu, zwłaszcza jeśli objawom tym towarzyszy zaczerwienienie lub pokrzywka,
 • Wielokrotnie kaszle podczas reakcji alergicznej,
 • Miało wcześniej anafilaksję i rozwija się pokrzywka na całym ciele po zjedzeniu prowokującego pokarmu,
 • Zdecydowanie zjadło pokarm wyzwalający reakcję alergiczną, który wcześniej powodował bardzo silną anafilaksję i ma jakiekolwiek objawy, nawet łagodne.

 

Wstrzykiwacze z adrenaliną – Jak ich używać?

 

Dokładne kroki, które należy wykonać, zależą od przepisanego automatycznego wstrzykiwacza. Za każdym razem, gdy otrzymasz nowe urządzenie (lub zrealizujesz receptę), przejrzyj instrukcję dołączoną do urządzenia. Jest to ważne, ponieważ instrukcje mogą się nieznacznie zmienić lub możesz otrzymać inne urządzenie, niż miało to miejsce w przeszłości.

 

Dobrym pomysłem jest również obejrzenie filmów lub przejrzenie zdjęć pokazujących, jak używać urządzenie. Pomoże Ci to zrozumieć, jak przygotować urządzenie (w tym zdjąć nasadkę zabezpieczającą), pod jakim kątem należy użyć urządzenia, jak uwolnić lek i jak długo używać wstrzykiwacza. Chociaż niektórzy producenci sugerują „kołysanie” urządzeniem, należy zachować ostrożność, ponieważ może to zwiększyć ryzyko przeoczenia zamierzonego miejsca lub skręcenia urządzenia.

 

Jeśli to możliwe, pozostań z innymi osobami, kiedy używasz wstrzykiwacza automatycznego na sobie lub na kimś innym, na wypadek, gdybyś kiedyś potrzebował/a pomocy. Adrenalinę wstrzykuje się w górną, zewnętrzną część uda. Nie trzeba się rozbierać, ponieważ wtryskiwacz działa przez ubranie. Jeśli jednak istnieje taka możliwość, można podnieść brzeg spódnicy lub częściowo ściągnąć spodnie.

 

Wstrzykiwacze z adrenaliną – Co zrobić z urządzeniem po użyciu?

 

Po zastosowaniu wstrzykiwacza automatycznego, w celu leczenia reakcji alergicznej lub anafilaksji ważne jest, aby natychmiast zgłosić się po pomoc doraźną. Podczas gdy sama adrenalina nie powoduje problemów, a reakcja alergiczna poprawia się po leczeniu adrenaliną, objawy mogą powrócić. Na oddziale ratunkowym będziesz pod dokładną obserwacją przez kilka godzin, aby personel mógł szybko wdrożyć leczenie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

 

Jeśli to możliwe, poproś kogoś innego o wezwanie pomocy. Jeżeli nie ma nikogo obok Ciebie, najpierw wstrzyknij sobie lek, a następnie zadzwoń lub idź po pomoc. Jeśli interwencja została przeprowadzona u kogoś innego, a pacjent zaczyna odczuwać osłabienie lub zawroty głowy, powinien położyć się i unieść kolana lub stopy. Jeśli osoba czuje się słabo lub zemdlała, należy pozostawić ją w pozycji leżącej. Nigdy nie podpieraj osoby po ataku, ponieważ może to uniemożliwić dotarcie krwi do serca i mózgu.

 

Po użyciu wstrzykiwacza automatycznego nie zawiera on już leku i nie można go użyć ponownie. Nie należy jednak wyrzucać go do zwykłego kosza. Zamiast tego, można zabrać zużyte lub przeterminowane automatyczne wstrzykiwacze do szpitala lub pracownika służby zdrowia, w celu odpowiedniej utylizacji urządzenia. Czasami, lokalna policja lub straż pożarna mają również pojemniki do usuwania ostrych przedmiotów i leków.

 

Co się dzieje po zastosowaniu leku i ustaniu reakcji alergicznej?

 

Niektórzy ludzie doświadczają drugiej reakcji po początkowej reakcji alergicznej, chociaż nie jest to częste. Kolejna reakcja może wystąpić od kilku godzin do jednego dnia później, chociaż większość ponownych reakcji zachodzi w ciągu ośmiu godzin. Dlatego, tak ważne jest pozostanie na oddziale ratunkowym przez kilka godzin po wystąpieniu reakcji alergicznej, w celu obserwacji.

 

Lekarz może przepisać dodatkowe leki po wystąpieniu reakcji, takie jak leki przeciwhistaminowe lub doustne glikokortykoidy (np. prednizon).

 

Wstrzykiwacze z adrenaliną – Jakie mogą być skutki uboczne?

 

Korzyści z zastosowania epinefryny są znacznie większe, niż ryzyko skutków ubocznych. Jednakże, epinefryna może powodować krótkotrwałe skutki uboczne u niektórych pacjentów. Najczęstsze działania niepożądane obejmują:

 

 • Serce – szybkie i/lub mocne bicie serca oraz przejściowy ból w klatce piersiowej,
 • Układ nerwowy – nerwowość, drżenie, uczucie zimna, niepokój, ból głowy, zawroty głowy,
 • Układ pokarmowy – Nudności, suchość w gardle,
 • Płuca – chwilowa duszność,
 • W miejscu wstrzyknięcia leku możesz odczuwać ból w udzie.

 

wstrzykiwacze-z-adrenalina

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Potrzebujesz e-Recepty?

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]