Brak produktów w koszyku.

Ból przewlekły

Co to jest ból przewlekły?

 

Ból przewlekły to ból trwający dłużej niż 3 do 6 miesięcy. W wielu przypadkach oznacza to, że ból utrzymuje się nawet po wyleczeniu urazu lub stanu, który go wywołał.

 

Przyczyna przewlekłego bólu nie zawsze jest jasna. Czasami jest to spowodowane ciągłym problemem medycznym, takim jak zapalenie stawów lub neuropatia cukrzycowa (forma uszkodzenia nerwów spowodowana cukrzycą). Lekarze nie zawsze mogą znaleźć przyczynę przewlekłego bólu.  W niektórych przypadkach, osoby z przewlekłym bólem muszą zaakceptować fakt, że przyczyna bólu nigdy nie zostanie wyjaśniona. Ważna jest ścisła współpraca z lekarzem, w celu odnalezienia przyczyny i leczenia bólu.

 

Głównym objawem przewlekłego bólu jest oczywiście ból odczuwany przez dłuższy czas. Jednakże, ból może wpływać na organizm na różne sposoby. Niektórzy ludzie odczuwają ból głęboko w mięśniach lub kościach. Inni natomiast, odczuwają przeszywający ból, często z towarzyszącym mrowieniem lub drętwieniem. U innych pacjentów ból jest tępy lub pulsujący. Osoby cierpiące na przewlekły ból mogą mieć trudności z wykonywaniem codziennych czynności, nawet takich jak kąpiel lub ubieranie się. Co więcej, może to prowadzić do depresji i niepokoju oraz powodować problemy ze snem.

 

Jak zdiagnozować ból przewlekły?

 

Kiedy pojawiają się pierwsze oznaki bólu, lekarz może zlecić różnego rodzaju badania, aby ustalić jego przyczynę. Może skierować pacjenta miedzy innymi na:

 

  • Badania krwi, w celu wykrycia infekcji, oznak zapalenia lub chorób, które mogą powodować ból,
  • Zdjęcie rentgenowskie lub inne badania obrazowe, w celu wykrycia złamań kości, uszkodzeń stawów, nowotworu lub innych zmian w organizmie, które mogą powodować ból,
  • Badania układu nerwowego, aby sprawdzić, czy nerwy pracują normalnie Jednak badania te nie zawsze mogą wykazać przyczynę bólu. Naukowcy uważają, że u niektórych osób bólowe powstające  w mózgu przestają działać normalnie. Sygnały nie dają odpowiednik oznak, nawet gdy znika źródło bólu.

 

Jak leczyć ból przewlekły?

 

Leczenie bólu przewlekłego obejmuje zarówno przyjmowanie leków, jak i inne czynności. Leczenie zależy od sytuacji danego pacjenta. Lekarz pomoże znaleźć odpowiednią terapię lub kombinację zabiegów. Opcje leczenia bólu przewlekłego obejmują:

 

  • Leki łagodzące ból, poprawiające sen lub poprawiające nastrój,
  • Fizjoterapię obejmującą odpowiednie ćwiczenia, w tym ćwiczenia rozciągające,
  • Praca z terapeutą,
  • Terapie relaksacyjne,
  • Masaż,
  • Zastrzyki leków znieczulających lub uśmierzających ból w kręgosłup lub inny obszar bólowy, Akupunkturę,
  • Terapię z zastosowaniem urządzeń wpływające na sygnały nerwowe,
  • Zabiegi chirurgiczne.

 

Aby znaleźć najlepszą opcję leczenia, należy być otwartym na próby podejmowania nowych opcji leczenia i ich kombinacji. Czasami należy wypróbować kilka różnych opcji, zanim pacjent znajdzie tą, która działa najlepiej. Ważne, aby ustalić realistyczne cele leczenia. Nawet jeśli nie można całkowicie pozbyć się bólu, można być w stanie kontrolować go na tyle, aby wykonywać podstawowe czynności. Czasami lekarze leczą ból przewlekły lekami przeznaczonymi do leczenia innych problemów zdrowotnych. Na przykład, lekarze mogą stosować leki na depresję do leczenia przewlekłego bólu, ponieważ działają one na obszary mózgu, które przetwarzają ból. Lekarze mogą również stosować leki na napady drgawkowe w celu leczenia bólu przewlekłego, ponieważ pomagają one przy nadczynności nerwów. Zespół terapeutyczny zwykle obejmuje lekarzy specjalistów w różnych dziedzinach, fizjoterapeutę oraz osobę przeszkoloną w zakresie zdrowia psychicznego.

 

Ból przewlekły – Co można zrobić, aby poczuć się lepiej?

 

Aby poczuć się lepiej, można zastosować następujące metody:

 

  • Stosowanie poduszki rozgrzewającej lub zimnego okładu na bolesne miejsce. Przed zastosowaniem należy jednak skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że jest to właściwe dla danego pacjenta.
  • Ćwiczenia relaksacyjne – Można nauczyć się metod rozluźniających ciało, takich jak ćwiczenia głębokiego oddychania. Relaksacja umysłu może pomóc w odczuwaniu bólu przez ciało. Ludzie mogą nauczyć się uśmierzać ból lub sprawić, by był mniej uciążliwy.
  • Aktywność fizyczna – Chodzenie, pływanie, tai chi lub jazda na rowerze mogą złagodzić ból mięśni i stawów. U osób, które nie podejmują żadnej aktywności fizycznej, ból może się nasilić. Natężenie aktywności powinno być na początku niewielkie. Należy zwiększać nieznacznie intensywność i ilość czasu spędzanego na ćwiczeniach. Jeśli ćwiczenia wzmagają ból, warto porozmawiać z lekarzem.
  • W przypadku uczucia przygnębienia, warto zgłosić się do lekarza. Przewlekły ból i depresja często idą w parze. Te stany mogą nasilać się z biegiem czasu, dlatego tak ważna jest konsultacja ze specjalistą w odpowiednim czasie. Leczenie depresji może ułatwić radzenie sobie z bólem.

 

Sprawdź także co może oznaczać ból w klatce piersiowej, ból dłoni oraz ból kolana.

bol-przewlekly

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]