Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Antykoncepcja » Antykoncepcja awaryjna » Tabletka dzień po » Czym jest i jak działa tabletka po?
Tabletka “po” czyli inaczej antykoncepcja awaryjna
W prostych słowach tabletka “po” (antykoncepcja postkoitalna), to rodzaj antykoncepcji po stosunku, stosowany kiedy podejrzewa się, że inne środki antykoncepcyjne zawiodły lub nie zostały użyte. Jej zadaniem jest zapobiegnięcie ciąży.
Jeżeli więc chcemy możliwie jak najlepiej zabezpieczyć się przed zapłodnieniem, w sytuacji stwarzającej taką możliwość powinniśmy skorzystać z tabletki po. Co decyduje o jej skuteczności? Głównie czas.
Oczywiście im szybciej zostanie przyjęta, tym lepiej, ale za okres największej skuteczności przyjmuje się pierwsze 24 godziny po stosunku. Po upływie doby jej efektywność stopniowo maleje.
Tabletka “po” tylko na receptę
Antykoncepcja awaryjna jest dostępna w Polsce wyłącznie na receptę. Może ją wystawić każdy praktykujący lekarz i powinna zostać zrealizowana w każdej aptece. Na stronie zdalnaprzychodnia.pl możecie Państwo wykupić konsultację lekarską, która po wypełnieniu wywiadu zdrowotnego zakończy się przesłaniem na podany adres mailowy recepty na wybraną antykoncepcję awaryjną. Tabletki “po” polecane przez naszego lekarza to ellaOne i Escapelle.
Więcej o dostępnych tabletkach “po” tutaj.
Czy antykoncepcja awaryjna to tabletka wczesnoporonna?
Nie. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) tabletka “po” nie jest tabletką wczesnoporonną. Antykoncepcja awaryjna nie powoduje obumarcia zagnieżdżonego zarodka (to właśnie implementacja, czyli zagnieżdżenie zarodka jest uważane za początek ciąży), tylko uniemożliwia zarodkowi zagnieżdżenie się w ścianie macicy.
Co więcej przyjęcie tabletki “po” nie wpływa w żaden sposób na już zagnieżdżony zarodek. Oznacza to, że nie ma ona wpływu na już rozpoczętą ciążę.
Jak często można stosować antykoncepcję “po”?
Tabletka “po” powinna być stosowana jedynie w sytuacjach awaryjnych i nie może być uważana za metodę antykoncepcji taką jak np. prezerwatywa czy tabletki antykoncepcyjne. Nadużycie tabletki “po” może powodować zaburzenia hormonalne i całkowicie rozregulować cykl miesiączkowy.
Metoda Yuzpe – dlaczego nie należy jej stosować
To metoda polegająca na przyjęciu dużej dawki hormonów (progesteronu i estrogenu) w postaci kilku dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Jest to metoda bardzo niebezpieczna, ponieważ prawdopodobieństwo powikłań jest wysokie. Zdecydowanie lepiej zdecydować się na zakup tabletki “po”. Receptę otrzymacie Państwo po wykupieniu konsultacji na stronie zdalnaprzychodnia.pl.
W kolejnym artykule dowiecie się Państwo więcej o antykoncepcji awaryjnej, która jest obecnie w sprzedaży.
Autor:
Redakcja
Baza wiedzy
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)