Brak produktów w koszyku.

Suplementy witaminowe

Co to są witaminy?

 

Każdy człowiek powinien uzupełniać regularnie wodę, węglowodany, białko, tłuszcze i minerały, aby prawidłowo funkcjonować. Witaminy to substancje znajdujące się w żywności. Większości z nich, organizm jest w stanie wytworzyć samodzielnie i potrzebuje ich, aby prawidłowo funkcjonować. Suplementy witaminowe to tabletki, kapsułki lub płyny zawierające witaminy, które są inna opcją (zamiast żywności), z której ludzie mogą pozyskiwać witaminy.

 

Możemy wyróżnić witaminy rozpuszczalne w wodzie i w tłuszczach. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach to witaminy A,D,E,K. Witaminy rozpuszczalnae w wodzie to witamina C oraz witaminy z grupy B. Te witaminy możemy znaleźć głównie w produktach pochodzenia roślinnego. Pomimo, iż największe ilości witamin znajdują się w warzywach i owocach, często tracą wartości podczas obróbki termicznej, czyli na przykład podczas gotowania i smażenia oraz kiedy kupujesz je w postaci przetworzonych produktów w sklepach.  

 

Czy warto przyjmować suplementy witaminowe?

 

Możliwe, że nie musisz przyjmować witamin, jeśli jesteś zdrowy i prawidłowo się odżywiasz. Istnieje małe prawdopodobieństwo, że przyjmowanie multiwitamin lub małych dawek pojedynczych witamin może Ci zaszkodzić.

 

Eksperci zalecają, aby większość dorosłych przyjmowała witaminy z pożywienia, a nie z suplementów. Dzieje się tak, ponieważ spożywanie pokarmów bogatych w witaminy niesie za sobą inne korzyści, niż tylko dostarczanie potrzebnych witamin. Mimo to, istnieją przypadki, w których suplementy witaminowe mogą być pomocne. Na przykład, kobiety, które są w ciąży lub planują wkrótce w nią zajść, powinny przyjmować określone suplementy. Omówiono to bardziej szczegółowo poniżej. Istnieją również grupy osób, które mogą skorzystać na przyjmowaniu suplementów witaminowych. Zaliczają się do nich:

 

Seniorzy w wieku 65 lat i starsi – Osoby starsze mogą skorzystać na przyjmowaniu od 600 do 800 jednostek witaminy D dziennie. Może to pomóc wzmocnić kości i zapobiec upadkom,

 

Osoby z niedoborami witamin – Niedobór witamin występuje wtedy, gdy dana osoba nie ma wystarczającej ilości określonej witaminy dla prawidłowego zdrowia. Osoby z niedoborami witamin, czasami muszą przyjmować suplementy witaminowe. Jeśli masz niedobór witamin, lekarz poinformuje Cię, jakie suplementy należy przyjmować i w jakiej dawce. Może być nawet konieczne wykonanie zastrzyków witaminowych.

 

Osoby, które poddały się operacji odchudzającej – Osoby, które przeszły zabieg odchudzający, często nie są w stanie pozyskać wszystkich potrzebnych witamin z pożywienia. Jeśli jesteś po takim zabiegu, zapytaj lekarza, czy potrzebujesz suplementów. Może powiedzieć Ci, które z nich są dla Ciebie najlepsze,

 

Weganie, czyli osoby, które nie jedzą żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego – Osoby, które nie jedzą mięsa, jajek, mleka lub innej żywności pochodzącej od zwierząt, czasami potrzebują suplementów. Jeśli stosujesz dietę wegańską, zapytaj swojego lekarza lub pielęgniarkę, czy powinieneś przyjmować jakiekolwiek suplementy witaminowe.

 

Dzieci oraz młodzież – W trakcie intensywnego rozwoju, organizm może potrzebować większej dawki witamin.

 

Czy są jakieś suplementy witaminowe, których nie powinienem brać?

 

Tak. Oto kilka suplementów witaminowych, które mogą powodować problemy:

 

Witamina A – W miejscach, gdzie ludzie mają dobry dostęp do zdrowej żywności, takich jak Stany Zjednoczone i Europa, lekarze odradzają przyjmowanie suplementów witaminy A. To dlatego, że suplementy witaminy A mogą zwiększać ryzyko raka, chorób serca i złamań kości. U kobiet w ciąży przyjmowanie zbyt dużej ilości witamin z tej grupy, może zaszkodzić dziecku.

 

Witamina E – Lekarze odradzają przyjmowanie suplementów witaminy E. Badania sugerują, że suplementy witaminy E mogą zwiększać ryzyko śmierci.

 

Jaki jest najlepszy sposób na uzyskanie potrzebnych mi witamin z pożywienia?

 

Najlepszym sposobem jest przestrzeganie zrównoważonej diety, zawierającej dużo owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych, zamiast diety opierającej się na dużej ilości mięs oraz tłustych potraw. Niektóre witaminy znajdują się tylko w żywności pochodzenia zwierzęcego, takiej jak mięso czy jaja. Ogólnie rzecz biorąc, owoce i warzywa mają najwyższe stężenia witamin. Owoce i warzywa zawierają również dużo błonnika i innych składników, które sprzyjają zdrowiu. Przeczytaj więcej na temat wytycznych związanych ze zdrowym odżywianiem.

.

Suplementy witaminowe – Co jeśli chcę zajść w ciążę?

 

Jeśli próbujesz zajść w ciążę, codziennie przyjmuj multiwitaminę „prenatalną”, która zawiera co najmniej 400 mikrogramów kwasu foliowego (forma witaminy B9). Zacznij przyjmować multiwitaminę, co najmniej miesiąc przed próbą zajścia w ciążę. Kwas foliowy pomaga zapobiegać niektórym wadom wrodzonym u dziecka.

 

Ważne jest, aby nie przyjmować zbyt dużej ilości witamin w okresie ciąży, zwłaszcza witaminy A. Pokaż lekarzowi lub pielęgniarce witaminy które planujesz stosować, aby mieć pewność, że przyjmujesz odpowiednie suplementy we właściwych dawkach.

 

 

suplementy-witaminowe

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]