Brak produktów w koszyku.

Skręcenie stawu skokowego

Co to jest skręcenie stawu skokowego?

 

Skręcenie stawu skokowego to uraz, kiedy staw skokowy obraca się zbyt daleko w określonym kierunku. Wewnątrz kostki znajdują się mocne tkanki zwane więzadłami, które utrzymują razem różne kości. Podczas skręcenia, jedno lub więcej z tych więzadeł naciąga się zbyt mocno lub nawet zrywa. Może to powodować ból i obrzęk, niestabilność stawu skokowego i utrudniać utrzymywanie ciężaru ciała na nodze, która doznała urazu.

 

Jakie objawy wywołuje skręcenie stawu skokowego?

 

Objawy skręcenia stawu skokowego mogą obejmować ból, tkliwość, obrzęk i zasinienie na kostce. Niektóre osoby kostki mają również trudności z poruszaniem stopą w określonych kierunkach.

 

Czy istnieje badanie diagnostyczne na skręcenie stawu skokowego?

 

Lekarz powinien być w stanie stwierdzić skręcenie wykonując badanie i dowiadując się, co stało się z kostką. Specjalista może poruszać stopą w różnych kierunkach, aby zobaczyć, która część boli i sprawdzić, jak luźna jest kostka. W niektórych przypadkach, lekarz może zlecić prześwietlenie, aby sprawdzić, czy nie ma złamanych kości, ale nie zawsze jest to konieczne. Niektórzy lekarze sugerują wykonanie badania ultrasonografii (USG), aby obejrzeć więzadła. Badanie USG to badanie obrazowe, które tworzy obrazy wnętrza ciała.

 

Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli:

 

  • Istnieje utrudnione utrzymywanie ciężaru ciała na nodze, która doznała urazu,
  • Kostka wygląda na zdeformowaną lub skrzywioną,
  • Kostka jest niestabilna (np. duże trudności podczas wchodzenia po schodach).

 

Jak leczyć skręcenie stawu skokowego?

 

Leczenie skręconej kostki może być skuteczne po zastosowaniu poniższych metod:

 

Odpoczynek – Należy dbać o nieobciążanie nogi i nie angażowanie jej w zbyt duży wysiłek. Można używać kul.

 

Lód – Warto nakładać zimny żel, worek lodu lub torebkę mrożonych warzyw na kostkę co 1 do 2 godzin, za każdym razem przez 15 minut. Można umieścić cienki ręcznik pomiędzy lodem (lub innym zimnym przedmiotem) a skórą, przez co najmniej 6 godzin po urazie.

 

Kompresja – Kompresja zasadniczo oznacza ciśnienie. Kostka powinna być lekko uciskana poprzez owinięcie jej elastycznym bandażem kompresyjnym. Pomaga to zmniejszyć obrzęk i wspiera kostkę. Lekarz lub pielęgniarka pokażą, jak odpowiednio zawijać kostkę. Ważne jest, aby nie wywierać zbyt dużego nacisku i nie odcinać dopływu krwi do stopy.

 

Unoszenie stopy – Oznacza to, że ​​stopa powinna być podniesiona powyżej poziomu serca. Aby to zrobić, można położyć stopę na poduszkach lub kocach w pozycji leżącej, lub na stole lub krześle w pozycji siedzącej. Możliwe jest także przyjmowanie leki łagodzące ból, takich jak paracetamol, ibuprofen lub naproksen. Osoby, które doznały łagodnego skręcenie, zwykle nie muszą używać szyny, aby utrzymać stopę i kostkę w bezruchu. Czasami robią to osoby, które mają bardziej poważne skręcenie. W rzadkich przypadkach, lekarze sugerują operację, w celu naprawy zerwanego więzadła spowodowanego skręceniem kostki.

 

 

Większość osób ze skręceniem stawu skokowego leczy się szybciej, jeśli wykonują określone ćwiczenia. Odpowiednie ćwiczenia będą zależeć od rodzaju skręcenia i jego ciężkości. Należy zapytać lekarza, jakie ćwiczenia najlepiej wykonywać. W miarę upływu czasu można nasilić aktywność fizyczną wykonywaną stopą i kostką. Niektóre czynności mogą być łatwiejsze, jeśli podczas rekonwalescencji nosi się ortezę lub szynę na kostce.

 

Przeczytaj więcej na temat zapalenie ścięgna Achillesa.

skrecenie-stawu-skokowego

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]