Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Choroby układu oddechowego » COVID-19 » Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) a ciąża
Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) a ciąża- czy kobiety w ciąży są bardziej narażone na ryzyko zachorowania i powikłania na skutek COVID-19?
Informacje na temat występowania i przebiegu COVID-19 u kobiet w ciąży są nadal dość ograniczone. Niektóre badania wskazują, że kobiety w ciąży nie są obciążone wyższym ryzykiem zakażenia. Jednakże, niektóre badania sugerują, że przebieg choroby może być cięższy u kobiet w ciąży, niż u kobiet w podobnym wieku, które nie spodziewają się dziecka. Do tej pory, statystyki dotyczące kobiet w ciąży zakażonych wirusem COVID-19 wskazują, że większość pacjentek przechodzi chorobę bez większych problemów. Co więcej, nie odnotowano zwiększonego ryzyka śmiertelności związanego z chorobą i stanem ciąży.
Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) a ciąża – czy choroba zagraża przebiegowi ciąży?
Istniejące dane sugerują, że COVID-19 może mieć wpływ na przebieg ciąży. U kobiet w ciąży zakażonych wirusem, szczególnie u tych, u których pojawiło się zapalenie płuc, wystepują częściej porody przed czasem. O porodzie przed czasem mówimy, kiedy dziecko rodzi się przed 37 tygodniem ciąży. W kwestii porodu, częściej dochodzi do cesarskiego cięcia, niż porodu drogą naturalną (pochwową).
Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) a ciąża – czy wirus dotyczy również łożyska?
Do tej pory, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy wirus wpływa bezpośrednio na łożysko i czy może dojść do zakażenia płodu. Jednakże, lekarze zdiagnozowali kilka przypadków SARS-CoV-2, pobierając próbki łożyska. Niektóre testy mogą dawać wynik fałszywie dodatni.
Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) a ciąża – jak zmniejszyć ryzyko zakażenia?
Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia wirusem kiedy jesteś w ciąży, przestrzegaj zaleceń dotyczących ochrony przed zakażeniem COVID-19. Przeczytaj o nich więcej tutaj. Ważne jest ograniczenie bezpośredniego kontaktu z większą ilością osób, w tym w gabinecie lekarskim. Należy uważać na zakażenie w przypadku każdej ciąży, w tym ciąż szczególnego ryzyka, takich jak ciąże mnogie, u kobiet z nadciśnieniem oraz cukrzycą. Jeżeli możesz, korzystaj z teleporad. Kiedy przychodzisz do gabinetu na wizytę, na przykład w celu wykonania badania USG, przychodź na czas, a nie dużo wcześniej, aby uniknąć kontaktu z innymi osobami.
Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) a ciąża – czy kobiety w ciąży zakażone COVID-19 powinny unikać glikokortykosteroidów?
Nie. Jeżeli jesteś w ciąży i zakaziłaś się wirusem, możesz przyjmować glikokortykosteroidy, jeżeli istnieją takie wskazania. Co więcej, możesz przyjmować dawki, które przyjmowałaś do tej pory.
Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) a ciąża – czy zakażenie jest wskazaniem do cesarskiego cięcia?
Nie. COVID-19 nie stanowi bezpośredniego wskazania do wykonania cesarskiego cięcia.
Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) a ciąża – czy planowane wywołanie porodu lub cesarskie cięcie może zostać przesunięte u kobiet z COVID-19?
Jeżeli jesteś zakażona wirusem i przechodzisz chorobę bezobjawowo, nie ma wskazań do przesunięcia zaplanowanej daty porodu.
Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) a ciąża – jak zwalczać ból u kobiet w ciąży zakażonych wirusem?
W większości przypadków, leczenia bólu porodowego odbywa się z zastosowaniem znieczulenia centralnego. Znieczulenie jest wybierane również ze względu na zastosowanie go podczas nagłej potrzeby cesarskiego cięcia. Niektóre Towarzystwa sugerują nie podawanie kobietom z COVID-19 podtlenku azotu, jako formy znieczulenia.
Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) a ciąża – czy możliwy jest poród rodzinny?
Poród rodzinny oznacza, że podczas porodu kobiecie towarzyszy jej bliska osoba. Obecnie, decyzja czy poród rodzinny może się odbyć zależy od Dyrektora placówki lub lekarza. W coraz większej ilości placówek, nie ma takiej możliwości. Wskazaniem do zakazu porodu rodzinnego jest wystąpienie zagrożenia epidemiologicznego.
Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) a ciąża – jak powinna wyglądać ocena dziecka po porodzie?
Jeżeli matka dziecka ma COVID-19, dziecko powinno zostać zbadane pod katem obecności wirusa. Co więcej, dziecka nie trzeba oddzielać od matki, ale od innych noworodków na Oddziale. Ryzyko zakażenia dziecka ze strony matki jest niewielkie. Matka może karmić dziecko piersią. Jednakże, matka powinna mieć na sobie maskę i szczegółowo dbać o higienę, w tym rak o raz piersi, jeżeli karmi piersią.
Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) a ciąża – czy można zakazić dziecko karmiąc piersią?
Istnieje zgodność, że karmienie noworodka mlekiem matki ma wiele zalet dla matki i dziecka i nie powinno być przerywane, jeżeli matka jest zakażona wirusem. Nie ma pewności co do tego, czy dziecko może zostać zakażone otrzymując pokarm matki, ponieważ nie przeprowadzono jeszcze wystarczającej ilości badań na ten temat. Większość dowodów wskazuje jednak, że nie ma możliwości zakażenia dziecka, karmiąc je piersią. Inna opcją jest karmienie dziecka mlekiem matki przez inną osobę.
Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) a ciąża – czy kobieta z COVID-19 w ciąży może przyjmować niesteroidowe leki przeciwzapalne i paracetamol?
Nie ma przeciwwskazań do przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLP) i paracetamolu w okresie porodu i po porodzie. Te leki można stosować, w przypadku wystąpienia bólu lub gorączki. Należy przyjmować najniższa skuteczną dawkę leku.
Istnieją pojedyncze doniesienia na temat negatywnych skutków stosowania NLP, występujących u kobiet w ciąży z COVID-19. Dotychczasowe badania nie potwierdzają jednak tych doniesień, ponieważ zostało przeprowadzonych zbyt mało badań pod tym kątem. Niektórzy zalecają przyjmowanie paracetamolu zamiast NLP.
Autor:
Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl
Baza wiedzy
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)
Jak otrzymać receptę ?
Nasza oferta szybkich testów na koronawirusa do wykonania w domu
Test antygenowy + konsultacja online
- Szybki test w kierunku aktywnego zakażenia koronawirusem
- Wykrywa fragmenty białka wirusa
- Bezpośrednio wykrywa czynnik zakaźny
- Wymaz z nosogardła
- Wynik w 15-30 minut
- Test wykonywany pod kontrolą lekarza z omówieniem wyniku
- U Ciebie w 24h – szybka wysyłka
CENA: 149zł
Test na przeciwciała + konsultacja online
- Szybki test w kierunku przebytego zakażenia koronawirusem
- Wykrywa przeciwciała przeciw wirusowi
- Ocenia odpowiedź organizmu na zakażenie
- Próbka krwi
- Wynik w 10-20 minut
- Test wykonywany pod kontrolą lekarza z omówieniem wyniku
- U Ciebie w 24h – szybka wysyłka
CENA: 149zł