Brak produktów w koszyku.

Otyłość

Co to jest otyłość?

 

Otyłość to zwiększona masa ciała. Prawidłową wagę ciała, czyli taką mieszczącą się w ustalonych wartościach, można zmierzyć za pomocą wskaźnika BMI. BMI jest to wskaźnik masy ciała, który powie Ci, czy masz niedowagę, czy Twoja waga jest w normie, czy dotyczy Cię nadwaga lub otyłość. Aby obliczyć wskaźnik BMI, należy zastosować specjalny wzór. W internecie znajdziesz darmowe kalkulatory BMI, dzięki którym możesz w każdej chwili sprawdzić czy Twoja masa ciała jest w normie.

 

Otyłość jest ogromnym problemem, z którym zmaga się coraz więcej osób na świecie i może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Poza tym, osoby z nadmierną masą ciała, mają problemy z poruszaniem się i wykonywaniem podstawowych codziennych czynności, które nie powinny sprawiać problemu. Oprócz problemów zdrowotnych, otyłość może prowadzić do problemów na tle emocjonalnym, związanych z poczuciem wstydu i niedopasowania do większości społeczeństwa.

 

Jak obliczyć wskaźnik masy ciała (BMI)?

 

Aby obliczyć BMI, należy zastosować następujący wzór:

 

BMI = masa (kg)/wzrost2 (m)

 

Możesz również skorzystać z kalkulatorów BMI, znajdujących się w internecie. Są one darmowe.

 

Spójrz poniżej, aby dowiedzieć się jak zinterpretować otrzymany wynik BMI:

 

Wygłodzenie – <16

Wychudzenie – 16-16,99

Niedowaga – 17-18,49

Waga w normie – 18,5-24,99

Nadwaga – 25-29,99

Otyłość I stopnia – 30-34,99

Otyłość II stopnia – 35-39,99

Skrajna otyłość (III stopnia) – ≥ 40

 

Wskaźnik nie odnosi się do dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych i sportowców.

 

Jakie skutki może przynieść otyłość?

 

Otyłość jest związana z ryzykiem rozwinięcia wielu chorób i problemów, na tle zdrowia fizycznego i psychicznego.

 

Poniżej znajduje się lista problemów, do których może prowadzić otyłość:

 

  • Wysokie ciśnienie krwi,
  • Cukrzyca,
  • Zawał serca,
  • Choroby serca,
  • Udar,
  • Bezdech senny,
  • Astma,
  • Nowotwory,
  • Wysoki poziom cholesterolu.

 

Czy otyłość wpływa na długość życia?

 

Otyłość wpływa na długość życia. Badanie pokazują, że osoby zmagające się w życiu z otyłością, umierają w młodszym wieku. Wyniki badań wskazują także, że im większa otyłość, tym wyższe ryzyko wcześniejszego zgonu. Innymi czynnikami od których zależy długość życia otyłej osoby jest to, jak długo towarzyszy jej otyłość oraz czy ma choroby współistniejące.

 

otylosc-bmi

 

Otyłość – Kiedy zwrócić się o pomoc?

 

Jeżeli masz nadwagę lub cierpisz na otyłość, porozmawiaj z lekarzem. Istnieje wiele sposobów, aby zrzucić zbędne kilogramy. Możesz również zwrócić się o pomoc do dietetyka, który ułoży dla Ciebie dokładny plan diety, oparty o Twój stan zdrowia i choroby współistniejące.

 

Czy istnieją leki na otyłość?

 

Jeżeli dotyczy Cię otyłość, możesz pomóc sobie zażywając odpowiednie leki, które mogą pomóc Ci schudnąć. Możesz również poddać się zabiegowi operacyjnemu. Zabieg bariatryczny to operacyjne zmniejszenie żołądka.

 

Leczenie operacyjne i lekami zaleca się w przypadku, kiedy leczenie otyłości za pomocą zmiany stylu życia, czyli zmiany nawyków żywieniowych i włączenie ćwiczeń, nie przynosi oczekiwanych efektów. Warto dodać, że operacja i leki nie zastąpią zdrowego stylu życia, diety i ćwiczeń. Mogą one jedynie pomóc w walce z otyłością, przy utrzymaniu odpowiedniej zdrowej diety i aktywności fizycznej.

 

Jak zapobiegać problemom związanym z otyłością?

 

Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest utrata zbędnych kilogramów, utrzymywanie zdrowej wagi i regularne ćwiczenia. Aby zmniejszyć problemy związane z otyłością, wprowadź w życie podane niżej wskazówki:

 

  • Dbaj o aktywność fizyczną – Istnieje wiele rodzajów aktywności fizycznej, które możesz wdrożyć, aby schudnąć. Na początek, możesz zacząć od kilku minut ćwiczeń dziennie, nawet w formie spaceru,
  • Odżywiaj się zdrowo – Zdrowa dieta i regularne spożywanie posiłków jest istotnym elementem procesu odchudzania. Unikaj słodyczy, przetworzonych produktów oraz jedz dużo warzyw i owoców. Przeczytaj więcej na temat zdrowego odżywiania,
  • Rzuć palenie – Jeżeli palisz, warto rzucić nałóg jak najszybciej. Niektóre osoby jedzą więcej, kiedy rzucają palenie. Warto wybierać wtedy zdrowe przekąski. Pamiętaj, że nawet jeśli twój apetyt przez jakiś czas będzie większy, rzucenie palenia na pewno wpłynie pozytywnie na Twoje zdrowie,
  • Ogranicz spożywanie alkoholu – Staraj się pić jak najmniej alkoholu. Spożywanie alkoholu regularnie, może mieć zły wpływ na Twoje zdrowie i może prowadzić do uzależnienia.

 

Co jest przyczyną otyłości?

 

Istnieją czynniki, które zwiększają ryzyko otyłości. Głównym czynnikiem jest prowadzenie niezdrowego trybu życia, czyli niezdrowa dieta, jedzenie zbyt dużych ilości jedzenia, siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Oprócz tych oczywistych czynników zwiększających ryzyko otyłości, istnieją inne przyczyny otyłości, takie jak:

 

  • Styl życia matki w ciąży oraz po porodzie – Kobiety, które spożywają dużą ilość kalorii, mają cukrzycę lub palą podczas ciąży, zwiększają ryzyko otyłości u dziecka. Otyłość może pojawić się w późniejszych latach rozwoju lub w dorosłym życiu,
  • Nawyki i waga w okresie dzieciństwa – Dzieci i nastolatki, które maja nadwagę lub są otyłe, często borykają się z otyłością również w okresie dorosłości,
  • Zbyt mała ilość snu – Osoby, które nie wysypiają się regularnie, mogą łatwiej popaść w otyłość niż osoby, które dbają o regularny i odpowiednio długi sen,
  • Przyjmowanie leków – Niektóre leki, przyjmowane przez dłuższy okres czasu, mogą spowodować przybieranie na wadze. Do takich leków należą na przykład leki przeciw depresji,
  • Zaburzenia hormonalne – Niektóre zaburzenia hormonalne mogą zwiększać ryzyko otyłości. Do takich zaburzeń należy między innymi zespół policystycznych jajników, który powoduje także nieregularne miesiączki. Jednakże, zaburzenia hormonalne wpływają na ryzyko otyłości jedynie w niewielkim stopniu.

 

Jak otyłość wpływa na zajście w ciążę?

 

Jeżeli chcesz mieć dzieci i jesteś otyła, powinnaś wiedzieć, ze otyłość może powodować problemy w ciąży, zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka. W przypadku mężczyzn, otyłość może upośledzać aktywność seksualną, zwłaszcza jeżeli towarzyszy jej wysokie ciśnienie krwi oraz cukrzyca. Co więcej, ryzyko otyłości u dziecka jest większe, jeżeli rodzice są otyli.

 

Co zrobić, jeżeli moje dziecko jest otyłe?

 

Obecnie, otyłość dotyczy wielu dzieci. Są one narażone na przybieranie na wadze w takim samym stopniu, jak dorośli. Otyłość u dzieci zwiększa ryzyko cukrzycy, wysokiego ciśnienia krwi, astmy i bezdechu sennego. Zbyt duża masa ciała u dzieci powoduje również wiele innych problemów, w tym szybsze rośnięcie i szybsze dojrzewanie płciowe u dziewcząt.

 

otylosc

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]