Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Choroby układu oddechowego » COVID-19 » Powikłania i objawy w przebiegu COVID-19
Powikłania i objawy w przebiegu COVID-19
Spektrum chorób związanych z COVID-19 jest szerokie, od bezobjawowego zakażenia po zagrażającą życiu niewydolność oddechową. Jeżeli osoba zakażona ma objawy, zwykle pojawiają się około czterech do pięciu dni po ekspozycji na koronawirusa. Objawy są łagodne w około 80 procentach przypadków i obejmują przede wszystkim gorączkę, zmęczenie i suchy kaszel. Pacjenci z COVID-19 zgłaszają również zaburzenia węchu i smaku. Objawy żołądkowo-jelitowe nie były do tej pory szczególnie częste, ale nie są wykluczone. Ból głowy, wyciek z nosa i ból gardła są mniej powszechne. Przeczytaj artykuł i sprawdź jakie są powikłania i objawy w przebiegu COVID-19.
Powikłania i objawy w przebiegu COVID-19 – duszności i zapalenie płuc
Duszności dotykają około 20 do 30 procent pacjentów i zwykle pojawiają się od pięciu do ośmiu dni po wystąpieniu objawów. Progresja od duszności do zespołu ostrej niewydolności oddechowej może być szybka. W związku z tym, wystąpienie duszności jest na ogół wskazaniem do oceny szpitalnej i leczenia.
Zapalenie płuc jest najczęstszym objawem ciężkiego przebiegu choroby. Zespół ostrej niewydolności oddechowej rozwija się u znacznie mniejszej ilości chorych z objawami. Może być związany z burzą cytokin, co charakteryzuje się gorączką, postępującym niedotlenieniem i/lub niedociśnieniem oraz znacznie podwyższonymi markerami stanu zapalnego. Zespół ostrej niewydolności oddechowej jest główną przyczyną zgonów, a zaraz potem posocznica (sepsa), powikłania sercowe i wtórne infekcje.
Powikłania i objawy w przebiegu COVID-19 – Śmiertelność
Ogólny wskaźnik śmiertelności szacuje się na 2 do 3 procent, chociaż różni się znacznie w zależności od wieku. Należy podkreślić, że dokładny wskaźnik śmiertelności nie jest do końca znany. Chociaż ciężki i śmiertelny przebieg choroby może wystąpić u każdego, takie ryzyko znacznie wzrasta wraz z wiekiem i obecnością chorób przewlekłych:
- Układu krążenia,
- Płuc,
- Cukrzycy,
- Chorób nerek,
- Otyłości,
- Raka,
- Palenia papierosów.
U osób, które wyzdrowiały, występowanie objawów często się wydłuża i trwa około dwóch tygodni u osób z łagodnym przebiegiem i od trzech do sześciu tygodni u osób z ciężkim przebiegiem.
Powikłania i objawy w przebiegu COVID-19 – Jakie są najczęstsze powikłania sercowe?
Objawy kardiologiczne są częste u pacjentów hospitalizowanych i występują najczęściej u pacjentów w stanie ciężkim. Poniżej wymieniono najczęstsze powikłania:
Podwyższenie stężenia troponiny sercowej, które jest biomarkerem uszkodzenia mięśnia sercowego, występuje u około 10 do 30 procent hospitalizowanych pacjentów. U większości tych pacjentów, objawy przedmiotowe i podmiotowe ze strony serca nie są obecne, a przyczyną wzrostu troponiny nie jest ostry zawał mięśnia sercowego. Pacjenci z obrazem klinicznym (w tym w wywiadzie lub w elektrokardiogramie) sugerującym ostry zawał mięśnia sercowego, wymagają natychmiastowej oceny i leczenia. Zwykle podwyższenie troponiny u pacjentów z COVID-19 jest spowodowane innymi przyczynami uszkodzenia mięśnia sercowego, w tym kardiomiopatią stresową, niedotlenienim krwi, zapaleniem mięśnia sercowego, dysfunkcją mikronaczyń i zespołem ogólnoustrojowej reakcji zapalnej. W przypadku osób bez podejrzenia ostrego zawału mięśnia sercowego, dalsza ocena skupia się na badaniach, aby kontrolować stan zdrowia i wdrażać ewentualne leczenie.
Następujące komplikacje mogą wystąpić z podwyższeniem troponiny lub bez:
- Arytmia występuje u 5 do 20 procent hospitalizowanych chorych, a u większość z nich przebiega bezobjawowo. Przyczyny mogą obejmować: niedotlenienie, zaburzenia elektrolitów, uszkodzenie mięśnia sercowego i na skutek przyjmowanych leków (np. leki wydłużające odstęp QT),
- Niewydolność serca jest najczęstszym objawowym powikłaniem sercowym. Dane dotyczące jej występowania są na razie ograniczone. Jednakże, jej obecność wiąże się ze zwiększoną śmiertelnością. Niewydolność serca u pacjentów z COVID-19 może być spowodowana ostrym przebiegiem choroby, u pacjentów z istniejącą wcześniej lub nierozpoznaną chorobą serca (np. chorobą wieńcową lub choroba nadciśnieniową serca) albo incydentem ostrego uszkodzenia mięśnia sercowego (np. kardiomiopatią stresową).
Powikłania i objawy w przebiegu COVID-19 – Jakie są najczęstsze powikłania zakrzepowe?
COVID-19 jest stanem związanym ze zwiększonym ryzykiem żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ; w tym zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej) oraz zakrzepicy tętnic, w tym udaru, zawału mięśnia sercowego i prawdopodobnie niedokrwienia kończyn. Ryzyko jest największe u osób przebywających na Oddziale Intensywnej Terapii, często pomimo profilaktycznego leczenia antykoagulacyjnego. ŻChZZ leczy się lekami przeciwzakrzepowymi w dawkach terapeutycznych. Krwawienie nie jest częste, ale było obserwowane, zwłaszcza w przypadku urazów i/lub leczenia przeciwzakrzepowego.
Powikłania i objawy w przebiegu COVID-19 – Jakie są najczęstsze objawy dermatologiczne?
Do najczęstszych objawów skórnych u pacjentów z COVID-19 należą:
- Wysypka odropodobna,
- Martwicze zmiany naczyniowe,
- Pokrzywka,
- Wykwity pęcherzykowe,
- Rumień,
- Zmiany wielopostaciowe.
Zmiany rumieniowe i polimorficzna wysypka są również wiążą się z pokrewnym wieloukładowym zespołem zapalnym u dzieci. Szacuje się, że częstość występowania zmian skórnych waha się od około 1% do 20% u pacjentów z COVID-19. Pozostaje niepewność co do nasilenia i mechanizmów pomiędzy zgłaszanymi dolegliwościami skórnymi a COVID-19. Czas pojawienia się zmian skórnych w odniesieniu do przebiegu COVID-19 do tej pory był różny, a doniesienia opisywały zmiany skórne występujące przed, w trakcie lub po wystąpieniu objawów COVID-19.
Powikłania i objawy w przebiegu COVID-19 – Co to jest wieloukładowy zespół zapalny?
Wieloukładowy zespół zapalny to rzadki, ale poważny stan, który może wystąpić u dzieci z obecnym, niedawno przebytym zakażeniem lub narażeniem na COVID-19. Zespół ma wspólne cechy kliniczne z chorobą Kawasakiego, zespołem wstrząsu związanym z chorobą Kawasakiego i zespołem wstrząsu toksycznego. Objawy kliniczne obejmują utrzymującą się gorączkę, ciężki przebieg choroby z zajęciem wielu narządów i podwyższone wskaźniki stanu zapalnego. Większość dzieci z wieloukładowym zespołem zapalnym przeżywa, chociaż niektóre wymagały intensywnej opieki. W oczekiwaniu na dodatkowe informacje, dzieci z klinicznymi objawami wieloukładowego zespołu zapalnego powinny być niezwłocznie kierowane do specjalisty chorób zakaźnych dziecięcych, reumatologa, kardiologia i/lub na Oddział Intensywnej Opieki medycznej, jeśli to konieczne.
Sprawdź jakie są fakty na temat COVID-19.

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl
Baza wiedzy
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)
Jak otrzymać receptę ?

1. Wybierz i kup konsultację

2. Otrzymasz e-Receptę na mail

3. Wykup lek w aptece
Nasza oferta szybkich testów na koronawirusa do wykonania w domu

Test antygenowy + konsultacja online
- Szybki test w kierunku aktywnego zakażenia koronawirusem
- Wykrywa fragmenty białka wirusa
- Bezpośrednio wykrywa czynnik zakaźny
- Wymaz z nosogardła
- Wynik w 15-30 minut
- Test wykonywany pod kontrolą lekarza z omówieniem wyniku
- U Ciebie w 24h – szybka wysyłka
CENA: 149zł

Test na przeciwciała + konsultacja online
- Szybki test w kierunku przebytego zakażenia koronawirusem
- Wykrywa przeciwciała przeciw wirusowi
- Ocenia odpowiedź organizmu na zakażenie
- Próbka krwi
- Wynik w 10-20 minut
- Test wykonywany pod kontrolą lekarza z omówieniem wyniku
- U Ciebie w 24h – szybka wysyłka
CENA: 149zł