Brak produktów w koszyku.

Jaki jest wpływ antykoncepcji na ciążę?

Wszyscy ginekolodzy podkreślają, że zdecydowanie najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest, gdy ciężarna kobieta od chwili zajścia w ciążę jest zdrowa oraz nie przyjmuje żadnych leków. Z różnych względów nie zawsze jest to możliwe. Wiele kobiet nieświadomie przyjmuje tabletki antykoncepcyjne, ponieważ nie wiedzą jeszcze, że zaszły w ciążę. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przy doustnej antykoncepcji? Jak przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych wpływa na rozwijanie się płodu w łonie matki? Czy zajście w ciążę po długotrwałym stosowaniu środków antykoncepcyjnych jest trudne? 

Doustna antykoncepcja a możliwość zajścia w ciążę 

Producenci tabletek antykoncepcyjnych na opakowaniach deklarują, że skuteczność tego typu preparatów jest niezwykle wysoka. Nikt nie daje jednak 100% pewności, że dzięki przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych nie dojdzie do zapłodnienia. Może do tego dojść między innymi przez zaniedbanie lub błąd. Każda kobieta, która rozpoczyna przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, w pierwszej kolejności powinna w sposób dokładny zapoznać się ze wszystkimi wytycznymi odnośnie ilości przyjmowanych tabletek i harmonogramu. W wielu przypadkach niechciana ciąża pojawia się przez pominięcie zażycia pigułki w danym dniu bądź nieodpowiednie założenie spirali

Warto wiedzieć, że skuteczność tabletek antykoncepcyjnych może zostać obniżona przez stosowanie niektórych leków. Chodzi tutaj m.in. o:

  • leki o działaniu antydepresyjnym (antydepresanty),
  • leki odpowiadające za nasilanie perystaltyki,
  • leki przeciwpadaczkowe
  • leki zaburzające wchłanianie tłuszczu,
  • leki przeciwwirusowe
  • leki przeciwgrzybicze,
  • antybiotyki (np. na bazie penicyliny, tetracykliny, cefalosporyny, ryfampicyny). 

Kobiety, które nie chcą zajść w ciążę, muszą też pamiętać o tym, że na zaburzenie działania antykoncepcji wpływa także przyjmowanie niektórych suplementów diety. Trzeba także uważać na elementy codziennej diety takie jak witamina C i sok grejpfrutowy. Spożywanie ich w nadmiernych ilościach może spowodować znaczne obniżenie działania doustnej antykoncepcji. Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną powinny również unikać spożywania babki płesznik oraz siemienia lnianego  – produkty te wytwarzają w przewodzie pokarmowym barierę powodującą, że wchłanianie substancji z lekarstw jest znacznie utrudnione

Do pojawienia się niespodziewanej ciąży może także dojść, gdy kobieta zmaga się z nadwagą i otyłością – są to czynniki obniżające skuteczność nie tylko antykoncepcji hormonalnej, ale także pierścieni i plastrów. Kolejnymi czynnikami powodującymi zaburzenia w terapii hormonalnej są biegunka i wymioty – gdy wystąpią one krótko po przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej, to nie zdąży się ona wchłonąć.

Antykoncepcja a uszkodzenie płodu – najnowsze badania naukowe

Czasami zdarza się, że podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych dojdzie do błędu bądź zaniedbania, a w konsekwencji do skutecznego zapłodnienia. Kobieta jeszcze nie zdaje sobie z tego sprawy i w dalszym ciągu przyjmuje tabletki. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat wielu badaczy podejrzewało, że może istnieć związek pomiędzy przyjmowaniem doustnych tabletek antykoncepcyjnych a uszkodzeniem płodu. Na szczęście najnowsza wiedza naukowców w tym zakresie nie potwierdza tych teorii.

Pierwsze badania wskazujące na korelację pomiędzy zażywaniem tabletek antykoncepcyjnych z powstawaniem wad serca zostały przeprowadzone w latach 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Tezy z tego badania zostały obalone w pracy przeglądowej z 1990 roku. Badacze wykluczyli także, aby tabletki antykoncepcyjne mogły powodować skrócenie kończyny, spodziectwo czy wady cewy nerwowej. W podsumowaniu z badań podkreślono, że dawki hormonów z obecnie sprzedawanych tabletek antykoncepcyjnych są znacznie mniejsze od tych, które mogłyby spowodować wirylizację płodu. 

Odstawienie antykoncepcji a zajście w ciążę 

Niektórzy sądzą, że po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych kobieta może mieć duże problemy z zajściem w ciążę. Warto wiedzieć, że środki hormonalne działają tylko „na bieżąco” i nie zostawiają w organizmie kobiety żadnych długotrwałych śladów. Zajście w ciążę w takich okolicznościach uzależnione jest przede wszystkim od stanu zdrowia, ewentualnych nałogów, obciążenia genetycznego, nawyków żywieniowych oraz aktywności fizycznej. Bez względu na to, jak długo przyjmowane były tabletki antykoncepcyjne, do zapłodnienia może dojść już po pierwszym cyklu miesiączkowym. W tym miejscu należy wspomnieć o tym, że druga z kolei miesiączka może opóźnić się nawet o 10 dni, dlatego nie należy brać jej za objaw ciąży. 

Jak otrzymać e-receptę?

tabletka dzień po - 1 krok

1. Wybierz i kup konsultację

Po wykupieniu konsultacji otrzymasz mailowo link do odpowiedniego formularza z wywiadem zdrowotnym. Wypełnij go jak najszybciej!

recepta online - tabletka dzień po

2. Otrzymaj
e-Receptę na maila

Jeśli nie będzie przeciwwskazań, w czasie do 3 godzin na maila prześlemy Ci e-Receptę, którą zrealizujesz w każdej
aptece w Polsce!

3. Wykup lek
w aptece

Podaj farmaceucie PESEL i 4-cyfrowy kod widoczny na recepcie, aby wykupić lek.
e-Recepty są nowym systemem recept w Polsce - każda apteka od 01.01.2019r. musi je realizować.

anemia-aplastyczna
Baza wiedzy

Niedokrwistość aplastyczna

Co to jest niedokrwistość aplastyczna?   Niedokrwistość aplastyczna, czyli inaczej anemia aplastyczna to stan, który występuje, gdy dana osoba ma zbyt mało krwinek. Istnieją 3 różne rodzaje komórek krwi:  

Czytaj więcej »
alergia-na-owady
Alergia

Alergia na owady

Alergia na owady   Alergia na owady to stan, który powoduje poważną, a czasem śmiertelną reakcję na użądlenie owada. Owady wywołujące najpoważniejsze reakcje alergiczne to:   Pszczoły, Szerszenie, Osy, Mrówki

Czytaj więcej »

Rodzaje oferowanych konsultacji lekarskich online

Ogólna konsultacja lekarska

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

 
lekarz online - konsultacje online
tabletka dzień po działanie

Antykoncepcja po stosunku - „tabletka dzień po″

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty na tabletka dzień po.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji to ok. 1 godzina.

 

Przedłużenie recepty na antykoncepcję hormonalną

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia antykoncepcji hormonalnej.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

 
lekarz online - recepta online
lekarz online - konsultacje online

Przedłużenie recepty na przewlekłą terapię

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia przewlekłej terapii.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]