Brak produktów w koszyku.

Niedokrwistość złośliwa

Co to jest niedokrwistość złośliwa?

 

Niedokrwistość złośliwa (niedokrwistość Addisona-Biermera) to stan, kiedy dana osoba nie może przyswoić witaminy B12 z pożywienia. Witamina B12 znajduje się w żywności pochodzącej od zwierząt, w tym w jajach, mięsie, drobiu i rybach. Wegetarianie i osoby, które przeszły operację odchudzania (operacja bariatryczna), muszą przyjmować dodatkową witaminę B12, nawet jeśli nie mają anemii złośliwej.

 

W niedokrwistości złośliwej, żołądek nie wytwarza ważnego białka, którego organizm potrzebuje do wchłaniania witaminy B12. Białko nazywane jest czynnikiem wewnętrznym. Dzieje się tak, gdy układ zwalczający infekcje (układ odpornościowy) atakuje czynnik wewnętrzny lub komórki żołądka, które go wytwarzają. W rezultacie, nawet jeśli spożywasz pokarmy zawierające witaminę B12, Twój organizm nie wchłania tej witaminy. Witamina B12 jest ważną witaminą w tworzeniu komórek krwi. Osoby z niedokrwistością złośliwą mogą mieć zbyt mało czerwonych krwinek, zbyt mało białych krwinek (które zwalczają infekcje) lub zbyt mało płytek krwi (które pomagają krwi w krzepnięciu). Witamina B12 jest również ważna dla mózgu i nerwów. Osoby z anemią złośliwą mogą mieć depresję, problemy z myśleniem, odczuwać drętwienie i mrowienie w dłoniach i stopach, mieć problemy z równowagą i mogą czuć osłabienie.

 

Jakie objawy powoduje niedokrwistość złośliwa?

 

Osoby z łagodną anemią złośliwą mogą nie mieć żadnych objawów. Objawy mogą pojawić się, gdy poziom witaminy B12 jest niski lub bardzo niski. Objawy, które mogą się pojawić u chorego to:

 

  • Blada skóra lub blady kolor spojówek – Tę tkankę można zobaczyć, delikatnie odciągając dolną powiekę. Tkanka może mieć blady zamiast normalnego, różowawo-czerwonego koloru.
  • Uczucie dużego zmęczenia,
  • Szybkie bicie serca,
  • Trudności z oddychaniem,
  • Bóle głowy i mięśni,
  • Objawy związane z małą liczbą białych krwinek mogą obejmować częstsze infekcje,
  • Symptomy związane z małą liczbą płytek krwi mogą obejmować łatwo powstające sińce lub krwawienie.

 

Osoby z niedokrwistością złośliwą mogą również odczuwać zmiany w pracy mózgu i nerwów. Dzieje się tak, ponieważ witamina B12 pomaga mózgowi i nerwom normalnie pracować. Tego rodzaju zmiany mogą obejmować:

 

  • Problemy z pamięcią i dezorientacja, które mogą się nasilać,
  • Wahania nastroju, w tym marudność lub zrzędliwość,
  • Mrowienie lub pieczenie skóry,
  • Drętwienie,
  • Osłabienie rąk lub nóg,
  • Kłopoty z utrzymaniem równowagi.

 

Czy istnieje badanie diagnostyczne na niedokrwistość złośliwą?

 

Aby zdiagnozować niedokrwistość złośliwą, należy wykonać badanie krwi i sprawdzić poziom witaminy B12.

 

Niedokrwistość złośliwa – Jak ja leczyć?

 

Niedokrwistość złośliwą leczy się suplementami witaminy B12. Można je podawać jako zastrzyk codziennie przez 1 tydzień. Następnie, należy wykonywać zastrzyki raz w tygodniu przez 4 tygodnie, a później comiesięczne zastrzyki witaminy B12 przez resztę życia. Można je również przyjmować jako tabletkę zawierającą dużą dawkę witaminy B12. Ten rodzaj leczenia należy również stosować do końca życia. Niezależnie od zastosowanej formy leczenia, bardzo ważne jest ciągłe przyjmowanie witaminy B12. Jeśli przestaniesz przyjmować witaminę B12, jej poziom może ponownie spaść i mogą pojawić się poważne objawy.

 

niedokrwistosc-zlosliwa

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]