Brak produktów w koszyku.

Probiotyki

Co to są probiotyki?

 

Probiotyki to tak zwane „przyjazne bakterie” lub „dobre bakterie”. Są to drobnoustroje, które żyją w organizmie i wspomagają go w odpowiednim funkcjonowaniu. Często, probiotyki pomagają chronić organizm przed infekcjami, wywołanymi przez nieprzyjazne bakterie lub inne zarazki. Chociaż wiele osób ma negatywne skojarzenia na temat bakterii, są one obecne w naszych organizmach i często są to przyjazne bakterie. Na przykład, bakterie jelitowe ułatwiają procesy trawienne.

 

Niektórzy ludzie przyjmują tabletki zawierające probiotyki, ponieważ uważają, że pomogą im one zachować optymalne zdrowie. Wiele osób przyjmuje nawet „prebiotyki”, czyli tabletki zawierające pokarm w formie podobnej do probiotyków. Problem polega na tym, że chociaż istnieją dowody na to, że probiotyki mogą pomagać naszemu organizmowi funkcjonować w prawidłowy sposób, nadal nie ma odpowiedniego dowodu, że przyjmowanie tabletek probiotycznych przynosi korzyści.

 

Czy tabletki probiotyczne pomagają poprawić zdrowie?

 

Niektóre badania sugerują, że probiotyki mogą poprawić stan zdrowia, a inne nie przynoszą żadnych korzyści.

 

Obecnie naukowcy badają, czy probiotyki:

 

  • Mogą pomóc w zwalczaniu lub zapobieganiu infekcji żołądka lub jelit, w tym zakażeniu beztlenową bakterią Clostridium difficile. Ta bakteria wywołuje zapalenie jelita grubego,
  • Działają w przypadku biegunki, zaparć i niektórych chorób powodujących te objawy, takich jak zespół jelita drażliwego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna,
  • Zapobiegają lub leczą alergie, w tym stan skóry zwany egzemą, który powoduje swędzenie i łuszczenie się skóry,
  • Pomagają w zapobieganiu lub zwalczaniu infekcji pochwy.

 

Probiotyki mogą regulować pracę jelit, stymulować pracę układu odpornościowego, wpływać pozytywnie na procesy trawienne, przywracają prawidłową równowagę mikroflory jelitowej po przyjmowaniu antybiotyków. Aby odbudować mikroflorę, należy przyjmować probiotyk 2 do 3 dni po zakończeniu antybiotykoterapii.

 

Zwróć uwagę, aby nie przyjmować antybiotyków i probiotyków w tym samym czasie. Przerwa pomiędzy przyjmowaniem obu produktów powinna wynosić około 1-2 godzin.

 

Czy należy przyjmować tabletki probiotyczne?

 

Nie należy przyjmować probiotyków, chyba że tak zaleci lekarz. Jeżeli masz zamiar skorzystać z suplementów zawierających probiotyki, zapoznaj się dokładnie z och składem i działaniem.

 

Czy warto jeść jogurty z „aktywnymi kulturami bakterii”?

 

Produkty jogurtowe z „aktywnymi kulturami bakterii” zawierają probiotyki. Jeśli lubisz jogurt i nie masz problemów z jego trawieniem, prawdopodobnie nie ma nic złego w jego spożywaniu. Możliwe, że jedzenie jogurtu wspomoże trawienie i pomoże w utrzymaniu zdrowia. Niskotłuszczowy jogurt może być częścią zdrowej diety. Inne produkty zawierające bakterie probiotyczne to między innymi maślanka, kefir lub desery mleczne, kiszonki oraz niepasteryzowany ser.

 

Niektóre kobiety wkładają zwykły jogurt bezpośrednio do pochwy, aby pomóc w zapobieganiu lub leczeniu infekcji pochwy. Eksperci nie zalecają tego, ponieważ badania nie dowiodły, że to faktycznie pomaga. W przypadku infekcji intymnych, można przyjmować probiotyki dopochwowe. Lekarze przepisują probiotyki dopochwowe również kobietom w ciąży czy w okresie menopauzy, ze względu na zwiększoną występującą suchość pochwy.

 

Jeżeli chcesz, aby w Twoim organizmie, a dokładniej w jelitach, rozwijały się „dobre bakterie”, zadbaj o zdrową dietę. Przed wszystkim, wyeliminuj lub chociażby ogranicz ilość spożywanego cukru.

 

probiotyki

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]