Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Choroby kości, stawów i mięśni » Ból szyi
Ból szyi
Ból szyi może być spowodowany wieloma czynnikami, w tym napięciem mięśni lub więzadeł, zapaleniem stawów lub podrażnieniem/uciskiem nerwu. Około 10% osób dorosłych odczuwa = ból w rejonie szyi. W większości przypadków, niezależnie od przyczyny, ból ustępuje po leczeniu zachowawczym. Ból szyi jest często klasyfikowany jako ostry (trwający krócej niż sześć tygodni), podostry (trwający od 6 do 12 tygodni) lub przewlekły (trwający dłużej niż 12 tygodni). Podczas gdy większość epizodów ostrego bólu szybko ustępuje, niektórzy ludzie odczuwają długotrwały ból. W tym artykule omówiono przyczyny, diagnostykę i dostępne metody leczenia najczęstszych rodzajów bólu szyi.
Anatomia szyi
Szyja lub kręgosłup szyjny jest utworzony przez siedem kwadratowych kości (kręgi szyjne), które są ułożone jedna na drugiej. Nazwy kręgów pochodzą od ich położenia w szyi, zaczynając od góry od C1, C2, C3 i w dół do C7. Czaszka i górne kręgi szyjne są połączone, aby umożliwić ruch czaszki. Wraz z więzadłami podtrzymującymi i mięśniami, kręgi szyjne tworzą silny kanał kręgowy, który otacza i chroni rdzeń kręgowy. Pomiędzy kośćmi szyi znajdują się dyski, które działają jako amortyzatory, zapewniając amortyzację między kręgami. Nadmierny nacisk na dysk może spowodować, że materiał podobny do galaretki będzie wystawał na zewnątrz. Nazywa się to przepukliną lub „wypadnięciem” dysku. Jeśli przepuklina dysku podrażnia korzeń nerwu, może powodować objawy.
Więzadła bezpośrednio pokrywają kości i dyski. Te grube tkanki przyczepiają się bezpośrednio do kości i ograniczają ruchy kręgów szyjnych względem siebie. Wypadki samochodowe lub inne urazy głowy lub ciała mogą spowodować obrażenia tych więzadeł. Uraz kręgosłupa szyjnego może mieć różny stopień nasilenia, od niewielkich siniaków do całkowitego zerwania i oddzielenia więzadła od kości. Kolejną warstwę ochronną tworzą główne mięśnie szyi. Te mięśnie są odpowiedzialne za utrzymywanie głowy w pozycji pionowej, utrzymywanie normalnej postawy oraz podtrzymywanie i poruszanie szyją. Nadużywanie i podrażnienie tych mięśni jest ogólnie określane jako napięcie szyi lub napięcie mięśni. Te problemy mogą czasami przyczyniać się do bólów głowy. Między kręgami również znajdują się małe mięśnie.
Czym może być spowodowany ból szyi?
Istnieje wiele możliwych przyczyn bólu szyi, chociaż często trudno jest stwierdzić z całą pewnością, co powoduje ból. Dzieje się tak, ponieważ badanie fizykalne, a nawet badania obrazowe, nie są w stanie pomóc łatwo rozróżnić potencjalne przyczyny. Ponadto, zmiany zwyrodnieniowe kości i stawów widoczne w badaniach obrazowych często nie korelują z nasileniem bólu. Innymi słowy, możliwe jest wystąpienie bólu szyi u pacjenta pomimo normalnych wyników w badaniach obrazowych lub brak bólu pomimo znacznych nieprawidłowości w badaniach.
Naciągnięcie mięśnia
Naciągnięcie mięśni szyi może wystąpić, gdy dochodzi do urazu mięśni szyi, powodując skurcz (nagłe naprężenie) mięśni szyjnych i górnej części pleców. Może to wynikać z fizycznych stresów codziennego życia, w tym złej postawy, napięcia mięśniowego spowodowanego stresem psychicznym lub złych nawyków związanych ze snem. Urazy związane ze sportem mogą również powodować ten stan. Zwykle, objawy obejmują ból, sztywność i ucisk w górnej części pleców lub barku, które mogą utrzymywać się do sześciu tygodni.
Spondyloza szyjna
Spondyloza szyjna to stan spowodowany nieprawidłowym zużyciem (zmianami zwyrodnieniowymi) kręgosłupa szyjnego. Prowadzi to do stopniowego zwężania przestrzeni międzykręgowej, utraty normalnego kształtu kości i powstania ostrogi kostnej. Te ostrogi mogą zwiększać nacisk na otaczające tkanki i prowadzić do ucisku nerwów. Do zużycia dochodzi także z wiekiem, chociaż poważne zmiany zwyrodnieniowe nie są typowe dla starzenia. Objawy spondylozy szyjnej mogą obejmować ból lub osłabienie szyi, drętwienie lub nieprawidłowe czucie w rękach lub ramionach, bóle głowy lub ograniczoną zdolność poruszania szyją. W niektórych przypadkach, ból ucha jest również powiązany ze spondylozą.
Ból dyskogenny
Dyskogenny ból szyi może być najczęstszą przyczyną bólu szyi. Jest to spowodowane zwyrodnieniowymi zmianami w strukturze jednego lub więcej dysków między kręgami szyjnymi. Typowe objawy dyskogennego bólu obejmują ból szyi podczas obracania lub przechylania głowy. Ból może się nasilać, gdy szyja jest utrzymywana w jednej pozycji przez dłuższy czas, na przykład podczas prowadzenia pojazdu, czytania lub pracy przy komputerze. Często towarzyszy mu napięcie i skurcze mięśni. Ból dyskogenny może również powodować ból przeniesiony lub dziwne odczucia w ramieniu lub barku.
Problemy ze stawami wyrostkowymi
Stawy międzykręgowe znajdują się po bokach kręgów, a zapalenie stawów w tym obszarze może powodować ból w środkowej lub bocznej części szyi. Niektórzy ludzie odczuwają również ból ramion, łopatek, podstawy głowy, ucha i szczęki lub jednej ręki. Częstą przyczyną problemu jest praca wymagająca wielokrotnego prostowania szyi lub odchylania głowy do tyłu.
Uraz kręgosłupa szyjnego
Uraz kręgosłupa szyjnego to termin używany do opisania urazu spowodowanego traumatycznym zdarzeniem, które powoduje nagły ruch szyi do przodu lub do tyłu. Najczęstszą przyczyną urazów kręgosłupa szyjnego jest wypadek samochodowy. Podobny rodzaj kontuzji może wystąpić w sporcie, kiedy następuje silny cios w ciało, a szyja musi kontrolować ruch głowy. Uraz może wpływać na wiele struktur szyi, w tym na mięśnie, więzadła i stawy. Objawy urazu kręgosłupa szyjnego mogą obejmować silny ból, skurcz, bóle głowy, ból ucha, ból szczęki i utratę zakresu ruchu szyi.
Ból mięśniowo-powięziowy
Ból mięśniowo-powięziowy jest schorzeniem powodującym napięte i wrażliwe na ucisk obszary mięśni. Stan ten może rozwinąć się po urazie lub w innych stanach, takich jak stres, depresja lub bezsenność.
Rozproszona idiopatyczna hiperostoza szkieletowa
Rozproszona idiopatyczna hiperostoza szkieletowa (DISH) to zespół, w którym występują nieprawidłowe zwapnienia w więzadłach i ścięgnach wzdłuż odcinka szyjnego kręgosłupa, powodując stwardnienie tych tkanek. Wiele osób z DISH nie ma żadnych objawów, podczas gdy u innych występuje sztywność, utrata mobilności i ból. Ten stan może również obejmować kręgosłup piersiowy (środkowy) i lędźwiowy (dolny).
Mielopatia szyjna
Mielopatia szyjna występuje, gdy dochodzi do zmian zwyrodnieniowych zwężających centralny kanał kręgowy. To zwężenie może uszkodzić szyjny rdzeń kręgowy lub spowodować jego nieprawidłowe funkcjonowanie. Oprócz bólu i utraty ruchu, objawy mielopatii kręgosłupa szyjnego mogą obejmować różne dolegliwości neurologiczne. W wyniku podrażnienia rdzenia kręgowego mogą wystąpić osłabienie, trudności w chodzeniu lub koordynacji ruchów, niemożność opróżnienia lub kontroli jelit lub pęcherza oraz zaburzenia seksualne (zaburzenia erekcji).
Radikulopatia szyjna
Radikulopatia szyjna występuje, gdy korzeń nerwu jest podrażniony przez coś na niego naciskającego, na przykład wystający dysk, zapalenie stawów kręgosłupa, guz lub torbiel. Objawy radikulopatii mogą obejmować ból, osłabienie lub zmiany czucia ramion, takie jak drętwienie lub mrowienie. Najczęstsze przyczyny radikulopatii szyjki macicy obejmują zmiany zwyrodnieniowe związane ze starzeniem się lub urazami oraz przepuklinę dysku.
Jak zdiagnozować ból szyi?
W przypadku uporczywego bólu szyi, należy skontaktować się z lekarzem. Lekarz może spróbować ustalić przyczynę bólu i zalecić odpowiednie leczenie. Należy również natychmiast zgłosić się do swojego lekarza w przypadku silnego bólu, doznania poważnego urazu głowy lub szyi, utraty zdolności kontrolowania jelit lub pęcherza, drętwienia lub zmiany czucia w rękach lub nogach. Lekarz będzie obserwował zdolność do poruszania głową w lewo i w prawo, do przodu i do tyłu oraz na boki. Będzie również obserwować postawę, ruchy szyi i ramion oraz wyczuje mięśnie szyi, głowy, górnej części pleców i ramion, aby wykryć obszary bólu lub napięcia. W niektórych przypadkach, zalecane będą badania obrazowe, takie jak prześwietlenie, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Lekarz może skierować na badanie sprawdzające mięśnie i nerwy, takie jak elektromiografia. To, czy pacjent potrzebuje badania i jakiego rodzaju badania wymaga, zależy od wieku, objawów i historii choroby.
Ból szyi – Leczenie zachowawcze
W większości przypadków, ból szyi można leczyć zachowawczo za pomocą dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych, lodu, ciepła, masażu oraz ćwiczeń wzmacniających i rozciągających w domu. Jeśli po kilku tygodniach leczenia zachowawczego nadal istnieje ból lub ograniczenia w poruszaniu się, należy skontaktować się z lekarzem w celu dalszej oceny.
Uśmierzanie bólu
Paracetamol lub niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), taki jak ibuprofen lub naproksen mogą pomóc złagodzić lekki lub umiarkowany ból szyi.
Lód
U niektórych osób lód nałożony na bolące miejsce może pomóc złagodzić ból szyi. W przypadku ostrych urazów zaleca się stosowanie lodu jako początkowego leczenia, zwłaszcza jeśli występuje obrzęk. Można również złagodzić napięcie mięśni, umieszczając na bolesnym miejscu worek lodu, torebkę mrożonych warzyw lub zamrożony ręcznik. Źródło zimna należy owinąć cienką, suchą szmatką przed umieszczeniem na szyi, aby chronić skórę. Lód lub zimny okład należy pozostawić na miejscu na 15 do 20 minut, aby głęboko wniknął w tkanki. Można to powtarzać co dwie do czterech godzin, aż do ustąpienia objawów. Uszkodzenie skóry może wynikać z nadmiernego używania lodu, szczególnie u osób ze słabym czuciem skóry. Dobrze jest sprawdzać skórę za każdym razem, gdy nakładany jest lód.
Ciepło
Ciepło może również pomóc zmniejszyć ból szyi. Warto stosować wilgotne ciepłe okłady przez 10 do 15 minut biorąc prysznic, kąpiel lub można przyłożyć wilgotny ręcznik ogrzany wcześniej w kuchence mikrofalowej.
Ćwiczenia rozciągające
Można pomóc przywrócić i zachować zakres ruchu dzięki ćwiczeniom rozciągającym i wzmacniającym mięśnie szyi. Ćwiczenia rozciągające najlepiej wykonywać, gdy mięśnie są rozgrzane, np. po zastosowaniu ciepła lub po kilku minutach rozgrzewki. Ćwiczenia można wykonywać rano, aby złagodzić sztywność oraz wieczorem przed pójściem spać. Należy powiadomić lekarza, jeżeli podczas ćwiczeń występuje ból. W przypadku poważnego urazu szyi, nie należy wykonywać żadnych nowych ćwiczeń ani rozciągania przed rozmową z lekarzem. Chociaż ćwiczenia mogą radykalnie złagodzić objawy ucisku nerwu, mogą także pogorszyć problem, jeśli zostaną wykonane nieprawidłowo. Przed przystąpieniem do ćwiczeń rozciągających lub wzmacniających dobrze jest rozgrzać szyję i mięśnie górnej części pleców, biorąc ciepłą kąpiel lub prysznic lub stosując podkładkę rozgrzewającą lub wilgotny, ciepły ręcznik. Ćwiczenia są najskuteczniejsze, jeśli wykonuje się je dwa razy dziennie, rano i przed snem.
Redukcja stresu
Stres może zwiększać napięcie szyi i zakłócać lub opóźniać proces regeneracji. Zmniejszenie stresu może pomóc w zapobieganiu nawrotom bólu szyi. Techniki relaksacyjne mogą złagodzić napięcie mięśniowo-szkieletowe. Przykładem ćwiczenia relaksacyjnego jest wzięcie głębokiego wdechu, wstrzymanie go na kilka sekund, a następnie całkowity wydech. Inne działania, które mogą pomóc zmniejszyć stres, obejmują medytację, terapię poznawczo-behawioralną lub stopniowe rozluźnianie mięśni.
Postawa
Można pomóc w zapobieganiu lub zmniejszaniu bólu szyi, wykonując czynności i stosując pozycje, które podkreślają neutralną pozycję szyi i minimalizują napięcie mięśni podtrzymujących i więzadeł. Należy minimalizować lub unikać skrajnych zakresów ruchu szyi i pozycji, które powodują stałe napięcie.
Może w tym pomóc:
- Unikanie siedzenia w tej samej pozycji przez dłuższy czas. Podczas pracy przy biurku, warto robić pięciominutowe przerwy w ciągu dnia. Należy unikać patrzenia w górę lub w dół na monitor komputera. Warto dostosować go do poziomu oczu.
- Nie wywieranie nacisku na górną część pleców za pomocą takich rzeczy jak noszenie plecaka, torebki na ramię lub noszenie dzieci. Alternatywą mogą być plecaki na kółkach, spacerowanie lub jazda z wózkiem dziecięcym.
- Unikanie wykonywania prac obejmujących przestrzeń nad głową przez dłuższy czas.
- Utrzymywanie dobrej postawę, trzymając głowę w górze oraz ramiona skierowane do tyłu i do dołu. Należy trzymać szyję w jednej linii z ciałem i unikać garbienia się do przodu. Podczas korzystania z telefonu warto zwracać uwagę na pozycję szyi i ramion.
- Używanie podłokietników w samochodzie lub na krześle, aby podpierać ręce.
- Spanie z szyją w neutralnej pozycji, używając małej poduszki pod karkiem (podczas snu na plecach) lub śpiąc z taką ilością poduszek, aby szyja była prosta w linii z ciałem (podczas snu na boku). W przypadku snu na plecach, włożenie poduszki pod kolana może pomóc spłaszczyć kręgosłup i rozluźnić mięśnie szyi. Należy unikać spania na brzuchu z głową odwróconą na bok.
- Ciężkie przedmioty należy nosić blisko ciała, a nie z wyciągniętymi rękami.
Ból szyi – Inne rodzaje leczenia
Badano wiele innych metod leczenia bólu szyi. Niektóre mają ograniczone dowody na korzyści, podczas gdy inne są odpowiednie w określonych sytuacjach., na przykład u osób z silnym lub przewlekłym bólem lub z niektórymi rodzajami urazów szyi. Jeśli leczenie zachowawcze nie jest skuteczne, lekarz może zasugerować wypróbowanie jednego lub więcej z poniższych sposobów.
Leki przeciwbólowe na receptę
Jak omówiono powyżej, leczenie lekami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty, takimi jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub paracetamol, może wystarczyć, aby zmniejszyć ból szyi. Jeśli ból nie zostanie złagodzony przez NLPZ lub paracetamolu, lekarz może przepisać środek zwiotczający mięśnie. Jeśli to nie wystarczy, a ból nadal jest silny, lekarze mogą również rozważyć krótkotrwałe przepisanie tramadolu, silniejszego leku przeciwbólowego. Ponieważ tramadol jest lekiem opioidowym, wiąże się z ryzykiem uzależnienia. Z tego powodu, lekarze są ostrożni przy przepisywaniu go i często zaczynają od najmniejszej dawki przez możliwie najkrótszy czas. Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż sześć tygodni pomimo leczenia tramadolem lub jeśli ból zaburza sen, można zalecić stosowanie pewnych leków przeciwdepresyjnych.
Dodatkowe zabiegi, które mogą być pomocne
Chociaż istnieją ograniczone dowody na terapie takie jak masaż i akupunktura w leczeniu bólu szyi, niektórzy ludzie uważają, że są one pomocne (przynajmniej w krótkim okresie) i jest mało prawdopodobne, aby były szkodliwe.
- Masaż – Masaż może być pomocny w łagodzeniu skurczów mięśni. Istnieją różne rodzaje masażu, a ludzie mają różne preferencje co do techniki i zastosowanego nacisku. Najlepiej poszukać licencjonowanego masażysty z doświadczeniem w leczeniu osób z bólem szyi.
- Akupunktura – Akupunktura polega na wkłuwaniu bardzo cienkich igieł w określone punkty, zgodnie z tradycyjnymi chińskimi mapami przepływu energii ciała. Wielu akupunkturzystów ma doświadczenie w leczeniu osób z bólem szyi.
- Terapia ruchowa – W zależności od sytuacji pacjenta, lekarz może zalecić współpracę z fizjoterapeutą, w celu opracowania zindywidualizowanego programu ćwiczeń. Zwykle obejmuje to połączenie ćwiczeń rozciągających, wzmacniających i stabilizujących. Fizjoterapeuta może nauczyć ćwiczeń, które można wykonywać w domu. Niektórzy uważają, że działania skupiające się na umyśle i ciele, takie jak Tai Chi i joga są korzystne. Niezależnie od wybranego programu ćwiczeń, celem jest nie tylko złagodzenie bólu, ale także przywrócenie funkcji i umożliwienie wykonywania normalnych codziennych czynności. Ponadto, pozostanie aktywnym może pomóc zmniejszyć stres i niepokój.
Ból szyi – Zabiegi niezalecane rutynowo
Większość z poniżej wymienionych terapii nich nie działa w przypadku bólu szyi lub jest skuteczna tylko w określonych sytuacjach. Przykłady obejmują:
- Kołnierz szyjny – Miękki kołnierz szyjny to kawałek pianki pokrytej tkaniną, który jest noszony wokół szyi, w celu podtrzymania głowy. O ile sporadyczne krótkie użycie kołnierza może być pomocne w pewnych sytuacjach (na przykład w okresach wzmożonego bólu, który utrudnia sen), odradza się długotrwałe lub rutynowe stosowanie go, ponieważ może to opóźnić powrót do zdrowia lub osłabić mięśnie szyi.
- Stymulacja elektryczna – Przezskórna elektryczna stymulacja nerwów (TENS) to zabieg polegający na przykładaniu do skóry łagodnego prądu elektrycznego, w celu zmniejszenia bólu oraz zwiększenia zakresu ruchu i siły. Dowody na jego skuteczność są mieszane.
- Chirurgia – Zabiegi chirurgiczne nie są przydatne w leczeniu większości rodzajów bólu szyi. Jednakże, operacja może odegrać rolę w złagodzeniu objawów związanych z uciskiem nerwu spowodowanym przepukliną dysku, jeśli leczenie zachowawcze nie jest skuteczne.
Autor:
Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl
Baza wiedzy
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)