Brak produktów w koszyku.

Niealergiczny nieżyt nosa

Co to jest niealergiczny nieżyt nosa?

 

Nieżyt nosa, czyli inaczej zatkany nos, odnosi się do zapalenia przewodów nosowych. To zapalenie może powodować różne irytujące objawy, w tym kichanie, swędzenie, przekrwienie błony śluzowej nosa, katar i wyciek wydzieliny z nosa (uczucie, że śluz spływa z zatok do tylnej części gardła). Prawie każdy doświadcza nieżytu nosa w pewnym momencie swojego życia. Krótkie epizody nieżytu nosa są zwykle spowodowane infekcjami dróg oddechowych przez wirusy (np. przeziębienie). Przewlekły nieżyt nosa jest zwykle spowodowany alergiami, ale może również wystąpić w wyniku nadużywania niektórych leków, niektórych schorzeń i innych trudnych do zidentyfikowania czynników. W tym temacie omówiono niealergiczny nieżyt nosa. Osobny temat dotyczy nieżytu nosa wywołanego alergiami.

 

Niealergiczny nieżyt nosa – Jakie są jego przyczyny i objawy?

 

Przyczyna niealergicznego nieżytu nosa nie jest znana. Jednakże, znanych jest wiele czynników wyzwalających objawy. Należą do nich czynniki drażniące, takie jak dym tytoniowy, spaliny drogowe, silne zapachy i perfumy, a także warunki pogodowe (takie jak nadejście frontu atmosferycznego). Osobom z niealergicznym nieżytem nosa nie przeszkadzają pyłki ani zwierzęta futerkowe (typowe czynniki wywołujące alergiczny nieżyt nosa), chyba że mają również alergiczny nieżyt nosa. Około połowa wszystkich pacjentów z długotrwałymi objawami ze strony nosa cierpi na alergiczny i niealergiczny nieżyt nosa.

 

Niealergiczny nieżyt nosa to termin medyczny używany do opisania następujących objawów, które pojawiają się bez znanej przyczyny alergicznej i mogą trwać przez tygodnie lub miesiące, przez co najmniej rok:

 

  • Kichanie,
  • Katar,
  • Zatkany nos,
  • Wycieki z nosa.

 

Objawy występują zwykle przez cały rok, chociaż mogą je pogarszać określone warunki pogodowe (np. towarzyszące zmianom pory roku). Stan ten zwykle rozwija się dopiero w wieku dorosłym.

 

Jak leczyć niealergiczny nieżyt nosa?

 

Leczenie niealergicznego nieżytu nosa obejmuje unikanie czynników wyzwalających dane reakcje, przyjmowanie leków i płukanie lub irygację nosa.

 

Unikanie wyzwalaczy

 

Narażenie na dym tytoniowy można zmniejszyć, jeśli członkowie gospodarstwa domowego rzucą palenie lub palą tylko poza domem. Ważne jest również, aby unikać narażenia na dym w miejscu pracy.  Narażenie na zanieczyszczenia i czynniki drażniące można zmniejszyć, unikając pieców i kominków. Ważne jest prawidłowe odpowietrzanie pieców i grzejników oraz unikanie środków czyszczących i sprayów do użytku domowego, które wywołują objawy. Unikanie ekspozycji na mocne perfumy i produkty zapachowe może być trudniejsze. Osoby, którym przeszkadzają te elementy, powinny unikać ich używania i mogą wymagać, aby współpracownicy, rodzina lub przyjaciele zrobili to samo. W niektórych miejscach pracy obowiązują zasady dotyczące używania silnie pachnących produktów osobistych.

 

Płukanie i irygacja nosa

 

Proste płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej raz lub więcej razy dziennie jest pomocne dla wielu pacjentów z niealergicznym nieżytem nosa, a także z innymi stanami nieżytu nosa. Płukanie nosa jest szczególnie przydatne w przypadku objawów kataru spływającego do gardła. Płukanie nosa można przeprowadzić przed zastosowaniem leku do nosa, aby wyściółka była świeżo oczyszczona po zastosowaniu leku. Nos można przepłukać niewielkimi ilościami soli fizjologicznej, stosując dostępne bez recepty aerozole z solą fizjologiczną lub większe ilości soli fizjologicznej.

 

Ta druga technika nazywana jest irygacją lub płukaniem nosa. Spraye do nosa są łatwe w użyciu, ale nie przepłukują nosa tak dokładnie, jak irygacja nosa. Jednak irygacja nosa jest mniej wygodna i zajmuje więcej czasu.  Do płukania nosa można używać różnych urządzeń, w tym strzykawek, pojemników i rozpylaczy do butelek. Twój lekarz lub farmaceuta może zalecić zestaw do płukania nosa. Są one dostępne bez recepty.

 

Leki, które pogarszają objawy

 

Niektóre leki mogą powodować lub nasilać objawy ze strony nosa, a zwłaszcza przekrwienie. Należą do nich tabletki antykoncepcyjne, niektóre leki na nadciśnienie (np. alfa-blokery i beta-adrenolityki), leki przeciwdepresyjne, leki na zaburzenia erekcji i niektóre leki na przerost prostaty. Jeśli objawy nieżytu nosa są uciążliwe i stosowany jest jeden z tych leków, należy zapytać lekarza, czy lek ten może pogorszyć Twój obecny stan.

 

Niektórzy pacjenci z niealergicznym nieżytem nosa stosują dostępne bez recepty aerozole do nosa, zawierające leki zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa (np. oksymetazolina lub fenylefryna). Chociaż te spraye mogą szybko przynieść ulgę w zatkaniu nosa, gdy są używane sporadycznie, efekty zmniejszają się, jeśli są używane regularnie. Z biegiem czasu, wielu pacjentów uzyskuje tolerancję na dane leki. Kiedy to nastąpi, spraye zmniejszające przekrwienie w rzeczywistości pogarszają objawy, powodując obrzęk nosa, chyba że zostanie użyty spray. W takich przypadkach, przerwanie rozpylania może być trudne. Należy wtedy zwrócić się do lekarza.

 

Leki, które mogą złagodzić objawy

 

Codzienne stosowanie donosowego glikokortykoidu (sterydu) i/lub przeciwhistaminowego aerozolu do nosa może być pomocne u osób z niealergicznym nieżytem nosa. Te leki mogą być stosowane samodzielnie lub w połączeniu.

 

Leki przeciwhistaminowe do nosa

 

Spray przeciwhistaminowy do nosa na receptę, taki jak azelastyna, może złagodzić objawy wycieku z nosa, przekrwienia błony śluzowej nosa i kichania. Te spraye zaczynają działać w ciągu kilku minut po użyciu i można je stosować do leczenia objawów po ich wystąpieniu. Jednakże, najskuteczniejsze są leki stosowane regularnie. Najczęstszym działaniem niepożądanym leków przeciwhistaminowych do nosa jest nieprzyjemny smak w ustach, bezpośrednio po ich zastosowaniu. Można to zminimalizować, trzymając głowę pochyloną do przodu podczas rozpylania, aby zapobiec spłynięciu leku do gardła. Zwykła dawka azelastyny ​​to dwa rozpylenia do każdego otworu nosowego dwa razy dziennie.

 

Ipratropium do nosa

 

Katar z obfitą wodnistym wydzieliną z nosa (wyciek z nosa) można leczyć z zastosowaniem ipratropium (0,03% lub 0,06%) w aerozolu do nosa. Ipratropium jest najlepszą metodą leczenia smakowego nieżytu nosa. Jest dostępny tylko na receptę.

 

Połączenie leków przeciwhistaminowych i glikokortykoidów do nosa

 

Istnieje spray do nosa który zawiera zarówno azelastynę, jak i flutykazon.

 

Kapsaicyna donosowa

 

Kapsaicyna jest aktywnym składnikiem papryczek chili. Jest dostępny bez recepty w postaci aerozolu do nosa.

 

Jak używać aerozolu do nosa

 

Aerozole do nosa działają najlepiej, gdy są używane prawidłowo, a lek pozostaje w nosie, zamiast spływać do tylnej części gardła. Niektórzy ludzie uważają, że zamknięcie jednego nozdrza palcem poprawia ich zdolność wciągania sprayu do górnej części nosa. Lek, który spływa do gardła, należy wypluć, ponieważ jest skuteczny tylko wtedy, gdy pozostaje w nosie. Głowa powinna być ułożona normalnie lub z lekko schowanym podbródkiem. Spray należy kierować z dala od przegrody nosowej (chrząstki dzielącej obie strony nosa). Aerozol jest dozowany, więc należy lekko go wciągnąć, aby dotarł w górne partie nosa. Zbyt mocne wąchanie spowoduje spłynięcie leku do gardła i należy tego unikać. 

 

Leki udrażniające górne drogi oddechowe

 

Doustne leki udrażniające górne drogi oddechowe (takie jak pseudoefedryna lub fenylefryna) pomagają złagodzić objawy przekrwienia u niektórych osób. Jednak to leczenie zwykle nie jest zalecane, chyba że donosowe leki przeciwhistaminowe i glikokortykoidy donosowe nie zmniejszają objawów. Dostępnych jest również kilka aerozoli do nosa zmniejszających przekrwienie. Przykłady obejmują oksymetazolinę i fenylefrynę. Środki udrażniające górne drogi oddechowe nie powinny być stosowane jednorazowo dłużej niż dwa do trzech dni.

 

Niealergiczny nieżyt nosa – Jak długo trwa leczenie?

 

Dawkę lub częstość przyjmowania leków można z czasem zmniejszyć u niektórych pacjentów. Jednakże, u większości pacjentów objawy utrzymują się przez całe życie, a niektóre leki są zwykle potrzebne codziennie i przez długi czas.

 

niealergiczny-niezyt-nosa

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]