Menu
Brak produktów w koszyku.

Rozsiana samoistna hiperostoza szkieletu

Co to jest rozsiana samoistna hiperostoza szkieletu?

 

Rozsiana idiopatyczna hiperostoza szkieletowa (DISH) jest stanem powodującym tworzenie się kości w miejscach, w których zwykle nie występują. DISH wpływa na wiązadła, które łączą kości z innymi kośćmi pleców. Na więzadłach tworzą się nowe narośla kostne, nazywane ostrogami kostnymi. Ostrogi kostne mogą również tworzyć się w innych częściach ciała, gdzie więzadła i ścięgna (tkanki łączące mięśnie z kościami) przyczepiają się do kości. Może się to zdarzyć na kostkach, piętach, kolanach, biodrach, ramionach, łokciach lub dłoniach. Lekarze nie wiedzą, co jest powodem schorzenia.

 

Jak objawia się rozsiana samoistna hiperostoza szkieletu?

 

Niektórzy ludzie nie mają żadnych objawów, a o chorobie dowiadują się, kiedy mają prześwietlenie zrobione z innego powodu. W przypadku przebiegu objawowego, najczęstszymi symptomami są ból i sztywność górnej części pleców. Chorzy mogą również odczuwać ból szyi lub innych stawów, w zależności od tego, gdzie znajdują się ostrogi kostne. Objawy mogą również wystąpić, gdy ostrogi kostne naciskają na pobliskie narządy lub części ciała. Na przykład, ostrogi kostne mogą naciskać na przełyk i inne struktury szyi. Może to powodować trudności w przełykaniu, chrypkę lub głośny oddech. Ostrogi kostne w dolnej części pleców mogą naciskać na wiązkę nerwów biegnącą wzdłuż pleców. Nacisk na te nerwy może powodować mrowienie, ból, drętwienie lub osłabienie nóg.

 

Rozsiana samoistna hiperostoza szkieletu – Jak ją zdiagnozować?

 

Podczas wizyty, lekarz zapyta o objawy i przeprowadzi badanie. Aby sprawdzić czy ostrogi kostne są obecne, lekarz może zlecić prześwietlenie pleców lub innych części ciała. Lekarze kierują niektórych pacjentów na badanie tomografii komputerowej. Jest to badanie, które pozwala uzyskać obrazy wnętrz ciała.

 

Jak leczyć rozsianą samoistną hiperostozę szkieletu?

 

Nie ma lekarstwa na DISH, ale różne metody leczenia mogą pomóc zmniejszyć ból i sztywność. Leczenie zwykle obejmuje co najmniej jedną z następujących metod:

 

  • Fizjoterapia – Fizjoterapeuta może pokazać specjalne ćwiczenia, w tym rozciągające, które pomogą rozciągnąć stawy i złagodzić sztywność. Może również o sposobach wykonywania codziennych czynności, aby nie sprawiały aż tak dużego bólu.
  • Ciepło – Ciepło, szczególnie rano, może pomóc zmniejszyć ból i sztywność. Nie należy jednak przebywać w upale dłużej niż 20 minut na raz. Należy uważać także na poparzenia skóry.
  • Leki uśmierzające ból – W niektórych przypadkach zalecane są leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol, ibuprofen lub naproksen.
  • Zastrzyki z leków steroidowych podawane do stawu – To nie to samo, co sterydy, które niektórzy sportowcy przyjmują nielegalnie. Te sterydy pomagają zmniejszyć ból.
  • Specjalne wkładki do butów (ortezy) – Mogą pomóc w chodzeniu, jeśli pacjent ma bolesne ostrogi kostne na piętach. W rzadkich przypadkach, osoby z DISH są leczone operacyjnie, w celu usunięcia ostrogi kostnej. Operację wykonuje się tylko wtedy, gdy ostrogi kostne powodują poważne problemy.

Jedną z najważniejszych rzeczy, które można zrobić, aby poczuć się lepiej, jest pozostanie tak aktywnym, jak to tylko możliwe. Niektóre osoby unikają aktywności z powodu bólu. Jednakże, to może osłabić mięśnie, a stawy stają się wtedy jeszcze sztywniejsze. Należy znaleźć odpowiednią aktywność fizyczną dla siebie. W przypadku dłuższego braku aktywności, należy zacząć od wykonywania ćwiczeń po kilka minut dziennie i zbiegiem czasu zwiększać czas i natężenie wysiłku.

rozsiana-samoistna-hiperostoza-szkieletu

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]