Brak produktów w koszyku.

Płukanie nosa

Kiedy wykonać płukanie nosa?

 

Płukanie nosa słoną wodą może zmyć brud i śluz z nosa. Pomaga również zmywać czynniki wywołujące alergie, takie jak pyłki, zarodniki pleśni i kurz. Płukanie nosa słoną wodą jest również nazywane irygacją nosa. Twój lekarz może zalecić przepłukanie nosa solą fizjologiczną lub roztworem soli kuchennej, gdy masz:

 

  • Zatkany nos lub katar z powodu przeziębienia lub alergii,
  • Katar spływający do gardła – Dzieje się tak, gdy śluz z nosa spływa do tylnej części gardła,
  • Zapalenie zatok – Ten stan powoduje obecność śluzu, zatkany nos i ból twarzy.

 

Płukanie zatok – Jak przygotować roztwór słonej wody?

 

Aby przygotować roztwór słonej wody, wykonaj następujące kroki:

 

1) Znajdź czysty szklany słoik o pojemności 1 litra z pokrywką. Napełnij go wodą destylowaną lub wodą z kranu, która została przegotowana i ostudzona. Jest to ważne, ponieważ kilka osób zapadło na poważne infekcje spowodowane używaniem nieczystej wody z kranu. Te infekcje są bardzo rzadkie, ale lepiej być całkowicie bezpiecznym. 

 

2) Możesz kupić gotowe opakowania do sporządzenia roztworu w aptece lub możesz zrobić własny roztwór. Aby zrobić własny roztwór, użyj 1 łyżeczki sody oczyszczonej i 1 do 1,5 łyżeczki soli. Użyj soli do peklowej, która jest bardzo czysta i łatwo się rozpuszcza. Nie używaj zwykłej soli kuchennej, ponieważ oprócz soli zawiera ona inne składniki chemiczne. 

 

3) Mieszaj i przechowuj roztwór w temperaturze pokojowej do jednego tygodnia. W ciągu tygodnia, wyrzuć słoną wodę, której nie używasz.

 

Jak wykonać płukanie nosa?

 

Istnieje kilka produktów, których możesz użyć do wstrzyknięcia roztworu do nosa:

  • Ściśnięta butelka,
  • Neti – Jest to małe urządzenie z długą wylewką, podobne do czajnika,
  • Strzykawka do irygacji nosa – Używaj strzykawki o pojemności 60 cm3, a nie gruszki dla dziecka,
  • Pulsacyjne urządzenie do irygacji – Są to urządzenia zasilane bateryjnie, które wysyłają delikatny impuls wody do nosa. Upewnij się, że masz końcówkę do irygacji nosa.

 

Jeśli używasz strzykawki, wlej odpowiednią ilość płynu do czystej miski lub wlej go bezpośrednio do wyciskanej butelki lub neti. Nie wkładaj zużytej strzykawki z powrotem do pojemnika do przechowywania. Jeśli chcesz, możesz lekko podgrzać roztwór w kuchence mikrofalowej. Może to zwiększyć komfort płukania. Upewnij się jednak, że roztwór nie jest gorący.

 

Pochyl się nad zlewem z głową lekko odwróconą na bok i wstrzyknij roztwór do wyższych części nosa. Możesz to również zrobić pod prysznicem. Skieruj strumień w kierunku tyłu głowy, a nie czubka głowy. Miej usta otwarte. Roztwór powinien wpływać do jednego nozdrza i wypływać z drugiego. Nie przejmuj się, jeśli połkniesz niewielką ilość roztworu. Możesz poczuć lekkie pieczenie przy pierwszych kilku płukaniach nosa. Zwykle ustępuje, gdy się do tego przyzwyczaisz. Gdy cały roztwór wypłynie z nosa, delikatnie wydmuchaj nos. Jeśli się pochylisz, w ciągu następnych kilku minut może wypłynąć trochę słonej wody. Jeśli myślisz, że trochę słonej wody utknęło w Twoich zatokach, możesz pochylić się do przodu i spojrzeć w górę w jedną stronę, jakbyś „patrzył pod zlew”. Zrób to patrząc w jednym kierunku, a następnie stań prosto. Powtórz czynność w drugim kierunku. Wyczyść urządzenie po każdym użyciu wrzącą wodą lub zgodnie z instrukcją dołączoną do urządzenia.

 

Jak często należy wykonywać płukanie nosa?

 

Niektórzy ludzie codziennie płuczą nos. Inni płuczą tylko wtedy, gdy mają objawy. Możesz bezpiecznie płukać nos kilka razy dziennie. Lekarze zalecają codzienne płukanie nosa u osób z zapaleniem zatok trwającym dłużej niż 3 miesiące, zwanym przewlekłym zapaleniem zatok. Jeśli używasz aerozoli do nosa w celu leczenia objawów, użyj ich po przepłukaniu nosa.

plukanie-nosa

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]