Brak produktów w koszyku.

Szczepionka przeciw zakażeniu koronawirusem (COVID-19)

Czy istnieje już szczepionka przeciw zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19)?

 

Według informacji podawanych przez Światową Organizację Zdrowia, szczepionka przeciw COVID-19 jeszcze nie powstała. Wiele potencjalnych szczepionek przeciwko COVID-19 jest obecnie badanych, a kilka dużych badań klinicznych może przynieść wyniki jeszcze w tym roku. Jeśli szczepionka okaże się skuteczna, musi zostać zatwierdzona przez krajowe organy regulacyjne, wyprodukowana zgodnie z rygorystycznymi normami i rozprowadzona. WHO współpracuje z partnerami na całym świecie, aby pomóc koordynować kluczowe kroki w tym procesie. Gdy szczepionka przeciw COVID-19 będzie dostępna, WHO będzie pracować nad ułatwieniem równego dostępu do szczepionki dla chorych.


Kiedy szczepionka przeciw zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) będzie dostępna?

 

Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Światową Organizację Zdrowia, data dostępności szczepionki przeciw COVID-19 nie jest jeszcze znana. WHO szacuje, że może to nastąpić w połowie 2021 roku. Przed udostępnieniem szczepionek przeciw COVID-19, należy mieć na uwadze kilka ważnych wyzwań:

  • W dużych badaniach klinicznych (III faza), szczepionki muszą wykazać bezpieczeństwo i skuteczność, co należy potwierdzić na podstawie wieloośrodkowych badań klinicznych. Prawdopodobnie, wyniki badań mogą zostać opublikowane pod koniec 2020 lub na początku 2021 roku,
  • Wymagana jest seria niezależnych przeglądów skuteczności i dowodów bezpieczeństwa.  Obejmują one przegląd prawny i zatwierdzenie w kraju, w którym szczepionka jest produkowana, zanim WHO rozważy przekazanie szczepionki do użytku,
  • Zewnętrzny panel ekspertów zwołany przez WHO, zwany SAGE, przeanalizuje wyniki badań klinicznych. Weźmie również pod uwagę dowody dotyczące choroby, w tym wiek chorych, czynniki ryzyka zachorowania i przebiegu choroby oraz inne istotne informacje. Na tej podstawie zaleci, czy i jak szczepionki powinny być stosowane. Odpowiednie organy w poszczególnych krajach zdecydują, czy zatwierdzić szczepionki do użytku krajowego.  Opracują również zasady stosowania szczepionek w swoim kraju, w oparciu o zalecenia WHO,
  • Szczepionki muszą być produkowane w dużych ilościach. Będzie to głównym wyzwaniem, przy jednoczesnym dalszym wytwarzaniu wszystkich innych ważnych szczepionek ratujących życie, które są już w użyciu,
  • Ostatnim krokiem będzie dystrybucja szczepionek w ramach złożonego procesu logistycznego, z rygorystycznym zarządzaniem zapasami i kontrolą temperatury.

WHO współpracuje z partnerami na całym świecie, aby przyspieszyć każdy etap tego procesu, zapewniając jednocześnie przestrzeganie najwyższych standardów bezpieczeństwa.


Jaka jest szansa wynalezienia skutecznej szczepionki przeciw zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19)?

 

WHO jest ostrożnym optymistą i twierdzi, że bezpieczne i skuteczne szczepionki na COVID-19 zostaną wkrótce pomyślnie opracowane. Obecnie, trwaja badania nad szczepionkami, a niektóre z nich przeszły już do kolejnych faz w dużych badaniach klinicznych. Wyniki badań sa obiecujące. Jednakże, na razie nie możemy być pewni, czy i kiedy szczepionka przeciw COVID-19 będzie dostępna do powszechnego użytku. Dlatego, nie należy polegać na przyszłej szczepionce w walce z pandemią. Na chwilę obecną, należy użyć wszystkich narzędzi, które mamy do dyspozycji, takich jak testy, utrzymywanie dystansu społecznego, stosowanie masek i innych środków ostrożności.


Czy szczepionka przeciw zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) na pewno będzie bezpieczna?


Istnieje wiele ścisłych wytycznych i zabezpieczeń, które pomogą zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa stosowanych szczepionek. Podobnie jak wszystkie inne szczepionki, szczepionki przeciw COVID-19 przejdą rygorystyczny, wieloetapowy proces testowania, w tym podczas wieloośrodkowych badań klinicznych, w których bierze udział duża populacja chorych. Badania te mają na celu sprawdzenie bezpieczeństwa szczepionek oraz ewentualnych skutków ubocznych ich stosowania.


Czy szczepionka przeciw zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) zatrzyma pandemię?


Wpływ szczepionki przeciw COVID-19 na pandemię będzie zależał od kilku czynników. Obejmują one między innymi:

  • Skuteczność szczepionek,
  • Jak szybko zostaną zatwierdzane,
  • Proces wytwarzania i dostaw,
  • Ilość zaszczepionych osób.

Większość naukowców przewiduje, że podobnie jak większość innych szczepionek, szczepionki przeciw COVID-19 nie będą w 100% skuteczne. WHO pracuje nad tym, aby wszystkie zatwierdzone szczepionki były tak skuteczne, jak to tylko możliwe oraz aby miały jak największy wpływ na zatrzymanie pandemii.


Czy inne szczepionki zapewniają ochronę przeciw COVID-19?


Obecnie, nie ma dowodów na to, że jakiekolwiek istniejące szczepionki będą chronić przed COVID-19.  Jednak naukowcy badają, czy niektóre istniejące szczepionki, takie jak szczepionka Bacille Calmette-Guérin (BCG), która jest stosowana w zapobieganiu gruźlicy, może być skuteczna w leczeniu COVID-19.


Jakie badania nad szczepionkami przeciw zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) trwają obecnie?

 

Naukowcy na całym świecie opracowują wiele potencjalnych szczepionek przeciwko COVID-19. Wszystkie te szczepionki mają na celu rozpoznawanie i blokowanie wirusa powodującego COVID-19, przez układ odpornościowy organizmu.

W opracowaniu jest kilka różnych typów potencjalnych szczepionek przeciwko COVID-19, w tym:

  • Nieaktywne lub osłabione szczepionki wirusowe, które wykorzystują postać wirusa, który został inaktywowany lub osłabiony, aby nie wywoływał choroby, ale nadal generował odpowiedź immunologiczną,
  • Na bazie białek, które wykorzystują nieszkodliwe fragmenty białek, które naśladują wirusa COVID-19, aby bezpiecznie wytwarzać odpowiedź immunologiczną,
  • Z wektorami wirusowymi, które wykorzystują wirus, który jest zmodyfikowany genetycznie tak, aby nie wywoływał choroby, ale produkował białka koronawirusa, aby organizm mógł generować odpowiedź immunologiczną,
  • Zawierające RNA i DNA to najnowocześniejsze podejście, które wykorzystuje zmodyfikowane genetycznie RNA lub DNA do produkcji białka, które samo w sobie wywołuje odpowiedź immunologiczną na wirusa.

Czy szczepionka przeciw zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) zapewni długotrwałą ochronę?


Jest za wcześnie, aby stwierdzić, czy szczepionka przeciwko COVID-19 zapewni długotrwałą ochronę. Aby odpowiedzieć na to pytanie, potrzebujemy dodatkowych. Nie jest też jeszcze jasne, ile dawek szczepionki COVID-19 będzie potrzebnych dla danej osoby. Większość testowanych obecnie szczepionek przeciw COVID-19 obejmuje dwa schematy dawkowania.

Dostępne obecnie dane sugerują, że większość osób, która przechodzi zakażenie, rozwija odpowiedź immunologiczną, która zapewnia przynajmniej w pewnej części ochronę przed ponowną infekcją. Nadal nie wiadomo, jak silna jest ta ochrona i jak długo trwa. Przeczytaj więcej na temat ryzyka ponownego zakażenia na COVID-19.

szczepionka-przeciw-COVID-19

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Nasza oferta szybkich testów na koronawirusa do wykonania w domu

Test antygenowy + konsultacja online

  • Szybki test w kierunku aktywnego zakażenia koronawirusem
  • Wykrywa fragmenty białka wirusa
  • Bezpośrednio wykrywa czynnik zakaźny
  • Wymaz z nosogardła
  • Wynik w 15-30 minut 
  • Test wykonywany pod kontrolą lekarza z omówieniem wyniku
  • U Ciebie w 24h – szybka wysyłka

CENA: 149zł

 

Test na przeciwciała + konsultacja online

  • Szybki test w kierunku przebytego zakażenia koronawirusem
  • Wykrywa przeciwciała przeciw wirusowi 
  • Ocenia odpowiedź organizmu na zakażenie
  • Próbka krwi
  • Wynik w 10-20 minut
  • Test wykonywany pod kontrolą lekarza z omówieniem wyniku
  • U Ciebie w 24h – szybka wysyłka

CENA: 149zł

 
Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]