Menu
Brak produktów w koszyku.

Ostra białaczka limfoblastyczna

Co to jest ostra białaczka limfoblastyczna?

 

Ostra białaczka limfoblastyczna (ALL) jest rodzajem nowotworu krwi. Choroba rozwija się szybko i wymaga szybkiego leczenia. Krew składa się z różnych typów komórek. Komórki te powstają w środku kości, w części zwanej szpikiem kostnym. Kiedy ludzie mają ostrą białaczkę limfoblastyczną, ich szpik kostny wytwarza nieprawidłowe komórki krwi zamiast zdrowych. Te nieprawidłowe komórki krwi dostają się do krwi i przemieszczają się po organizmie. Czasami zbierają się w określonych częściach ciała. Może to powodować następujące objawy:

 

  • Uczucie zmęczenia,
  • Krwawienie lub powstawanie sińców łatwiej niż zwykle,
  • Częstsze łapanie infekcji.

 

Aby zdiagnozować nowotwór, należy wykonać badanie krwi lub biospję szpiku kostnego.

 

Ostra białaczka limfoblastyczna – Jak można ją leczyć?

 

Leczenie ALL zwykle składa się z 3 części. Pierwsza część leczenia to indukcja remisji i trwa około 4 tygodni. W tej części, pacjenci przeważnie pozostają w szpitalu i przechodzą chemioterapię. Chemioterapia to termin medyczny dla leków, które zabijają komórki rakowe lub powstrzymują ich wzrost. W zależności od konkretnego typu choroby, możesz również otrzymać inne rodzaje leczenia. Na przykład, terapia immunologiczna współpracuje z systemem odpornościowym, zwalczając infekcje organizmu, w celu zniszczenia komórek nowotworowych. Terapia celowana obejmuje leki, które działają tylko na nowotwory o określonych cechach. Większość chorych po chemioterapii znajduje się w stanie remisji. Oznacza to, że lekarze nie widzą już nieprawidłowych komórek ALL we krwi lub szpiku kostnym. Mimo, że lekarze nie widzą żadnych nieprawidłowych komórek, w organizmie nadal znajdują się komórki nowotworowe. Aby zniszczyć te komórki i zapobiec nawrotowi choroby, ludzie potrzebują więcej leczenia.

 

Drugi etap leczenia to terapia konsolidująca, która trwa kilka miesięcy. W tym czasie, chorzy na ogół otrzymują więcej chemioterapii. Jednakże, jest ona podawana w niższej dawce niż wcześniejsza chemioterapia i może nie być konieczne pozostanie w szpitalu na noc.

 

Trzecia część leczenia nazywa się terapią podtrzymującą i może trwać 2–2,5 roku. Podczas terapii podtrzymującej, chemioterapię stosuje się raz w miesiącu. W określone dni miesiąca przyjmuje się także inne leki. Wiele osób jest w stanie wrócić do wykonywania codziennych czynności podczas tej części leczenia.

 

Po leczeniu, lekarz będzie co jakiś czas sprawdzał, czy nowotwór powraca. Regularne wizyty kontrolne obejmują rozmowę z lekarzem i badania krwi. Czasami może być również potrzebna biopsja szpiku kostnego.

 

Ostra białaczka limfoblastyczna – Co w przypadku nawrotu choroby?

 

W przypadku nawrotu choroby, można podać więcej chemioterapii, a także otrzymać immunoterapię, radioterapię lub przeszczep szpiku kostnego. Przeszczep szpiku kostnego zastępuje komórki w szpiku kostnym zniszczone przez chemioterapię lub radioterapię komórkami otrzymanymi od dawcy. Te komórki dawcy mogą pochodzić od:

 

  • Osoby spokrewnionej z chorym, której krew pasuje do krwi chorego,
  • Dawcy niespokrewnionego, którego krew pasuje do krwi chorego,
  • Krew z pępowiny noworodka, zgodna z krwią chorego.

 

Ostra białaczka limfoblastyczna – Co jeszcze warto wiedzieć?

 

Ważne jest, aby postępować zgodnie ze wszystkimi instrukcjami lekarza dotyczącymi wizyt i badań. Ważne jest również, aby porozmawiać z lekarzem o wszelkich skutkach ubocznych lub problemach, które wystąpią podczas leczenia. Leczenie ostrej białaczki limfoblastycznej wiąże się z dokonywaniem wielu wyborów, takich jak wybór leczenia i czas podjęcia terapii. Zawsze informuj swoich lekarzy i pielęgniarki, co myślisz o wybranym leczeniu. Za każdym razem, gdy otrzymasz propozycję leczenia, zapytaj:

 

  • Jakie są korzyści z tego zabiegu? Czy to pomoże mi żyć dłużej? Czy zmniejszy objawy lub zapobiegnie im?
  • Jakie są zagrożenia związane z tym leczeniem?
  • Czy są inne opcje oprócz tego leczenia?
  • Co się stanie, jeśli nie podejmę się tego leczenia?

 

ostra-bialaczka-limfoblastyczna

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]