Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Antykoncepcja » Antykoncepcja awaryjna » Antykoncepcja awaryjna
Co to jest antykoncepcja awaryjna?
Antykoncepcja awaryjna jest również znana pod nazwą tabletka po. Jest to metoda antykoncepcyjna, która ma Cię uchronić przed zajściem w ciążę po odbyciu stosunku. Antykoncepcję awaryjną możesz zastosować, kiedy:
- Pominęłaś pigułkę antykoncepcyjną,
- Podczas stosunku pękła prezerwatywa lub ześlizgnęła się,
- Odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia,
- Doszło do gwałtu.
Przeczytaj więcej o antykoncepcji tutaj.
Czy istnieją różne rodzaje antykoncepcji awaryjnej?
Tak. Istnieją dwa rodzaje antykoncepcji awaryjnej. Jednym z nich jest tabletka po. Drugim sposobem jest wkładka domaciczna. Jeżeli chcesz zastosować wkładkę domaciczną, zgłoś się do lekarza, który założy ją w ciągu 5 dni od odbycia stosunku. Wkładka domaciczna działa zarówno jako antykoncepcja awaryjna oraz regularna metoda antykoncepcyjna. Wkładka jest najskuteczniejszą metodą antykoncepcji awaryjnej.
Jeśli ważysz 75 kg lub więcej, możesz rozważyć wkładkę domaciczną jako formę antykoncepcji awaryjnej zamiast tabletki po. Wkładka domaciczna działa bardziej skutecznie u osób o tej wadze. Jeżeli rozważasz założenie wkładki domacicznej, zgłoś się do lekarza ginekologa. Jeżeli masz nadwagę, ale wolałabyś zastosować tabletkę po, zapytaj lekarza jaką tabletkę powinnaś wziąć. Uliprystal wykazuje największą skuteczność u pacjentek z nadwagą.
Antykoncepcja awaryjna – Czy muszę zgłosić się po nią do lekarza?
To zależy jaką tabletkę wybierzesz.
Istnieją 3 różne tabletki po:
- Tabletki antykoncepcyjne, które zawierają hormon lewonorgestrel. Można je kupić na receptę oraz bez recepty, zależnie od lokalizacji.
- Tabletki antykoncepcyjne działające jako antykoncepcja awaryjna. Należy wziąć więcej niż jedną tabletkę, aby zadziałały. Metoda ta jest mniej skuteczna niż tabletki zawierające lewonorgestrel i jest związana z wystąpieniem nudności. Tabletki tego rodzaju wymagają recepty.
- Trzeci rodzaj tabletki to Uliprystal (znany również jako Ella i EllaOne). Tabletki wymagają recepty.
Kiedy należy zażyć tabletkę po?
Tabletkę po należy zażyć jak najszybciej po odbyciu stosunku. Tabletka działa do 5 dni po stosunku, ale im wcześniej ją zażyjesz, tym efekt będzie lepszy.
Hormonalna antykoncepcja awaryjna działa najlepiej kiedy zastosujesz ją w ciągu 3 dni od współżycia bez zabezpieczenia. Skuteczność jest zmniejszona w ciągu 3-5 dni od momentu stosunku. Jeżeli minęły 3 lub więcej dni od niezabezpieczonego stosunku, najlepszą opcją będzie Uliprystal lub wkładka domaciczna. Jeżeli wzięłaś Uliprystal i normalnie przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne, zaczekaj minimum 5 dni zanim zaczniesz przyjmować tabletki regularnie. To dlatego, że Uliprystal może spowodować problemy z działaniem tabletek antykoncepcyjnych. Nawet kiedy wznowisz przyjmowanie tabletek, nadal powinnaś używać prezerwatywy, za każdym razem kiedy uprawiasz seks, do momentu pojawienia się miesiączki.
Jeśli dojdzie do stosunku ponownie po przyjęciu tabletek, możesz nadal zajść w ciążę. Upewnij się, że używasz zabezpieczenia w formie prezerwatywy lub innych metod antykoncepcyjnych, po zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej.
Czy antykoncepcja awaryjna jest skuteczna?
Istnieje wiele czynników, które wpływają na skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych, na przykład jak szybko po stosunku ją weźmiesz, w której fazie cyklu miesiączkowego jesteś oraz ile ważysz. Jeżeli zastosujesz antykoncepcję awaryjną w ciągu 72 godzin od niezabezpieczonego stosunku:
- Wkładka domaciczna zadziała najlepiej. Daje około 95% skuteczność działania,
- Uliprystal (ella, ellaOne) zabiega ciąży w 99%,
- Lewonorgestrel zapobiega ciąży w około 97%.
Co jeśli zwymiotuję po zażyciu tabletki?
Niektóre kobiety wymiotują po zażyciu antykoncepcji awaryjnej. Jeśli zwymiotujesz szybciej niż godzinę po zażyciu tabletki, musisz zażyć ją znowu. Jeżeli zwymiotujesz po zażyciu tabletek antykoncepcyjnych, spróbuj zażyć lewonorgestrel, który wywołuje nudności w znacznie mniejszym stopniu.
Jeśli zwymiotujesz po ponad 3 godzinach od zażycia Uliprystalu, skontaktuj się z lekarzem lub pielęgniarką. Poinformują Cię czy zażyć kolejną tabletkę.
Co się dzieje po zażyciu tabletki dzień po?
Po zażyciu tabletki dzień po, miesiączka powinna pojawić się w ciągu tygodnia od momentu kiedy jej oczekujesz. Jeżeli zażyjesz Uliprystal, miesiączka może się o kilka dni opóźnić. Jest to zupełnie normalne. Jeżeli nie dostaniesz miesiączki 3-4 tygodni po zażyciu tabletki, wykonaj test ciążowy. Oznacza to, że tabletki mogły nie zadziałać. W przypadku krwawienia lub bólu brzucha, skontaktuj się z lekarzem.
Autor:
Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl
Baza wiedzy
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)