Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Choroby reumatyczne » Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów
Co to jest młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów?
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) to stan, który może powodować sztywność lub obrzęk stawów, ból i inne objawy u dzieci. Kiedyś nazywano to młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniem stawów. Artretyzm to ogólny termin medyczny określający stan zapalny stawów. Istnieje kilka różnych typów tego stanu. Obejmują one:
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
Ten typ występuje, gdy układ zwalczający infekcje organizmu, czyli układ odpornościowy, atakuje stawy. Choroba powoduje również gorączkę i wysypkę. Dzieci w wieku od 1 do 16 lat mogą chorować na reumatoidalne zapalenie stawów. RZS występuje tak samo często u chłopców, jak i u dziewcząt.
Zapalenie wielostawowe
Ten typ dotyka 5 lub więcej stawów w przeciągu 6 miesięcy. Występuje częściej u dziewcząt niż u chłopców.
Zapalenie kilkustawowe
Ten rodzaj dotyka mniej niż 5 różnych stawów w przeciągu 6 miesięcy. Jest to najczęstszy typ młodzieńczego zapalenia stawów. Około połowa dzieci z młodzieńczym zapaleniem stawów ma ten rodzaj zapalenia stawów. Występuje częściej u dziewcząt i zwykle zaczyna się w wieku od 2 do 3 lat. Dzieci w wieku 10 lat i starsze rzadko chorują na zapalenie kilkustawowe.
Zapalenie stawów związane z zapaleniem przyczepów ścięgnistych
Ten rodzaj zapalenia stawów najczęściej dotyka kończyn dolnych i pleców. Zwykle zaczyna w późniejszym dzieciństwie. Występuje częściej u chłopców niż u dziewcząt. Nazywa się to również spondyloartropatią.
Łuszczycowe zapalenie stawów
Łuszczycowe zapalenie stawów dotyka od jednego do wielu stawów. Powoduje również wysypkę i zmiany dotyczące paznokci. Pacjenci mogą mieć obrzęk palców rąk i nóg. Choroba występuje częściej u dziewcząt niż u chłopców i rzadko występuje u dzieci poniżej 1 roku życia.
Jakie objawy wywołuje młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów?
Objawy choroby, które mogą się pojawić u dzieci to:
Gorączka
Dzieci z reumatoidalnym zapaleniem stawów czasami mają gorączkę o tej samej porze każdego dnia przez 2 tygodnie lub dłużej. Gorączka może ustąpić, ale powraca o tej samej porze następnego dnia.
Wysypka
U dzieci z zapaleniem stawów czasami pojawia się wysypka. Wysypka składa się z małych różowych plam. Łatwo jest zauważyć, kiedy dziecko ma gorączkę. Wysypka może ustąpić, gdy gorączka spadnie i zauważyć ponownie, gdy gorączka powróci. Dzieci z łuszczycowym zapaleniem stawów mają inny rodzaj wysypki. Ta wysypka wygląda jak czerwone, wybrzuszone plamy na skórze, które czasami są pokryte srebrnymi lub białymi łuskami. Wysypka może być trudna do zauważenia, jeśli występuje w bruzdach stawów, na linii włosów lub za uszami.
Ból, sztywność i obrzęk stawów
Ból, sztywność i obrzęk stawów to wspólne objawy, które występują we wszystkich typach młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów. Niektóre dzieci mają sztywny lub opuchnięty staw, który nie boli.
Chore stawy
Zainfekowane stawy zależą od typu zapalenia stawów. Wiele rodzajów zapaleń wpływa na nadgarstki, łokcie, kolana i kostki, ale może to również dotyczyć innych stawów, takich jak dłonie i szczęka. Zapalenie stawów związane z zapaleniem przyczepów ścięgnistych wpływa na plecy i biodra. Zapalenie stawów czasami występuje w tym samym stawie po obu stronach ciała. Na przykład, może się to zdarzyć w obu kolanach lub obu nadgarstkach.
Zaczerwienienie oczu
Zaczerwienienie oczu jest zwykle bezbolesne. Jego przyczyną jest zapalenie błony naczyniowej oka, który może być poważny. Zapalenie błony naczyniowej oka może prowadzić do utraty wzroku, więc pamiętaj, aby wspomnieć o tym objawie lekarzowi dziecka.
Jeśli zauważysz dziecko lub Ty zauważysz opuchnięty staw, ból lub sztywność, zgłoście się do lekarza.
Czy istnieją badania diagnostyczne na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów?
Lekarz przeprowadzi badanie i zapyta o objawy, które pojawiły się u dziecka. Wiele innych chorób powoduje objawy podobne do młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów. Należą do nich między innymi infekcje, rak i inne choroby. Lekarz może zlecić badania krwi, aby sprawdzić, czy Twoje dziecko zmaga się z inną chorobą. Dzieci z młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów będą również musiały udać się do okulisty, aby sprawdzić czy nie występuje u nich zapalenie błony naczyniowej oka. Często zapalenie błony naczyniowej oka nie powoduje objawów, dopóki nie uszkodzi oka. Dlatego ważne jest regularne badanie wzroku.
Jak leczyć młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów?
Leczenie obejmuje:
Leki – Lekarze stosują kilka różnych leków w leczeniu zapalenia stawów u dzieci. Mogą one pomóc w bólu i sztywności stawów. Mogą również leczyć gorączkę, wysypkę i inne objawy. Leki mogą obejmować: NLPZ, takie jak inuprofen i naproksen czy leki przeciwreumatyczne modyfikujące przebieg choroby (DMARD). W zależności od leków przepisanych przez lekarza, mogą one być podawane w postaci pigułki lub płynu doustnie, jako zastrzyk podskórny lub dożylnie.
Lekarze mogą również zalecić:
- Fizjoterapię, jeśli zapalenie stawów powoduje problemy z mięśniami,
- Leki stosowane w leczeniu problemów spowodowanych zapaleniem stawów, takich jak zapalenie błony naczyniowej oka lub problemy ze wzrostem,
- Leczenie chirurgiczne, mająca na celu usunięcie problemów spowodowanych zapaleniem stawów, takich jak jedna noga dłuższa od drugiej.
Autor:
Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl
Baza wiedzy
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)