Brak produktów w koszyku.

Krzywa przegroda nosowa

Co to jest krzywa przegroda nosowa?

 

Nos jest podzielony na dwa nozdrza ścianą zwaną przegrodą. Przegroda jest zbudowana z kości i gumowego materiału zwanego chrząstką. Kiedy przegroda jest krzywa, nazywa się ją przegrodą odchyloną. Przegroda jest delikatna. Nawet niewielki guzek lub uraz nosa może spowodować wykrzywienie przegrody. U niemowląt, przegroda może ulec uszkodzeniu podczas porodu. Bez wątpienia, wiele osób ma chociaż lekko skrzywioną przegrodę, aczkolwiek rzadko powoduje to większe problemy, które wymagają interwencji medycznej.

 

Jakie objawy daje krzywa przegroda nosowa?

 

Objawy skrzywionej przegrody obejmują:

 

  • Zatkany nos, szczególnie z jednej strony,
  • Problemy ze snem,
  • Bóle głowy,
  • Infekcje dróg oddechowych,
  • Krwawienie z nosa,
  • Chrapanie,
  • Trudności w oddychaniu przez nos.

 

Wiele osób ma lekko skrzywioną przegrodę, która nie powoduje żadnych problemów. W związku z tym, nie jest konieczne podjęcie żadnych medycznych działań.

 

Jeśli Twój nos jest zawsze zatkany i masz problemy z oddychaniem, skonsultuj się z lekarzem lub pielęgniarką. Chcoiaż jest wiele rzeczy, które mogą powodować te objawy, ważne jest, aby dowiedzieć się, jaka jest ich przyczyna, ponieważ wtedy można odpowiednio zareagować.

 

Krzywa przegroda nosowa – Jak ją zdiagnozować?

 

Lekarz omówi z Tobą objawy i przeprowadzi odpowiednie badanie. Lekarz przeprowadzi oględziny nosa oraz może również zasugerować wykonanie badań, takich jak:

 

Endoskopia nosa i zatok – Podczas endoskopii nosa lekarz używa elastycznej rurki zwanej endoskopem, aby zajrzeć głęboko w nos i sprawdzić, czy są jakieś problemy.

 

Tomografia komputerowa – TK to badanie obrazowe polegające na wykonaniu zdjęcia wnętrza nosa i zatok. Zatoki to zagłębienia w kościach twarzy, w pobliżu nosa.

 

Podsumowując, jeżeli zauważasz u siebie wyżej wymienione objawy, umów się na wizytę do lekarza otolaryngologa, który zajmuje się tego rodzaju problemami.

 

Krzywa przegroda nosowa – Jak ją leczyć?

 

Wiele osób z krzywą przegrodą nosową nie wymaga leczenia. Jednakże, jeśli masz mocno skrzywioną przegrodę, która utrudnia codzienne funkcjonowanie, lekarz może zasugerować operację. Operacja zwana septoplastyką polega na prostowaniu krzywej przegrody.

 

Septoplastyka jest to zabieg laryngologiczny. Zabieg jest szczególnie wskazany jeżeli masz problemy z oddychaniem, częste zapalenie zatok przynosowych, krwawienia z nosa, przegroda była lub jest złamana, cierpisz na chrapanie lub bezdech. w rezultacie, może utraudniać to codzienne czynności i funcjonowanie.

krzywa-przegroda-nosowa

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]