Brak produktów w koszyku.

Polipy nosa

Polipy nosa

 

Polipy nosa to narośle wewnątrz nosa lub zatok. Zatoki to zagłębienia w kościach twarzy. Polipy występują zwykle po obu stronach nosa. Wiele osób z polipami nosa ma również przewlekłe zapalenie zatok, które może powodować zatkany nos, ból twarzy i wydzielinę z nosa. Przyczyna polipów w nosie u niektórych pacjentów nie jest znana.

 

Jakie objawy wywołują polipy nosa?

 

Małe polipy często nie powodują żadnych objawów. Duże polipy lub posiadanie więcej niż jednego polipa może powodować:

 

  • Zatkany nos lub uczucie zatkanego nosa,
  • Uczucie ucisku lub pełności na twarzy,
  • Problemy z węchem.

 

Jak zdiagnozować polipy nosa?

 

Twój lekarz prawdopodobnie będzie w stanie stwierdzić, czy masz polipy, wykonując odpowiednie badanie. Badanie polega na oględzinach nosa specjalnym narzędziem. Lekarz może również zasugerować wykonanie tomografii komputerowej. Tomografia komputerowa to badanie obrazowe polegające na wykonaniu zdjęcia wnętrza nosa i zatok.

 

Jak leczyć polipy nosa?

 

Polipy nosa są zwykle leczone lekami zwanymi sterydami, które są dostępne w tabletkach lub w aerozolu do nosa. Sterydy stosowane w leczeniu polipów nosa to nie to samo, co sterydy, które niektórzy sportowcy przyjmują nielegalnie. Te sterydy mogą pomóc zmniejszyć polipy i ułatwić oddychanie. Tabletki sterydowe należy stosować tylko przez krótki czas, nie dłużej niż kilka tygodni w roku. To dlatego, że mogą powodować skutki uboczne, jeśli są przyjmowane dłużej. Jeżeli leki nie zmniejszają polipów, lekarz może zasugerować operację. Mimo to, u większości ludzi polipy wracają po operacji, jeśli nic więcej nie zostanie zrobione. Tak więc, nawet jeśli jesteś po operacji, musisz nadal stosować sterydy, zwykle w postaci sprayów do nosa lub kropli do nosa. Spraye i krople sterydowe można stosować dłużej niż tabletki, ponieważ dawka jest znacznie niższa.

 

Niektórzy ludzie czują się lepiej, jeśli kilka razy dziennie płuczą nos i zatoki solą fizjologiczną. Zapytaj lekarza lub pielęgniarkę, czy to pomoże w twoim przypadku. Jeśli tak, lekarz poinstruuje Cię, jak najlepiej to zrobić.

 

Zapoznaj się także z informacjami na temat krzywej przegrody nosa.

polipy-nosa

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]