Brak produktów w koszyku.

Naturalne i zdrowe składniki z własnej kuchni – zdrowe odżywianie

Nie jest wielkim odkryciem stwierdzenie, że modne jest zdrowe odżywianie, bycie eko i wege. Niezależnie jednak od tego jakie pobudki skłonią Cię do podjęcia decyzji o tworzeniu zielników i warzywniaków w swoim domu, zadbanie o swoje zdrowie jest tutaj kluczowe. Jakość ziół czy warzyw kupiona w sklepie, pozostawia często wiele do życzenia. Napis „bio”, wcale nie musi oznaczać, że warzywo jest bio, a jedynie wskazywać na wyższą cenę. Cena zatem nie zawsze idzie w parze z jakością zdrowej i jadalnej zieleniny.

Z tego względu polecamy tworzenie swoich zieleniaków i zielników, dzięki którym zawsze będziesz mieć dostęp do zdrowej żywności, która ubogaci Twoje dania i mocno odżywi Twój organizm zdrowymi witaminami i mikroelementami. 

Kiełki

Bardzo dobrym rozwiązaniem urozmaicenia swoich dań, a jednocześnie zadbania o zdrowe odżywianie jest tworzenie własnych kiełków. Wzbogacają one smak potraw, nadają świeżości i są sycące. Nie zawierają dużo kalorii. Kiełki są nazywane bomba witaminową. Mają intensywny smak, wyrazisty, są smaczne. Można je wykorzystać nie tylko do dań głównych, ale też do zup czy kanapek i sałatek.

Na kiełki nadają się nasiona np. gorczycy białej, gryki, kozieradki pospolitej, szczypiorku, rzodkiewki, brokułu, słonecznika, kopru włoskiego.

Kiełki możesz wyhodować samodzielnie w domu i nie potrzebujesz do tego ogródka. Wystarczy parapet i kilka akcesoriów.

Kiełki potrzebują sporo słońca. Najlepszym czasem zatem na ich hodowanie jest wiosna i lato.

Jeśli obawiasz się skuteczności swoich działań, warto pamiętać, że najprostsze w uprawie są nasiona mięty, bazylii, rzodkiewki czy lucerny.

Najlepiej uprawiać je w kiełkownicy, czyli naczyniu  składającym się z górnego pojemnika w którym umieszczamy ziarna kiełków, a w dolnym wodę. Wystarczy je podlewać i później cieszyć się smakiem.

Zioła

Sadzenie ziół jest bardzo proste. Na dnie doniczki umieszczasz warstwę keramzytu umożliwiającego spływanie nadmiaru wody. Rośliny nie będą dzięki temu gniły. Imię uniwersalną wysypujemy na drenaż w wysokości ok 1/3 wysokości doniczki. Nasiona rozsypujesz na wierzch i przykrywasz cienką warstwą ziemi. Później tylko potrzebna będzie woda i słońce. Do hodowania kiełków czy ziół możesz też wykorzystać specjalne pojemniki, które ułatwiają ich uprawę. Zioła dodadzą smaku daniom, ale też nadają się do zblendowania z koktajlach witaminowych.

Warto pamiętać, że zioła czy kiełki hodowane w domu mają bardziej intensywny kolor, smak i zapach, więcej witamin i nie zawierają chemii. Ich uprawianie nie zajmuje wiele czasu czy zaangażowania, a szybko pozwala cieszyć się satysfakcją posiadania własnej zdrowej zieleniny. Takie rośliny można hodować na parapecie kuchennym lub małych i dużych donicach. Wiele rodzajów też świetnie będzie rosła w ziemi w ogrodzie.

Zioła mają podwójną moc. Nie tylko dodają witamin, ale także mają zdolności lecznicze. Warto więc na swoim parapecie mieć rozmaryn, bazylię, szałwię i miętę czy melisę.

Melisa działa kojąco na nerwy. Szałwia ma działanie bakteriobójcze i stosowana jest często na ból gardła w tabletkach do ssania. rozmaryn

Napar z mięty pieprzowej jest idealnym sposobem na problemy żołądkowe, ból brzucha  czy kolki jelitowe, a także jest orzeźwiająca i nadaje się do zimnych napojów w lecie, by się schłodzić. Olejek z mięty jest doskonały na przeziębienia i grypę, a także zatoki. Jej skład jest bardzo bogaty: olejek eteryczny, garbniki, sole mineralne oraz flawonoidy roślinne należące do naturalnych przeciwutleniaczy. Działa więc pozytywnie w zwalczaniu chorób cywilizacyjnych jak nowotwory czy miażdżyca. 

Rozmaryn, który często gości w naszej kuchni jest drogocennym ziolem. Ma działanie przeciwbakteryjne, działa między innym na bakterie Helicobacter pylori i zmniejsza ryzyko zapalenia żołądka typu B, wrzodów i nowotworu tego organu. Olejek rozmarynowy stosowany jest jako środek oczyszczający wątrobę i poprawiający jej funkcję.

Istnieje wiele ziół wartych uwagi o działaniu zdrowotnym, które w prosty sposób może wyhodować samodzielnie w domu. Tym samym wzbogacisz nie tylko swoje dania, ale przede wszystkim organizm. 

Wszystko potrzebne do ogrodnicze hobby znajdziesz w sklepie naszogrodniczy.pl 

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]