Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Alergia » Obrzęk naczynioruchowy
Co to jest obrzęk naczynioruchowy?
Obrzęk naczynioruchowy to stan, który powoduje obrzęk tkanki podskórnej. Osoby z obrzękiem naczynioruchowym mogą mieć obrzęk twarzy, powiek, uszu, ust, języka, dłoni, stóp lub genitaliów. Niektóre osoby, u których występuje obrzęk, również dostają pokrzywki. Pokrzywka to czerwone, wypukłe plamy na skórze, które są bardzo swędzące. Czasami, ludzie mają objawy obrzęku naczynioruchowego, gdy mają niebezpieczną reakcję alergiczną. Zadzwoń po karetkę, jeśli nagle wystąpią obrzęki lub pokrzywka oraz którekolwiek z poniższych objawów:
- Kłopoty z oddychaniem,
- Ucisk w gardle,
- Trudności w połykaniu śliny,
- Nudności i wymioty,
- Skurcze lub ból brzucha,
- Omdlenie.
Kiedy pojawia się obrzęk naczynioruchowy?
Częstą przyczyną obrzęku naczynioruchowego są alergie. Jeśli obrzęk pojawił się po raz pierwszy, może to być spowodowane nową alergią na coś. Alergie na następujące rzeczy mogą powodować obrzęk naczynioruchowy:
- Leki (opisane poniżej),
- Ukąszenia owadów,
- Pokarmy, takie jak jajka, orzechy, ryby lub skorupiaki,
- Coś, czego dotknąłeś, na przykład roślina, ślina zwierzęca lub lateks,
- Ćwiczenia.
Leki, które mogą powodować obrzęk naczynioruchowy, obejmują:
Antybiotyki – zwykle objawy związane są z pokrzywką, trudnościami w oddychaniu i innymi objawami reakcji alergicznej.
Leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi lub chorób serca, zwane inhibitorami konwertazy angiotensyny (lub inhibitorami ACE). Należą do nich na przykład enalapryl, kaptopryl i lizynopryl. Osoby, u których występuje obrzęk z powodu tych leków, zwykle nie mają pokrzywki ani swędzenia.
Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dostępne bez recepty, takie jak aspiryna, ibuprofen i naproksen. Obrzęk może być również spowodowany rzadkimi chorobami, które czasami występują rodzinnie. Przykładem jest dziedziczny obrzęk naczynioruchowy. W tej chorobie, ludzie mają powtarzające się ataki obrzęku naczynioruchowego, bóle brzucha oraz obrzęk gardła. Te ataki trwają zwykle od 2 do 5 dni, a następnie ustępują. Jednakże, choroba jest poważna, ponieważ obrzęk gardła może odciąć dopływ powietrza. Jeśli masz obrzęk naczynioruchowy i inne osoby z Twojej rodziny również, powinieneś udać się do lekarza. Istnieją testy i leczenie dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego. Czasami lekarze nie znają przyczyny obrzęku naczynioruchowego.
Czy istnieje test na obrzęk naczynioruchowy?
Leczenie zależy od tego, jak poważne są Twoje objawy. Jeśli wystąpi obrzęk naczynioruchowy z powodu niebezpiecznej reakcji alergicznej, wymagane jest natychmiastowe leczenie szpitalne. W szpitalu personel przeprowadzi leczenie, aby zatrzymać reakcję alergiczną i pomóc w złagodzeniu lub ustąpieniu objawach. Jeśli twoje objawy są łagodne, możesz nie potrzebować leczenia. Warto spróbować dowiedzieć się, co wywołało Twoje objawy. To pomoże Ci unikać substancji, które wywołują niepożądane reakcje. Lekarz może zalecić przyjmowanie leków zwanych lekami przeciwhistaminowymi. Są to te same leki, które ludzie przyjmują na alergie sezonowe. Twój lekarz może również przepisać leki sterydowe. Sterydy mogą pomóc ukoić swędzenie i zmniejszyć obrzęk. Nie należy przyjmować sterydów zbyt długo, ponieważ mogą powodować poważne skutki uboczne. Sterydy przeciw alergii nie to samo, co sterydy, które niektórzy sportowcy przyjmują nielegalnie. Jeśli wystąpi obrzęk naczynioruchowy z powodu przyjmowanego leku, lekarz prawdopodobnie zmieni lek na inny.
Czy można zapobiec obrzękowi naczynioruchowemu?
Możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia obrzęku naczynioruchowego, unikając pokarmów, leków lub owadów, które wywołują reakcję alergiczną. Jeśli często występuje u Ciebie obrzęk naczynioruchowy, lekarz może zalecić codzienne przyjmowanie leków przeciwhistaminowych.
Autor:
Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl
Baza wiedzy
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)