fbpx
Menu
Brak produktów w koszyku.

Alergie sezonowe

Co to są alergie sezonowe?

 

Alergie sezonowe to grupa objawów, które mogą powodować kichanie, zatkany nos lub katar oraz swędzenie oczu. Sezonowe alergie są czasami nazywane katarem siennym.  Objawy alergii występują tylko w określonych porach roku. Większość alergii sezonowych jest spowodowana przez:

 

 • Pyłki drzew, traw lub chwastów,
 • Zarodniki pleśni, które rosną, gdy pogoda jest mokra lub wilgotna,

Na co dzień, ludzie wdychają te substancje i nie wywołują one żadnych dolegliwości. Jednakże, kiedy dana osoba ma alergię sezonową, jej układ odpornościowy działa tak, jakby dana substancja była szkodliwa dla organizmu. To powoduje pewne objawy. Wiele osób po raz pierwszy zapada na alergie sezonowe, gdy są dziećmi lub młodymi dorosłymi. Sezonowe alergie trwają przez całe życie, ale ich objawy mogą z czasem ulec poprawie lub pogorszeniu. Sezonowe alergie czasami występują w rodzinach. Niektóre osoby mają objawy podobne do alergii sezonowych, ale ich objawy utrzymują się przez cały rok. Objawy całoroczne są zwykle spowodowane przez:

 

 • Owady, takie jak roztocza i karaluchy,
 • Zwierzęta, takie jak koty i psy,
 • Zarodniki pleśni.

Jakie są objawy alergii sezonowych?

 

Objawy alergii sezonowych mogą obejmować:

 

 • Zatkany nos, katar lub częste kichanie,
 • Swędzenie lub zaczerwienienie oczu,
 • Ból gardła lub swędzenie gardła lub uszu,
 • Budzenie się w nocy lub kłopoty ze snem, które mogą prowadzić do zmęczenia w ciągu dnia.

Czy istnieje test na sezonowe alergie?

 

Tak. Jeżeli podejrzewasz u siebie alergię, możesz udać się do lekarza, który przeprowadzi odpowiednie badanie. Może on zlecić specjalne testy, takie jak testy skórne na alergię, które mogą pomóc lekarzowi ustalić, na co jesteś uczulony. Podczas testu skórnego lekarz umieści na skórze kroplę substancji, nazywanej alergenem, na którą możesz być uczulony i zrobi niewielkie ukłucie w skórze. Następnie, będzie obserwował Twoją skórę, aby zobaczyć, czy zmieni się na czerwoną i nierówną. Jeżeli tak się stanie, może to oznaczać, że masz alergię. Istnieje kilka testów skórnych na alergię, w tym testy płatkowe, punktowe i śródskórne.

 

Jak leczy się alergie sezonowe?

 

Osoby z alergiami sezonowymi mogą stosować jeden lub więcej z poniższych sposobów leczenia, aby złagodzić objawy:

 

Płukanie nosa – Płukanie nosa słoną wodą oczyszcza wnętrze nosa i usuwa z nosa pyłki. Do płukania nosa można używać różnych urządzeń.

 

Spraye sterydowe do nosa – Lekarze często najpierw zalecają spraye, ponieważ są one najlepszym sposobem leczenia zatkanego nosa. Wiele z tych sprayów jest dostępnych bez recepty. Spraye sterydowe do nosa nie zawierają tych samych sterydów, które niektórzy sportowcy przyjmują nielegalnie. Te preparaty do nosa działają najlepiej, jeśli używasz ich codziennie, a pełne ich działanie może zająć kilka dni. Spraye sterydowe do nosa są skuteczniejsze niż inne leki przeciwalergiczne, w przypadku zatkanego nosa i wlewu do nosa (gdy śluz spływa po tylnej części gardła).

 

Leki przeciwhistaminowe – Leki te łagodzą objawy swędzenia, kichania i kataru. Nie leczą zatkanego nosa tak dobrze, jak spraye sterydowe do nosa. Niektóre leki przeciwhistaminowe mogą powodować zmęczenie.

 

Krople do oczu z lekiem przeciwhistaminowym – Te leki są dostępne bez recepty. Mogą pomóc w przypadku swędzących oczu lub uczucia pieczenia.

 

Środki udrożniające górne drogi oddechowe – Te leki mogą zmniejszyć objawy zatkanego nosa. Osoby z pewnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak wysokie ciśnienie krwi, nie powinny przyjmować leków udrożniających górne drogi oddechowe. Ponadto, nie powinno się stosować tego rodzaju leków dłużej niż 3 dni z rzędu. Używanie tych aerozoli do nosa przez więcej niż 3 dni z rzędu, może nasilić objawy.

 

Zastrzyki – niektóre osoby z alergiami sezonowymi decydują się na szczepienia przeciwalergiczne. Zazwyczaj, szczepionki alergiczne podaje lekarz alergolog, co tydzień lub co miesiąc. Zawierają one niewielkie ilości alergenów, takich jak pyłki. Wiele osób uważa, że to leczenie zmniejsza ich objawy, chociaż może zająć to miesiące.

 

Immunoterapia podjęzykowa – Tabletki na alergię, które rozpuszczają się pod językiem. W przypadku niektórych typów alergii na pyłki istnieją tabletki, które działają podobnie jak zastrzyki alergiczne. Te tabletki muszą być przepisane przez lekarza. Przyjmuje się je codziennie przez kilka miesięcy w roku. 

 

Porozmawiaj z lekarzem lub pielęgniarką o zaletach i wadach różnych metod leczenia. Właściwe leczenie będzie w dużej mierze zależeć od objawów i innych problemów zdrowotnych. Ważne jest również, aby porozmawiać z lekarzem o tym, kiedy i jak stosować leki.

 

Czy można zapobiec sezonowym objawom alergii?

 

Tak. Jeśli objawy pojawiają się o tej samej porze każdego roku, należy porozmawiać o tym z lekarzem. Niektóre osoby mogą zapobiegać objawom, rozpoczynając przyjmowanie leku na tydzień lub 2 przed daną porą roku.  Możesz również unikać rzeczy, na które jesteś uczulony. Na przykład, osoby uczulone na pyłki mogą:

 

 • Przebywać jak najczęściej w domu w porach roku, w których występują objawy,
 • Zamykać okna samochodu i domu oraz używać klimatyzacji,
 • Brać prysznic przed snem, aby spłukać pyłki z włosów i skóry,
 • Nosić maskę przeciwpyłową, jeśli muszą być na zewnątrz.

W przypadku dziecka, jeżeli ma ono objawy o tej samej porze roku, porozmawiaj z lekarzem. Możesz również pomóc w zapobieganiu objawom, zachęcając dziecko do unikania rzeczy, na które jest uczulone.

 

Alergie sezonowe a zajście w ciążę

 

Jeśli chcesz zajść w ciążę, porozmawiaj z lekarzem o tym, jakie leki są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Sezonowe objawy alergii mogą się nasilić, ustąpić lub pozostać takie same u kobiet w ciąży.

alergie-sezonowe

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Potrzebujesz e-Recepty?

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]