Menu
Brak produktów w koszyku.

Jaka tabletka po jest dla mnie najlepsza?

Najczęściej stosowane tabletki “dzień po” to ellaOne i Escapelle. Są to również jedyne takie tabletki dostępne w polskich aptekach. W tym artykule zostaną opisane zasady ich działania, podobieństwa i różnice między nimi. Na koniec spróbujemy doradzić, która tabletka będzie najlepsza. Jeśli zdecydujecie się Państwo na jedną z tabletek, najszybszym sposobem na otrzymanie recepty będzie recepta online dostępna na naszej stronie wraz z konsultacją.

 

ellaOne

 

Jak działa?

EllaOne to awaryjna tabletka antykoncepcyjna. Oznacza to, że zapobiega ciąży po odbyciu ryzykownego stosunku tj. gdy istnieje podejrzenie, że antykoncepcja zawiodła, lub nie została zastosowana.

Substancją czynną jest octan uliprystalu – organiczny związek chemiczny z grupy hormonów steroidowych. Działa jak częściowy antagonista (przeciwieństwo) progesteronu, więc kiedy łączy się z receptorami, które zwyczajowo reagują właśnie z progesteronem, owulacja zostaje zahamowana. EllaOne zatrzymuje więc uwalnianie komórki jajowej oraz może spowodować zmiany w wyściółce macicy, które utrudnią zarodkowi zagnieżdżenie się.

 

Kiedy i jak przyjmować?

 

Należy zażyć ją jak najszybciej po stosunku. Jest ona skuteczna przez 120 godzin czyli 5 dni po współżyciu, jednak z upływem czasu jej skuteczność maleje. Im szybciej zostanie przyjęta tym lepiej. Można ją przyjmować z posiłkiem lub bez niego, a jeśli w ciągu 3 godzin od połknięcia pigułki wystąpią wymioty, należy przyjąć kolejną.

Europejska Agencja Leków uznała ellaOne za lek bezpieczny.

 

Escapelle

 

Jak działa?

Zasada działania Escapelle jest podobna jak w przypadku ellaOne, jednak jej substancją czynną jest levonorgestrel – syntetyczny progestagen, który jest składnikiem wielu środków antykoncepcyjnych. Ten hormon może zahamować owulację, pod warunkiem, że tabletka została przyjęta przed jajeczkowaniem. Dodatkowo, niezależnie od kiedy została przyjęta, wywołuje zmiany w błonie śluzowej macicy, co utrudnia zagnieżdżenie się zarodka.

 

Kiedy i jak przyjmować?

 

Tabletkę Escapelle należy przyjąć maksymalnie 72 godziny po stosunku, po tym okresie jej skuteczność drastycznie spada. Podobnie jak w przypadku ellaOne, jeśli w czasie 3 godzin od zażycia nastąpiły wymioty, powinno się przyjąć jeszcze jedną pigułkę.

 

Którą tabletkę “po” wybrać?

 

Tabletki prawie nie różnią się sposobem działania ani skutecznością, która w przypadkuellaOne szacowana jest na 99,7%, a Escapelle ok. 99% przez pierwsze 24 godziny po stosunku. Znacząco różnią się jednak ceną i czasem działania. EllaOne kosztuje ok. 90-120 zł i można ją przyjąć do 5 dni po stosunku, a Escapelle kosztuje ok. 35-55 zł i należy ją zastosować maksymalnie 3 dni po stosunku.

 

 

Tego kiedy stosować, a kiedy nie stosować antykoncepcji awaryjnej dowiecie się Państwo w następnym artykule.

Autor:

Redakcja

Redakcja

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]