Brak produktów w koszyku.

Alergiczny nieżyt nosa

Co to jest alergiczny nieżyt nosa?

 

Alergiczny nieżyt nosa odnosi się do zapalenia przewodów nosowych. To zapalenie może powodować różne irytujące objawy, w tym kichanie, swędzenie, przekrwienie błony śluzowej nosa, katar i wyciek wydzieliny z nosa (uczucie, że śluz spływa z zatok do tylnej części gardła). Krótkie epizody nieżytu nosa są zwykle spowodowane infekcjami dróg oddechowych wirusami, takimi jak przeziębienie. Alergiczny nieżyt nosa jest spowodowany alergią, którą może wywołać wiele czynników w Twoim otoczeniu.

 

Przewlekły nieżyt nosa jest zwykle spowodowany alergiami, ale może również wynikać z nadużywania niektórych leków, z niektórych schorzeń i innych nieznanych czynników.  Dla wielu osób, alergiczny nieżyt nosa jest stanem trwającym całe życie, który z czasem narasta i zanika. Na szczęście, objawy można zwykle kontrolować za pomocą kombinacji środków środowiskowych, leków i immunoterapii.

 

Kto choruje na alergiczny nieżyt nosa?

 

Alergiczny nieżyt nosa dotyka około 20% ludzi w każdym wieku. Ryzyko rozwoju alergicznego nieżytu nosa jest znacznie wyższe u osób z astmą lub egzemą oraz u osób, u których w rodzinie występowała astma lub alergiczny nieżyt nosa.  Alergiczny nieżyt nosa może rozpocząć się w każdym wieku, chociaż u większości osób, objawy pojawiają się po raz pierwszy w dzieciństwie lub w młodym wieku dorosłym. Objawy są często najpoważniejsze u dzieci i osób w wieku 30 i 40 lat. Jednakże, nasilenie objawów zmienia się w ciągu całego życia. Niektórzy ludzie przechodzą okresy, podczas których nie mają żadnych objawów.

 

Alergiczny nieżyt nosa – Jakie są jego przyczyny?

 

Alergiczny nieżyt nosa jest spowodowany reakcją nosa na małe, unoszące się w powietrzu cząsteczki zwane alergenami. Są to substancje wywołujące reakcję alergiczną. U niektórych osób, cząsteczki te wywołują również reakcje w płucach (astma) i oczach (alergiczne zapalenie spojówek). Reakcja alergiczna jest wynikiem aktywacji dwóch typów komórek zapalnych w organizmie, zwanych komórkami tucznymi i bazofilami. Komórki te wytwarzają naturalne substancje chemiczne, takie jak histamina, które powodują objawy, takie jak przekrwienie błony śluzowej nosa, swędzenie, kichanie i katar.

 

Sezonowy a całoroczny alergiczny nieżyt nosa

 

Alergiczny nieżyt nosa może być sezonowy, czyli występujący w określonych porach roku lub całoroczny, czyli nieustający przez cały rok. Alergeny, które najczęściej powodują sezonowy alergiczny nieżyt nosa to pyłki drzew, traw i chwastów. Alergeny, które najczęściej wywołują całoroczny alergiczny nieżyt nosa to roztocza, karaluchy, łupież zwierzęcy oraz grzyby lub pleśnie. Całoroczne alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa jest trudniejsze do wyleczenia.

 

Alergiczny nieżyt nosa – Jakie są jego objawy?

 

Objawy alergicznego nieżytu nosa są różne, w zależności od osoby. Chociaż termin nieżyt nosa odnosi się tylko do objawów ze strony nosa, wiele osób ma również objawy dotyczące oczu, gardła i uszu. Sen może być również zakłócony. Objawy alergicznego nieżytu nosa mogą obejmować:

 

  • Nos – wodnista wydzielina z nosa, zablokowane kanały nosowe, kichanie, swędzenie z nosa, wyciek z nosa, utrata smaku, ucisk lub ból twarzy,
  • Oczy – swędzące czerwone oczy, uczucie szorstkości w oczach, obrzęk i ciemne przebarwienia skóry pod oczami,
  • Gardło i uszy – ból gardła, ochrypły głos, przekrwienie lub uczucie ‘uderzeń’ w uszach, swędzenie gardła lub uszu,
  • Sen – oddychanie przez usta, częste budzenie się, zmęczenie w ciągu dnia, trudności w wykonywaniu codziennych czynności.

 

W przypadku całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, dominującymi objawami są wyciek wydzieliny z nosa, utrzymujące się przekrwienie błony śluzowej nosa i problemy ze snem.

 

Jak zdiagnozować alergiczny nieżyt nosa?

 

Twój lekarz może zdiagnozować alergiczny nieżyt nosa, przeprowadzając badanie fizykalne oceniające objawy. Badania medyczne mogą potwierdzić diagnozę i zidentyfikować szkodliwe alergeny. Często można zidentyfikować alergeny i inne czynniki wywołujące alergiczny nieżyt nosa poprzez:

 

  • Przypominanie sobie, gdzie byłeś i co robiłeś, zanim zaczęły się objawy. Na przykład, spędzanie czasu na zewnątrz lub w pobliżu zwierząt,
  • Zapisywanie pory roku, w której zauważyłeś objawy,
  • Dokładne przyjrzenie się środowisku domowemu, pracy i szkole, pod kątem potencjalnych alergenów,
  • Lekarz może zasugerować wykonanie alergicznych testów skórnych, jeśli objawy nie są dobrze kontrolowane za pomocą leków lub jeśli nie jest jasne, co powoduje objawy. Polega to na umieszczeniu przez alergologa niewielkich ilości różnych alergenów na skórze i obserwowaniu, które z nich powodują reakcję alergiczną. Dostępne są również badania krwi, chociaż nie są one potrzebne we wszystkich sytuacjach.

 

alergiczny-niezyt-nosa-badania

 

Jak leczyć alergiczny nieżyt nosa?

 

Leczenie alergicznego nieżytu nosa obejmuje ograniczenie narażenia na alergeny i inne czynniki wyzwalające alergię, w połączeniu z leczeniem farmakologicznym. U większości osób, to połączone podejście może skutecznie kontrolować objawy. Kilka różnych rodzajów leków, pozwala leczyć zapalenie, które powoduje objawy alergicznego nieżytu nosa. Te i inne metody, w tym irygacja nosa, zastrzyki przeciwalergiczne lub tabletki rozpuszczające się pod językiem, mogą zapewnić skuteczną kontrolę objawów alergii. Wybór leczenia musi być zindywidualizowany i dostosowany do Twoich objawów. Do możliwych opcji leczenia zaliczamy:

 

Unikając bodźców, które wywołują objawy

 

Na przykład, jeśli krewny ma koty, które powodują kichanie i swędzenie oczu, możesz unikać przebywania w domu krewnego przez dłuższy czas lub zażyć lek przeciwhistaminowy na kilka godzin przed wizytą. Jednakże, większości alergenów znacznie trudniej jest uniknąć.

 

Aerozole do nosa zawierające glikokortykoidy

 

Glikokortykoidy donosowe podawane w postaci aerozolu do nosa są lekiem pierwszego wyboru, w leczeniu objawów alergicznego nieżytu nosa. Leki te mają niewiele skutków ubocznych i znacznie łagodzą objawy u większości alergików. Badania wykazały, że sterydy donosowe są skuteczniejsze, niż doustne leki przeciwhistaminowe w łagodzeniu objawów. Leki te różnią się pod względem częstotliwości dawkowania, urządzenia rozpylającego i kosztu, ale wszystkie są podobnie skuteczne, w leczeniu wszystkich objawów alergicznego nieżytu nosa.

 

Jeśli masz poważne objawy, może być konieczne zastosowanie środka zmniejszającego przekrwienie błony śluzowej nosa przez kilka dni przed rozpoczęciem stosowania sterydu do nosa, aby zmniejszyć obrzęk nosa. Dzięki temu, aerozol do nosa dociera do większej liczby miejsc w przewodach nosowych. Niektórzy ludzie zauważają złagodzenie objawów w pierwszym dniu leczenia sterydami donosowymi, chociaż pełny efekt może zająć kilka dni lub tygodni. Z tego powodu, sterydy donosowe są najbardziej skuteczne, gdy są stosowane regularnie. Niektóre osoby mogą stosować niższe dawki, gdy objawy są mniej poważne.

 

Jak używać aerozolu do nosa?

 

Spraye do nosa działają najlepiej, gdy są stosowane prawidłowo, a lek pozostaje w nosie, a nie spływa do tylnej części gardła. Jeśli nos jest zatkany lub zawiera śluz, możesz go oczyścić sprayem do nosa z solą fizjologiczną, przed użyciem aerozolu do nosa zawierającego leki. Trzymaj głowę prosto lub z lekko schowanym podbródkiem. Skieruj aerozol z dala od przegrody nosowej, czyli chrząstki dzielącej obie strony nosa. Po rozpyleniu delikatnie wciągnij powietrze, aby wciągnąć go w wyższe partie nosa. Unikaj zbyt mocnego wciągania, ponieważ może to spowodować spłynięcie leku do gardła. Niektórzy uważają, że zamknięcie jednego nozdrza palcem poprawia ich zdolność wciągania sprayu do górnego odcinka nosa. Wypluj lekarstwo, które dostanie się do gardła, ponieważ nie jest skuteczne, dopóki nie pozostanie w nosie.

 

Skutki uboczne leków na alergiczny nieżyt nosa

 

Skutki uboczne sterydów donosowych są łagodne i mogą obejmować: lekko nieprzyjemny zapach lub smak oraz wysuszenie błony śluzowej nosa. U niektórych osób, sterydy donosowe powodują podrażnienie, strupy i krwawienie z przegrody nosowej, szczególnie w okresie zimowym. Możesz zminimalizować te problemy, zmniejszając dawkę sterydu donosowego lub nakładając nawilżający żel do nosa przed użyciem sprayu. Badania sugerują, że sterydy donosowe są ogólnie bezpieczne, gdy są stosowane przez wiele lat. Jeśli jednak używasz tych leków przez lata, poinformuj o tym swojego lekarza.

 

Należy pamiętać o okresowych badaniach, aby sprawdzić rzadkie skutki uboczne, takie jak infekcja nosa.  Niektóre osoby zastanawiają się nad skutkami ubocznymi sterydów. Prawdą jest, że sterydy przyjmowane w innych postaciach (tj. jako pigułka lub wdychane do płuc), mogą powodować skutki uboczne, zwłaszcza gdy są przyjmowane przez dłuższy czas. Jednakże, dawki stosowane w sterydach donosowych są niskie i nie są związane z działaniami niepożądanymi. Mimo to, lekarze zwykle zalecają stosowanie najniższej skutecznej dawki.

 

Stosowanie u dzieci leków na alergiczny nieżyt nosa

 

Stosowanie steroidowych aerozoli do nosa przez dłuższy czas u dzieci, może nieznacznie spowolnić tempo nasilania objawów. Jeśli Twoje dziecko wymaga sterydów w aerozolu do nosa przez ponad dwa miesiące w roku, porozmawiaj z lekarzem lub pielęgniarką w celu uzyskania porady.

 

Leki przeciwhistaminowe

 

Leki przeciwhistaminowe łagodzą swędzenie, kichanie i katar w alergicznym nieżycie nosa, ale nie łagodzą przekrwienia błony śluzowej nosa. Stosowanie ich razem ze sterydami donosowymi lub lekami zmniejszającymi przekrwienie, może zapewnić większe złagodzenie objawów, niż stosowanie wyłącznie jednego z tych leków. Powszechnie stosowane doustne leki przeciwhistaminowe obejmują: loratadynę, desloratadynę, cetyryzynę, lewocetyryzynę i feksofenadyna. Loratadyna, cetyryzyna i feksofenadyna są dostępne bez recepty oraz w formułach długo działających (np. 24-godzinne).

 

Kilka innych leków przeciwhistaminowych było dostępnych od wielu lat bez recepty, w tym chlorfeniramina, difenhydramina i klemastyna. Jednakże, leki te często powodują uspokojenie i nie należy ich stosować przed prowadzeniem pojazdów, obsługiwaniem maszyn lub u dzieci. Nawet jeśli po zażyciu leku przeciwhistaminowego nie odczuwasz nadmiernej senności, leki te mogą mieć działanie uspokajające, dlatego należy zachować ostrożność. Ze względu na skutki uboczne związane ze starszymi lekami przeciwhistaminowymi, w przypadku stosowania leku przeciwhistaminowego, zazwyczaj preferowane są nowsze leki, które nie powodują ospałości.

 

Aerozole do nosa

 

Azelastyna i olopatadyna to aerozole do nosa na receptę, które można stosować codziennie lub w razie potrzeby, w celu złagodzenia objawów wydzieliny z nosa, zatorów i kichania. Te spraye zaczynają działać w ciągu kilku minut po użyciu. Najczęstszym działaniem niepożądanym związanym z azelastyną jest nieprzyjemny smak w ustach, bezpośrednio po użyciu. Możesz to zminimalizować, trzymając głowę pochyloną do przodu podczas rozpylania, aby zapobiec spłynięciu leku do gardła.

 

Krople do oczu

 

Jeśli masz świąd lub podrażnienie oczu z innymi objawami alergii, lekarz może zasugerować krople do oczu z lekiem na receptę lub dostępne bez recepty.

 

Połączenie glikokortykoidów i leków przeciwhistaminowych w aerozolu

 

Wydaje się, że połączenie donosowego sterydowego flutykazonu i donosowego leku przeciwhistaminowego azelastyny, poprawia objawy alergicznego nieżytu nosa lepiej, niż którykolwiek z leków stosowany oddzielnie. Są to wyniki dostępne w trzech badaniach klinicznych. Połączenie leków może wywołać skutki uboczne przy zalecanej dawce (jednorazowe zastosowanie sprayu w każdą stronę nosa dwa razy dziennie). Zatwierdzono stosowania połączenia leków u osób powyżej 12 roku życia. Najczęstsze skutki uboczne to nieprzyjemny smak, krwawienie z nosa i ból głowy.

 

Leki udrażniające górne drogi oddechowe

 

Pseudoefedryna zmniejszająca przekrwienie błony śluzowej nosa i jest dostępna w połączeniu z lekami przeciwhistaminowymi, w niektórych doustnych lekach przeciwalergicznych, dostępnych bez recepty. Przykłady obejmują następujące połączenia: bromofeniramina-pseudoefedryna, loratadyna-pseudoefedryna oraz feksofenadyna-pseudoefedryna. Doustne leki zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa, podwyższają ciśnienie krwi i nie są odpowiednie dla osób z wysokim ciśnieniem krwi lub niektórymi chorobami układu krążenia. Dostępne są również leki zmniejszające przekrwienie błony śluzowej w postaci aerozolu do nosa, w tym oksymetazolina i fenylefryna. Jednakże, nie są one zalecane w leczeniu alergicznego nieżytu nosa. Lepiej jest stosować leki, które można bezpiecznie przyjmować przez tygodnie lub nawet miesiące, takie jak steryd w aerozolu do nosa. Aerozole zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa, nie powinny być używane jednorazowo dłużej niż przez dwa do trzech dni.

 

Cromolyn (kwas kromoglikanowy)

 

Cromolyn zapobiega objawom alergicznego nieżytu nosa, poprzez zakłócanie zdolności komórek alergicznych do uwalniania naturalnych substancji chemicznych, powodujących stan zapalny. Jest dostępny bez recepty, w postaci aerozolu do nosa. Należy go stosować kilka razy dziennie, aby skutecznie zapobiegać objawom sezonowego alergicznego nieżytu nosa. Działa lepiej, jeśli używasz go przed wystąpieniem objawów. Generalnie, nie jest on tak skuteczny jak inne metody leczenia, ale może być dobrym rozwiązaniem w sytuacjach tymczasowych, na przykład, gdy odwiedzasz przyjaciela lub krewnego ze zwierzętami, które wywołują objawy alergii.

 

Irygacja nosa i aerozole solankowe

 

Płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej nazywane jest irygacją nosa. Sól fizjologiczna jest również dostępna w standardowym aerozolu do nosa, chociaż nie jest to tak skuteczne, jak użycie większych ilości wody do irygacji. Irygacja nosa jest szczególnie przydatna w leczeniu wydzieliny z nosa, kichania, suchości nosa i przekrwienia błony śluzowej nosa. Zabieg pomaga wypłukać alergeny i substancje drażniące z nosa. Płukanie solą fizjologiczną, oczyszcza również wyściółkę nosa. Możesz wykonać irygację przed zastosowaniem leku zawierającego spray, aby uzyskać lepszy efekt działania leku. Irygację nosa podgrzaną solanką można wykonać raz dziennie lub dwa razy, jeśli objawy są bardzo nasilone. Irygacja nosa niesie ze sobą niewiele zagrożeń, jeśli jest wykonywana prawidłowo i przy użyciu soli fizjologicznej, przygotowanej ze sterylnej wody. Do irygacji nosa można używać różnych urządzeń, w tym strzykawek oraz butelek z rozpylaczem. Twój lekarz lub farmaceuta może polecić zestaw do płukania nosa. Są one dostępne bez recepty.

 

Immunoterapia alergenowa

 

Immunoterapia polega na próbie zmiany sposobu, w jaki układ odpornościowy człowieka reaguje na alergeny. Najczęstszą formą immunoterapii są regularne zastrzyki. To, czy jesteś kandydatem do immunoterapii, zależy od Twojej historii choroby, a także od tego, na co masz uczulenie. Badania obejmują testy skórne oraz badania krwi.

 

Zastrzyki przeciwalergiczne

 

Zastrzyki przeciwalergiczne są dostępne tylko w przypadku zwykłych alergenów, w tym pyłków, łupieżu psów i kotów, roztoczy i pleśni. Nie są stosowane w leczeniu alergii na żywność, lateks lub leki. Zastrzyki zawierają roztwory alergenu, na które masz uczulenie. Każdy zastrzyk jest przygotowany specjalnie dla Ciebie. Proces immunoterapii zmienia z czasem odpowiedź immunologiczną na alergeny. W rezultacie, narażenie na alergen powoduje mniej objawów, a nawet może całkowicie je wyeliminować. Immunoterapia może pomóc wielu osobom z alergicznym nieżytem nosa.

 

U dzieci, immunoterapia może pomóc w zapobieganiu rozwojowi astmy alergicznej, w późniejszym wieku. Immunoterapia jest jednak stosunkowo czasochłonna i często jest zarezerwowana dla osób, które słabo reagują na leki lub chcą zminimalizować liczbę potrzebnych leków na dłuższą metę. Alergicy początkowo przyjmują leki, gdy rozpoczynają immunoterapię, a następnie stopniowo zmniejszają leki, gdy ich objawy zaczynają ustępować. Immunoterapia może być kosztowna, aczkolwiek długotrwałe stosowanie leków przeciwalergicznych również jest kosztowne.

 

Jak wygląda immunoterapia?

 

Immunoterapię zwykle rozpoczyna lekarz alergolog. Leczenie rozpoczyna się od kilku miesięcy cotygodniowych zastrzyków, stopniowo zwiększających się dawek, a następnie comiesięcznych zastrzyków podtrzymujących. Immunoterapię zwykle kontynuuje się przez co najmniej trzy do pięciu lat. Gdy przestaniesz wykonywać zastrzyki, korzyści stopniowo maleją z czasem. Nie można przewidzieć, jak długo utrzyma się efekt zastrzyków u danej osoby. Zastrzyki immunoterapeutyczne niosą ze sobą niewielkie ryzyko ciężkiej reakcji alergicznej. Reakcje te występują z częstotliwością 6 na 10 000 przypadków. Objawy zwykle pojawiają się w ciągu 30 minut od wykonania zastrzyku.

 

Z tego powodu, należy pozostać w gabinecie po rutynowych zastrzykach, abyś możliwa była natychmiastowa pomoc, na wypadek wystąpienia reakcji alergicznej. Ponieważ leki zwane beta-blokerami mogą zakłócać zdolność leczenia tych reakcji, pacjentom czasami zaleca się unikanie immunoterapii. Inną opcją jest zmiana leku na taki, który nie jest beta-blokerem. Jeśli otrzymujesz zastrzyki przeciwalergiczne, a inny lekarz przepisze Ci beta-bloker na nadciśnienie lub z innego powodu, ważne jest, aby powiadomić o tym swojego lekarza alergologa.

 

alergiczny-niezyt-nosa-immunoterapia

 

Tabletki immunoterapeutyczne umieszczane pod językiem

 

Immunoterapia podjęzykowa to forma immunoterapii, podawana jako dzienna pigułka rozpuszczająca się pod językiem. Immunoterapię podjęzykową podaje się codziennie, przez kilka miesięcy w roku. Pierwsza dawka jest podawana w gabinecie lekarskim, ale później można ją przyjmować w domu. Ten rodzaj leczenia nie wymaga zastrzyków i jest bardzo bezpieczny, ponieważ rzadko powoduje ciężkie reakcje alergiczne. Terapia jest jednak dostępna tylko w przypadku kilku typów alergii. Jeśli pominiesz przyjęcie tabletki, leczenie może nie działać.

 

Alergiczny nieżyt nosa u kobiet w ciąży

 

Kobiety, które cierpią na alergiczny nieżyt nosa przed ciążą, mogą zauważyć nasilenie, ustąpienie lub brak zmian objawów podczas ciąży. Większość kobiet zauważa przekrwienie błony śluzowej nosa w późniejszych stadiach ciąży, nawet jeśli wcześniej nie miały kataru. Jest to związane z poziomem hormonów w organizmie, a nie z istniejącymi alergiami. Nieżyt nosa w ciąży nie reaguje na leki i ustępuje po porodzie. Zasadniczo, większości leków należy unikać lub stosować je w najmniejszej dawce, która kontroluje objawy podczas ciąży.

 

Jeśli jesteś w ciąży, ważne jest, aby przejrzeć wszystkie leki przed ich przyjęciem i porozmawiać z lekarzem, jeśli masz pytania. Uważa się jednak, że niektóre leki stosowane w leczeniu alergicznego nieżytu nosa są bezpieczne w czasie ciąży. Jeśli objawy są uciążliwe, powinnaś mieć możliwość takiego wyboru. Jeśli jesteś w ciąży i cierpisz na łagodny nieżyt nosa, możesz złagodzić objawy, stosując wyłącznie aerozole do nosa z solą fizjologiczną. Możliwe są także irygacje, które nie zawierają żadnych leków. Jeśli potrzebujesz leków, za bezpieczniejsze wybory uważa się:

 

Aerozole do nosa

 

Niektóre aerozole do nosa są rozsądną opcją dla kobiet w ciąży, ponieważ do kontrolowania objawów potrzeba znacznie mniej leku, gdy jest on rozpylany bezpośrednio do nosa. Aerozole do nosa Cromolyn są bezpieczne w czasie ciąży. Tylko bardzo mała ilość leku jest wchłaniana do krwiobiegu i nie są znane żadne poważne skutki uboczne.

 

Sterydy donosowe

 

Sterydy donosowe są uważane za bezpieczne do stosowania w czasie ciąży, chociaż informacji na temat niektórych leków jest więcej niż innych. Należy unikać triamcynolonu, w oparciu o jedno badanie wykazujące, że może wystąpić zwiększone ryzyko wrodzonych wad układu oddechowego u dziecka. Dotyczy to stosowania leku w pierwszym trymestrze ciąży. Badanie wspiera stosowanie sterydów donosowych, gdy jest to wskazane w czasie ciąży. W oczekiwaniu na dalsze badania, można stosować inne leki, takie jak flutikazon, budezonid lub mometazon, w pierwszym trymestrze ciąży.

 

Leki przeciwhistaminowe

 

Cetyryzyna, loratadyna i chlorfeniramina są uważane za bezpieczne do stosowania w czasie ciąży.

 

Leki udrażniające górne drogi oddechowe

 

Jeśli to możliwe, należy unikać pseudoefedryny w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ jej bezpieczeństwo nie zostało potwierdzone. Po pierwszym trymestrze, należy ją stosować tylko w razie potrzeby i tylko zgodnie z zaleceniami. Jednakże, nie powinnaś jej w ogóle używać, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi lub stan przedrzucawkowy. Podczas ciąży, należy całkowicie unikać fenylefryny. 

 

Zastrzyki przeciwalergiczne

 

Jeśli już otrzymujesz szczepionki na alergię i nie miałaś reakcji alergicznych na zastrzyki w przeszłości, możesz kontynuować leczenie w ciąży. Nie należy jednak zwiększać dawki w okresie ciąży, ze względu na ryzyko wystąpienia anafilaksji. Anafilaksja może potencjalnie zmniejszyć dopływ krwi do rozwijającego się dziecka. Z tego samego powodu, szczepienia alergiczne nie są rozpoczynane w czasie ciąży.

 

Alergiczny nieżyt nosa u bardzo małych dzieci

 

Alergiczny nieżyt nosa nie występuje często u dzieci poniżej drugiego roku życia. Dzieje się tak, ponieważ nie miały one dużego narażenia na alergeny w środowisku. Jeśli Twoje dziecko ma objawy, takie jak uporczywy katar, należy udać się do lekarza, aby sprawdzić inne możliwe przyczyny. Jeżeli lekarz stwierdzi, że dziecko cierpi na alergiczny nieżyt nosa, opcje leczenia obejmują cromolyn i leki przeciwhistaminowe. Leki są dostępne także w postaci płynnej. Jeśli nie są one skuteczne, a objawy Twojego dziecka są poważne, lekarz może zasugerować wypróbowanie aerozolu do nosa z glikokortykoidami przez ograniczony czas. U dzieci w wieku powyżej dwóch lat, opcje leczenia alergicznego nieżytu nosa są na ogół takie same jak u dorosłych.

alergiczny-niezyt-nosa

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]